Szanowni Państwo,
Ze względu na epidemię, ulegnie zmianie termin XVII Gali Nagrody Zaufania „Złoty OTIS”, planowanej pierwotnie na 16 kwietnia 2020.
O nowym terminie i miejscu dorocznej ceremonii, poinformujemy najszybciej jak będzie to możliwe.
Za niedogodności przepraszam, za zrozumienie dziękuję
Paweł Kruś, przewodniczący Kapituły Nagrody
Fot. Tomasz Adamaszek

Bbadania przesiewowe podstawą polityki zdrowotnej

21 listopada 2017 r. w Senacie odbyła się konferencja „Po pierwsze zdrowie – badania przesiewowe podstawą polityki zdrowotnej”, zorganizowana przez marszałka Stanisława Karczewskiego.

Współorganizatorami debaty byli: Komitet Nauk Klinicznych PAN, Światowe Centrum Słuchu, Rada Główna Instytutów Badawczych przy wsparciu Naczelnej Izby Lekarskiej oraz towarzystw naukowych: Towarzystwa Otolaryngologów, Foniatrów i Audiologów Polskich, Sekcji Prewencji i Epidemiologii Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, Polskiego Towarzystwa Okulistycznego, Polskiego Towarzystwa Periodontologicznego.

Jednym z celów konferencji było podsumowanie akcji „Po pierwsze zdrowie”, przeprowadzonej z inicjatywy prof. Henryka Skarżyńskiego i Światowego Centrum Słuchu w 2017 r., podczas trasy programu I Polskiego Radia SA „Lato z Radiem”, we współpracy z TVP SA, do udziału w której zaproszono wybitnych specjalistów z wielu dziedzin medycyny. Na konferencji zaprezentowano wyniki badań przesiewowych przeprowadzonych podczas tej akcji. Przedstawiciele różnych dziedzin medycyny mówili na temat stanu zdrowia Polaków. Z wystąpień specjalistów wynika, że stan zdrowia rodaków nie jest dobry. Badania przesiewowe prowadzone przy szerokiej obsłudze medialnej służą edukacji społeczeństwa oraz wspomagają kreowanie zachowań prozdrowotnych.

W konferencji wzięli także udział dziennikarze, którzy zajmują się tematyką medyczną, nauką i ochroną zdrowia. Ich wypowiedzi stanowiły komentarz do prezentacji lekarzy specjalistów.

Zachęcajmy do badań

Dr Stanisław Karczewski marszałek Senatu

Podczas jednego z takich spotkań pewien pan profesor zawstydził mnie, bo zapytał obecnych „jak dużo z Państwa tu siedzących i mówiących o problemie przeszło wszystkie badania?”. Rąk podniesionych do góry nie było tak dużo. Sam również tej ręki nie podnosiłem, zawstydzony chowałem się za plecami kolegów. W tej chwili mogę podnieść rękę, ale jeszcze nie tak zdecydowanie, bo na razie wszystkich badań nie zrobiłem, choć te najważniejsze już są za mną. Musimy zachęcać do badań.

Razem z panem ministrem Radziwiłłem zastanawialiśmy się, jak zachęcić do szczepień przeciwko grypie, jak wytoczyć walkę tym, którzy mówią nieprawdę o szczepieniach. W efekcie zaszczepiliśmy się z panem ministrem przeciwko grypie przed kamerami, po to żeby zachęcić Polaków i dać przykład. Również po to, żeby wzbudzić dyskusję i odważnie powiedzieć, że szczepienia są niezbędne i konieczne.

Trzeba zachęcić lekarzy, żeby wykorzystywali kontakt z pacjentem i wykonywali badania. Trzeba zachęcić samorządowców, w których rękach jest wiele możliwych instrumentów, do propagowania badań. Np. przy okazji uroczystości czy festynów oprócz zabawy i radości jest możliwość prowadzenia profilaktyki zdrowotnej. Chcemy, żeby akcja badań przesiewowych była akcją ciągłą, promowaną przez telewizję i radio. I jestem przekonany, że to przyniesie efekt. Mam nadzieję, że dzięki temu coraz więcej Polaków zacznie dbać o zdrowie, postanowi rzucić palenie, ograniczyć spożycie alkoholu, zdrowo się odżywiać i regularnie aktywnie spędzać wolny czas.

Zdrowie rodaków to ważny temat

Waldemar Kraska | Senator

Senat zawsze jest otwarty na problemy służby zdrowia i ochrony zdrowia. W tej kadencji odbyło się wiele konferencji poświęconych zdrowiu rodaków. Konferencja „Po pierwsze zdrowie – badania przesiewowe podstawą polityki zdrowotnej” została zorganizowana m.in. przez Komitet Nauk Klinicznych PAN, Światowe Centrum Słuchu Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu przy wsparciu Naczelnej Izby lekarskiej oraz wielu towarzystw naukowych. Konferencja „Po pierwsze zdrowie” ma na celu przekazanie środowisku parlamentarzystów, polityków oraz społeczeństwu – za pośrednictwem mediów – informacji o wynikach przeprowadzonych badań przesiewowych, które podczas I edycji programu objęły prawie całą Polskę.

Podobne wiadomości

Nie ma możliwości dodania komentarza