Mechaniczny lekarz, czyli smart devices i robotyka w medycynie

Widok z 32. piętra na Warszawę, rozmowy biznesowe oraz kompleksowa wiedza na temat rozwijania urządzeń medycznych. 7. czerwca, w Golden Floor Tower odbyła się już III edycja konferencji MEDmeetsTECH: urządzenia medyczne, robotyka i smart devices.

MEDmeetsTECH jest platformą łączącą świat medycyny, nauki, biznesu i nowych technologii umożliwiającą dialog i nawiązywanie współpracy.

Program konferencji skonstruowano tak, by poruszyć kwestie związane z urządzeniami medycznymi od etapu projektowania, przez badania kliniczne, po rejestrację i wdrożenie na rynek. Uczestnicy dyskutowali o projektowaniu urządzeń przyjaznych odbiorcom, znaczeniu badań klinicznych i certyfikacji. Przedstawione zostały innowacyjne startupy, jak Remmed Vision, który wykorzystuje wirtualną rzeczywistość i grywalizację do leczenia zeza u dzieci. Zaprezentowano urządzenia do nowoczesnej edukacji kadry medycznej jak Laparo czy Medical SimulationTechnologies.

MEDmeetsTECH jako pierwsza poruszyła też problem projektowania rozwiązań w medycynie w oderwaniu od ich ostatecznych odbiorców, czyli pacjentów. – Zaprosiliśmy na scenę pana Zbyszka, który po poważnym wypadku na motorze porusza się na wózku. Opowiedział on o problemach, z jakimi się borykał od momentu trafienia do szpitala. Problem z transportem między łóżkami w szpitalu, bóle fantomowe czy brak osiągalnych cenowo protez to tylko jedne z nich. Zaprosiliśmy uczestników, aby w interdyscyplinarny gronie postarali się zaproponować rozwiązania tych problemów. Dyskusję moderował lekarz dr Bartosz Kudliński – mówi Justyna Skowyra, pomysłodawczyni MEDmeetsTECH.

– Pomiędzy uczestnikami wywiązała się bardzo intensywna dyskusja. Zaproponowano między innymi wykorzystanie metody luster leczenia bólu fantomowego, polegającej na oglądaniu odbicia brakującej kończyny w celu złagodzenia bólu. U pacjentów nie mających obydwu kończyn, można by zaimplementować okulary z wzbogaconą rzeczywistością (ang. augmented reality), by „oszukać mózg” – komentuje Janusz Kowalski, współtwórca MEDmeetsTECH. – Dla wielu osób ta dyskusja była pewnego rodzaju otrzeźwieniem ze stanu nadmiernej ekscytacji „robienia startupów”. Powstał też pomysł stworzenia platformy generującej realne problemy pacjentów, które mogą być rozwiązane przez naukowców i przedsiębiorców.

Organizatorzy zapraszają już na kolejną edycję 24 listopada w Poznaniu. Tematem przewodnim mają być aplikacje medyczne. Tuż po konferencji, odbędzie się wydarzenie towarzyszące, czyli trzydniowy Startup Weekend o tematyce MedTech, będący miejscem dla początkujących przedsiębiorców do kształtowania swoich koncepcji biznesowych.

Świat Lekarza” był patronem medialnym tego wydarzenia.

Podobne wiadomości

Nie ma możliwości dodania komentarza