Szanowni Państwo,
Ze względu na epidemię, ulegnie zmianie termin XVII Gali Nagrody Zaufania „Złoty OTIS”, planowanej pierwotnie na 16 kwietnia 2020.
O nowym terminie i miejscu dorocznej ceremonii, poinformujemy najszybciej jak będzie to możliwe.
Za niedogodności przepraszam, za zrozumienie dziękuję
Paweł Kruś, przewodniczący Kapituły Nagrody

Kolejna zagadka schizofrenii odkryta?

Schizofrenia to zagadkowa choroba. Wiele teorii stara się wyjaśnić, jak dochodzi do jej rozwoju: mówi się o zaburzeniach emocjonalnych i społecznych, uszkodzeniach genetycznych, niedoborach neuroprzekaźników czy nawet uszkodzeniach wirusowych, do których prowadzić mogą choroby zakaźne.

Wciąż jednak brak badań, które dałyby jednoznaczne wyniki i odpowiedziały na pytanie, w którym rejonie mózgu dochodzi do uszkodzeń i w jaki sposób. Brak było też metody, pozwalającej zdiagnozować schizofrenię na wczesnym etapie – kiedy leczenie ma większe szanse powodzenia. Dlatego warto przyjrzeć się metodzie, opisywanej przez Adriana Chrobaka, pozwala ona bowiem zdiagnozować schizofrenię w sposób prosty i nie wymagający specjalnych urządzeń. Dzięki niej można też odróżnić chorych ze schizofrenią od pacjentów z chorobą dwubiegunową. Metoda pana Chrobaka obejmuje obserwację gałek ocznych. Jeśli badania potwierdzą, że pewne zmiany w panowaniu nad nimi rzeczywiście występują w schizofrenii, to będzie też oznaczało, że choroba ta jest chorobą mózgu, a nie tylko emocji.

Krakowscy naukowcy postanowili przyjrzeć się, co dzieje się w mózgu chorego na schizofrenię człowieka i co się zmienia w jego pracy w momencie, kiedy chorzy manifestują ten typowy dla schizofreników objaw. Obserwują za pomocą rezonansu magnetycznego struktury mózgu, które są pobudzane podczas tego odruchu i mają nadzieję znaleźć odpowiedź na wiele pytań np. w jakim obszarze mózgu zaczyna się schizofrenia, jaka jest rola móżdżku (części mózgu mało dotąd zbadanej w powstawaniu tej choroby), które struktury w mózgu funkcjonują gorzej lub inaczej u chorych. Informacje te mogą mieć w przyszłości znaczenie w planowaniu leczenia. Mimo postępów, jakie się dokonują w psychiatrii, schizofrenię wciąż diagnozuje się późno, leczenie często zawodzi, a sama terapia jest prowadzona pomimo nieznajomości przyczyn choroby. Stąd, każde odkrycie, które choć trochę przybliża nas do wczesnego rozpoznawania schizofrenii i bardziej celowego jej leczenia, jest ważne i warte uwagi.

red. Małgorzata Wiśniewska | dziennikarka medyczna TVP

Podobne wiadomości

Nie ma możliwości dodania komentarza