Więcej

    Forum Przeciw Depresji ? kampania ważna i potrzebna

     

    Najnowsze informacje o XXI Gali Nagród Złoty OTIS

    ROZMOWA Z KATARZYNĄ URBAŃSKĄ, DYREKTOR DS. KOMUNIKACJI I SPRAW ZEWNĘTRZNYCH FIRMY SERVIER, INICJATORKĄ I ORGANIZATORKĄ TEJ KAMPANII.

    Pani Dyrektor, co skłoniło firmę do zajęcia się depresją? I, jak się okazuje, to istotny społecznie temat, o czym świadczą liczne dowody uznania i nagrody. Wspomnę tu o Nagrodzie Zaufania ?Złoty Otis? w 2016 roku czy nagrodzie ?Lider Roku 2017 w kategorii działalność edukacyjno-szkoleniowa?. Jeśli do tego dodać, że nie jest to jedyna kampania społeczna prowadzona przez firmę, nie ulega wątpliwości, że jesteście wrażliwi na problemy naszego społeczeństwa.

    Do zajęcia się depresją przede wszystkim skłoniły nas bardzo alarmujące dane dotyczące dramatycznej sytuacji cierpiących na depresję, zwłaszcza dzieci i młodzieży. Tylko w 2017 roku w Polsce 730 młodych osób podjęło próbę samobójczą, a aż 116 z nich zakończyło się śmiercią. To statystyki, które najdotkliwiej obrazują skalę problemu, jakim jest depresja wśród osób młodych ? nastolatków. W tym wieku depresja jest tym bardziej niebezpieczna, bo często niewidoczna dla najbliższego otoczenia, mylona jest z buntem czy złym zachowaniem. Wiąże się z tym wiele niebezpieczeństw, wśród których ryzyko podjęcia próby samobójczej jest najgroźniejsze.

    W Polsce z depresją zmaga się ok. 3 mln osób. Biorąc pod uwagę, że choroba ta nadal stanowi pewnego rodzaju tabu, wasza kampania jest bardzo potrzebna. Jakie postawiliście sobie cele, jak działa Forum?

    Kampania Forum Przeciw Depresji organizowana jest przez firmę Servier od 2007 roku. Jej celem jest szerzenie wiedzy w zakresie depresji oraz uświadamianie społeczeństwu, że nie jest to stan, który mija, ale choroba, którą trzeba leczyć. Udzielamy pomocy i wsparcia nie tylko osobom zmagającym się z tą chorobą, ale również ich rodzinom i bliskim. Widzimy, jak trudny jest to problem, jak coraz powszechniejsza staje się depresja i jak wiele zależy właśnie od świadomości społecznej i wiedzy. Istotnie jest ona wciąż tematem tabu, ludzie wstydzą się o niej mówić, a co dopiero przyznawać, że się choruje. Nie wiedzą, że należy zgłosić się do lekarza i często mijają lata, zanim chory poprosi o profesjonalną pomoc.

    Przez ostatnie dwa lata kampania koncentrowała się na depresji wśród
    nastolatków. Jakie działania w związku z tym były podejmowane?

    Zrealizowaliśmy szereg aktywności, które mają na celu nie tylko uwrażliwienie dorosłych na problem depresji wśród nastolatków, ale także przekazanie im praktycznych wskazówek, jak rozpoznać chorobę u dziecka, jak z nim rozmawiać i wspierać w chorobie oraz gdzie szukać pomocy. Uruchomiliśmy także bezpłatne konsultacje ze specjalistami ? psychiatrą i psychologiem dziecięcym, a także możliwość anonimowej rozmowy ze specjalistą za pośrednictwem Antydepresyjnego Telefonu Forum Przeciw Depresji, który czynny jest przez cały rok, w środy i czwartki, w godz. 17-19. Stworzyliśmy ponadto możliwość czatu na stronie internetowej. Kampania skierowana jest również do nauczycieli i pracowników placówek oświatowych.

    Kampania Forum Przeciw Depresji, ukierunkowana na depresje wśród nastolatków, wobec sytuacji, jaką dziś mamy w psychiatrii dziecięcej, jest tym bardziej ważna i potrzebna. Powiedziałabym, że w pewnym sensie wyręczacie naszą ochronę zdrowia.

    W Polsce mamy dość specyficzną sytuację z ochroną zdrowia. Na wizytę u specjalisty można czekać nawet i pół roku, co w przypadku zaburzeń psychiatrycznych jest dramatyczne, chory potrzebuje tej konsultacji natychmiast, bo tu i teraz źle się czuje i ma objawy choroby. Co będzie za pół roku ? nie wiadomo. Trzeba pamiętać, że chora osoba może sobie zrobić
    krzywdę i że depresja jest chorobą w pewnym sensie śmiertelną. A liczba samobójstw dynamicznie wzrasta. Mamy poważny problem z depresją u dzieci i młodzieży. Dlatego podjęliśmy temat nastoletniej depresji w kampanii. Tylko dotychczas działaniami edukacyjnymi kampania objęła blisko 10 tys. osób ? to liczba osób, które skorzystały z organizowanych przez nas Dni Otwartych dla mieszkańców Warszawy i okolic, z bezpłatnych konsultacji skorzystało blisko tysiąc osób, a w rozmowach z lekarzem na czacie już 3 tys. osób. Zasięg ogólnopolski kampanii jest dużo większy. Podczas tegorocznej kampanii podjęliśmy współpracę z Danielem Rusinem ? Reżyserem Życia. W ramach tej współpracy powstał film ?(Nie)widzialna nastoletnia depresja?. Nasz film w dniu premiery stał się pierwszym filmem na polskim YouTubie, a obecnie osiągnął 3 mln odsłon.

    Z kampanią weszliście też do szkół.

    W tym roku uruchomiliśmy pilotażowy program lekcji o depresji w szkołach. Do końca czerwca przeprowadziliśmy dziesięć spotkań z młodzieżą w szkołach ponadpodstawowych, w sześciu miastach w Polsce. Dodatkowo jeszcze w tym roku zorganizujemy pierwsze szkolenie dla nauczycieli, przygotowujące ich do rozmów z dziećmi o depresji. Celem szkolenia jest wsparcie metodyczne kadry pedagogicznej ? nauczycieli, dyrektorów szkół, pedagogów, psychologów szkolnych ? w realizacji zajęć profilaktycznych poświęconych depresji wśród osób młodych. Zarówno lekcje, jak i szkolenia przeprowadzane są przez doświadczonych edukatorów z Fundacji Edukacji Społecznej.

    Docieracie do zmagających się z depresją i zainteresowanych tematyką depresji różnymi sposobami.

    Na potrzeby kampanii powstała strona internetowa www.forumprzeciwdepresji.pl z myślą o osobach chorych i tych, których bliscy lub znajomi zmagają się z tą chorobą. Kolejnym miejscem interakcji jest nasz fanpage na Facebooku ? ww.facebook.com/forumprzeciwdepresji,
    na którym na bieżąco umieszczane są szczegółowe informacje dotyczące kampanii, a także doniesienia naukowe, ciekawe i wspierające artykuły. Chorzy piszą do nas bezpośrednio, często w trudnych sytuacjach prosząc o wsparcie i my go udzielamy.

    Czy podczas prowadzonych kampanii zetknęła się Pani bezpośrednio z dramatem nastolatka z depresją?

    Kampania Forum Przeciw Depresji to 13 lat doświadczeń i bycia blisko osób, które z chorobą zmagają się na co dzień ? lub ich bliskich. Mam bardzo osobiste doświadczenie sprzed dwóch lat, kiedy to na profilu facebookowym napisała do nas młoda dziewczyna, że chce popełnić samobójstwo. Bardzo długo z nią rozmawiałam i wspierałam ją w tym ciężkim momencie życia. Udało mi się odwieść ją od tej dramatycznej decyzji. Dziewczynka trafiła do lekarza, a następnie na oddział szpitalny. Po kilku tygodniach napisała do mnie wiadomość, że bardzo mi dziękuje za pomoc i uratowanie życia. To był ogromnie wzruszający dla mnie moment, ale także dowód na to, że działania, które prowadzimy w ramach kampanii, mają sens i niosą realną pomoc.

    Rozmawiała Bożena Stasiak
    Poprzedni artykuł
    Następny artykuł
    Świat Lekarza
    Świat Lekarza
    Świat Lekarza to opiniotwórcze pismo, portal i platforma medialna, skierowana do lekarzy, poruszająca tematykę systemu ochrony zdrowia oraz poszczególnych dziedzin medycyny, m.in. kardiologii, onkologii, pulmonologii, urologii, diabetologii, okulistyki, chorób rzadkich.

    Więcej od autora

    Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata medycyny?

    Zaprenumeruj bezpłatnie ŚWIAT LEKARZA 3D