Więcej

    Czy badania profilaktyczne (w tym badania cholesterolu, glukozy, cytologiczne, mammograficzne) powinny być włączone do medycyny pracy?

     

    Najnowsze informacje o XXI Gali Nagród Złoty OTIS
    Lidia Gądek

    Lidia Gądek: Tak. Zdecydowanie konieczna jest zmiana w archaicznej już
    ustawie o medycynie pracy. Przygotowany już został projekt w tym zakresie, niestety od czterech lat leży w szufladzie. Zapewne wprowadzimy go niezwłocznie, jeśli wygramy wybory. To wielka korzyść dla pracodawców i pracowników, a w konsekwencji dla zdrowia całej populacji. Ciśnienie, stężenie glukozy, cholesterolu, cytologia ? moim zdaniem te badania powinny być wykonywane w ramach medycyny pracy.

    Beata Małecka-Libera

    Beata Małecka-Libera: Tak. Badania profilaktyczne powinny być połączone z badaniami wykonywanymi w gabinetach medycyny pracy. Szkoda byłoby dublować badania i wykonywać je w dwóch różnych miejscach. To powinien być jednolity system. Najpierw jednak powiedzmy Polakom, dlaczego badania profilaktyczne są tak ważne. Poświęćmy kilka miesięcy na dobrą edukację zdrowotną, żeby Polacy zechcieli zrozumieć ten temat. Jestem za tym, żeby przekonywać, jak ważne są badania profilaktyczne dla dobra każdego.

    Krzysztof Ostrowski
    Krzysztof Ostrowski

    Krzysztof Ostrowski: Tak. Dyskusja na ten temat towarzyszy nam od wielu lat. Biorąc pod uwagę fakt, że rozporządzenie, w oparciu o które działa medycyna pracy, ma już ponad 20 lat, ta część systemu z pewnością wymaga przeglądu. Sami lekarze medycyny pracy wskazują, że ich działalność mogłaby być lepiej wykorzystana. Mogliby np. podejmować interwencje związane ze stylem życia pacjenta. Ministerstwo Zdrowia uważa, że charakter badań profilaktycznych powinien być przede wszystkim ukierunkowany na aspekty zdrowia związane z pracą i prewencję wypadków przy pracy, jednocześnie jednak badanie powinny umożliwiać wczesne wykrywanie powszechnie występujących chorób cywilizacyjnych wpływających na aktywność zawodową. Wymaga to również zaangażowania pracodawców, to oni finansują lekarzy medycyny pracy, a z drugiej strony powinno im zależeć na utrzymaniu pracowników w dobrym zdrowiu.

    Marek Posobkiewicz

    Marek Posobkiewicz: tak, ale? Nie ma przeciwwskazań do fundowania większego wachlarza badań w ramach medycyny pracy, jeśli oczywiście pracodawcę na to stać. Jednak pamiętając o tym, że wiele osób nie ma stałego zatrudnienia, odchodzą na wcześniejszą emeryturę, opiekują się chorymi członkami rodziny bądź prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą, ważniejsze jest tworzenie i kierowanie programów badań profilaktycznych do szerokich grup społeczeństwa. Z własnych doświadczeń związanych z medycyną pracy pamiętam, że dzięki badaniom profilaktycznym udaje się na wczesnym etapie rozpoznawać wiele chorób, czasami ratując pracownikowi życie. Na różnych stanowiskach wykonuje się różne badania, a lekarz medycyny pracy powinien mieć możliwość, kierując się aktualną wiedzą medyczną, kierować pracownika na dodatkowe badania lub konsultacje.

    Beata Ambroziewicz

    Beata Ambroziewicz: tak, ale? Jestem zaniepokojona, że debata o włączeniu tych badań trwa od lat i nie widać światełka w tunelu. Z pewnością pomogłoby to wykryć wiele stanów przedchorobowych (bezobjawowych), i umożliwiło działania profilaktyczne i wczesne skuteczne leczenie. Jednocześnie tak proste i tanie badania jak oznaczenie stężenia glukozy, cholesterolu LDL i wykonanie morfologii powinny znaleźć się w pakiecie badań okresowych. Oczywiście nie powinny one w żaden sposób dyskwalifikować pracownika. Najwięcej obaw jest właśnie związanych z dyskryminacją ze względu na wyniki takich badań (także w przypadku cytologii czy mammografii). Alternatywnym i popieranym przez nas rozwiązaniem jest wprowadzenie wyodrębnionego pakietu profilaktyczno-diagnostycznego na poziomie lekarza POZ i obowiązkowe zachęcanie wszystkich pacjentów do regularnego wykonywania zaleconych badań i monitorowanie wskaźników. Powinno mieć to również miejsce pod patronatem pracodawców, których pracownicy mają prywatne pakiety medyczne.

    Świat Lekarza
    Świat Lekarza
    Świat Lekarza to opiniotwórcze pismo, portal i platforma medialna, skierowana do lekarzy, poruszająca tematykę systemu ochrony zdrowia oraz poszczególnych dziedzin medycyny, m.in. kardiologii, onkologii, pulmonologii, urologii, diabetologii, okulistyki, chorób rzadkich.

    Więcej od autora

    Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata medycyny?

    Zaprenumeruj bezpłatnie ŚWIAT LEKARZA 3D