Więcej

  Głosuj na zdrowie!

  Coraz częściej tematy związane z ochroną zdrowia pojawiają się w czasie kampanii wyborczej. Dlatego w gorącym okresie przedwyborczym zaprosiliśmy polityków i ekspertów do debaty pt. „Głosuj na zdrowie”, koordynowanej przez Instytut Nagrody Zaufania Złoty OTIS, przy wsparciu „Świata Lekarza”, tygodnika „Wprost”, „Polsat News” i „Polsat News 2”.

  W debacie wzięli udział: posłanka Lidia Gądek, poseł Tomasz Latos, dr Konstanty Radziwiłł oraz eksperci: dr Alicja Mielczarczyk (diabetolog), dr Radunka Cvejic, prof. Grzegorz Dzida (diabetolog), prof. Bolesław Samoliński (specjalista alergologii i zdrowia publicznego), dr hab. Adam Fronczak (były wiceminister zdrowia), prof. Witold Orłowski (ekonomista), dr Krzysztof Landa (ekspert zdrowia publicznego), dr Janusz Meder (onkolog), dr Jarosław Pinkas (były wiceminister zdrowia), dr Paweł Sztwiertnia (INFARMA) oraz dziennikarze.

  Pierwsza część debaty była poświęcona znaczeniu opieki zdrowotnej dla gospodarki kraju, druga część – refundacji leków: ocenie stanu obecnego, wyzwaniom na przyszłość, dostępowi do nowoczesnych technologii ratujących życie.

  Debatę rozpoczął dr Jarosław Pinkas, który próbował zdiagnozować stan opieki zdrowotnej w Polsce: „Gdy zapytamy przeciętnego Polaka, czy jest zadowolony z opieki zdrowotnej w Polsce, prawdopodobnie usłyszymy, że nie. Powodów jest wiele. Są kraje, których mieszkańcy są zadowoleni z opieki zdrowotnej, np. Holandia, Skandynawia. Warto zestawić poziom zadowolenia z opieki zdrowotnej z tym, co na nią wydajemy. W Polsce wydajemy dramatycznie mało: ze środków publicznych 4,4 proc. PKB, a z prywatnych – 1,9 proc. PKB. Tymczasem średnia europejska to znacznie powyżej 9 proc. PKB. Można powiedzieć, że to jest cud, że nasza opieka zdrowotna w ogóle funkcjonuje przy takim poziomie finansowania. Mamy za mało personelu medycznego: około 140 tys. lekarzy i 279 tys. pielęgniarek, ale tylko 200 tys. z nich pracuje w swoim zawodzie. Niestety pieniądze na ochronę zdrowia wydaje się też nieefektywnie: mamy nieefektywną, źle finansowaną podstawową opiekę zdrowotną.”

  Uczestnicy debaty głosowali i odpowiadali na szereg pytań, m.in. dotyczących poziomu finansowania opieki zdrowotnej w Polsce: czy publiczna opieka zdrowotna jest kosztem czy inwestycją w rozwój gospodarczy kraju?

  Posłanka Lidia Gądek: „Każda inwestycja w opiekę zdrowotną jest również inwestycją w rozwój gospodarczy kraju. Do tej pory głównie rozwijaliśmy medycynę, dziś też to robimy, jednak musimy zająć się również profilaktyką.”
  Poseł Tomasz Latos: „Warto inwestować w zdrowie, bo to jest inwestycja. Niestety, u nas takiego spojrzenia brakuje. Czasami oszczędza się na lekach, tworzy się różnego rodzaju progi dostępności do terapii. To się nie opłaca, bo skuteczne, szybsze leczenie spowoduje możliwość normalnego funkcjonowania w społeczeństwie.”
  Dr Konstanty Radziwiłł: „Finansowanie ochrony zdrowia to koszt, ale i inwestycja. Jesteśmy społeczeństwem, które dba o jakość życia chorych, musimy poprawić jakość ich życia. Natomiast środki na profilaktykę to już czysta inwestycja. W Polsce trzeba przeznaczać więcej pieniędzy na profilaktykę, prewencję, wczesne wykrywanie chorób.”
  Prof. Witold Orłowski: „O ochronie zdrowia trzeba myśleć nie w kategorii kosztów czy inwestycji, ale efektów i efektywności wydawania pieniędzy”.

  Wiele tematów było mocno dyskutowanych podczas debaty. Kontrowersje wzbudziła m.in. kwestia, czy z powodu braku lekarzy w Polsce należy bardziej otwierać się na cudzoziemców, a także kwestia dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych: czy powinny być wprowadzone, a jeśli tak, to czy miałyby to być ubezpieczenia komplementarne czy suplementarne. Uczestnicy rozmawiali też na temat wyzwań, przed którymi stoi ochrona zdrowia w Polsce: m.in. opieki nad seniorami. Wiele dyskusji wzbudziła sprawa refundacji leków i braku dostępności polskich chorych do nowych leków – zwłaszcza w diabetologii, onkologii i kardiologii. Uczestnicy debaty zgodzili się z tym, że przy podejmowaniu decyzji refundacyjnych powinny być brane pod uwagę także koszty pośrednie, np. koszty absencji chorobowych i wydatków ZUS.

  Pełny zapis debaty publikujemy w artykule Głosuj na zdrowie.

   

  Katarzyna Pinkosz
  Katarzyna Pinkosz
  Dziennikarka medyczna, z-ca redaktora naczelnego Świat Lekarza, redaktor prowadząca Świat Lekarza 3D

  Więcej od autora

  Podobne artykuły

  ŚWIAT LEKARZA 3D

  Najnowsze artykuły

  Kiedy każda minuta ma znaczenie

  W drobnokomórkowym raku płuca czas płynie inaczej. Dla tych chorych ważna jest każda minuta. Rusza kolejna odsłona kampanii „Liczy się czas w...

  „Razem zadbajmy o piękno i zdrowie„

  Różowa wstążeczka to symbol profilaktyki raka piersi, jednej z najbardziej znanych na świecie kampanii związanych ze zdrowiem. Jak ocenia jej potrzebę i...

  Sztuczna inteligencja może zrewolucjonizować diagnostykę i leczenie raka. Polska onkologia staje się coraz bardziej innowacyjna

  Każdego roku nowotwór jest diagnozowany u ponad 160 tys. Polaków, z których około 100 tys. umiera. Prognozy wskazują, że w ciągu 10 lat liczba...

  Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata medycyny?

  Zaprenumeruj bezpłatnie ŚWIAT LEKARZA 3D