Więcej

    Męski temat tabu – przedwczesny wytrysk

     

    Najnowsze informacje o XXI Gali Nagród Złoty OTIS

    Przedwczesny wytrysk – w naszej rozmowie z dr n. med. Andrzejem Depko, seksuologiem i neurologiem, prezesem Polskiego Towarzystwa Medycyny Seksualnej. Bez tematów tabu.

    Dla mężczyzn rozmowa w gabinecie seksuologa na temat przedwczesnego wytrysku jest bardzo wstydliwa?

    Generalnie w Polsce niewiele się mówi na temat seksualności. Tymczasem wiedza na ten temat jest jednym z podstawowych praw człowieka, w Polsce nie do końca realizowanych. Jeśli nie wyedukujemy młodych ludzi, to potem, gdy pojawia się problem, nie wiedzą, co się z nimi dzieje. Czują się zagubieni, i ich partnerki też. Kilkanaście lat temu tematem tabu były zaburzenia erekcji. Dziś już spora część mężczyzn potrafi na ten temat rozmawiać. Takim tematem tabu nadal jest jednak przedwczesny wytrysk, dlatego Polskie Towarzystwo Medycyny Seksualnej zdecydowało się objąć patronat nad kampanią dotyczącą tego problemu.

    Co to w ogóle znaczy, że wytrysk jest przedwczesny? Kiedy powinien on prawidłowo nastąpić?

    Wytrysk (ejakulacja) jest końcowym etapem cyklu reakcji seksualnych, który zachodzi u każdego mężczyzny. Przedwczesny wytrysk to taki, do którego dochodzi szybciej, niż mężczyzna by tego oczekiwał, to osiąganie orgazmu przed czasem, który mężczyzna lub jego partnerka uważają za optymalny dla jakości ich życia seksualnego. Wskutek tego seks nie jest przyjemnością, lecz przeciwnie: powoduje obniżenie nastoju i samooceny, problemy w związku, w relacjach interpersonalnych, pozaseksualnych. Tymczasem jest to problem medyczny. Część mężczyzn ma pewne predyspozycje do przedwczesnego wytrysku, ale o tym nie wiedzą, w związku z tym inaczej interpretują mechanizmy fizjologiczne, które u nich zachodzą. Ten brak zrozumienia przyczynia się do pogorszenia jakości ich życia. Seks przestaje być pomostem, który łączy, a zaczyna być przepaścią, która dzieli.

    Czy przedwczesny wytrysk to problem młodych osób, rozpoczynających współżycie?

    Nie, ten mit został już obalony. W wielu krajach były prowadzone duże badania populacyjne. Okazało się, że przedwczesny wytrysk jest zaburzeniem, które dotyka mężczyzn w każdej grupie wiekowej i u każdej grupy wiekowej występuje mniej więcej w takim samym odsetku. Nie jest to rzadki problem, gdyż dotyczy 20 proc. mężczyzn w każdym wieku. To najczęstsza dolegliwość seksualna u mężczyzn, praktycznie 1/3 mężczyzn zgłaszających się do seksuologa z powodu problemów w życiu seksualnym ma problem właśnie z przedwczesnym wytryskiem.

    Aż co piąty mężczyzna zmaga się z tym problemem… Czy przyczyną może być tempo naszego życia, przemęczenie, stres?

    Nie, gdyby tak było, to ten problem miałby nie jeden mężczyzna na pięciu, tylko wszyscy. Panowie, którzy skarżą się na przemęczenie, rzadziej podejmują kontakty seksualne.
    Przyczyn przedwczesnego wytrysku może być wiele. Zdarza się, że powodem jest zbyt rzadkie współżycie, co powoduje kumulowanie napięcia seksualnego i szybkie jego rozładowanie, gdy kontakt zostanie podjęty. Jeśli mężczyzna kiedyś regularnie współżył, jego współżycie należało do udanych, a w pewnym momencie zaczął mieć przedwczesne wytryski, powodem mogą być pewne schorzenia, np. zapalenie gruczołu krokowego.
    Jeśli jednak od początku współżycia dochodziło do przedwczesnych wytrysków, przyczyną zwykle jest pewna predyspozycja biologiczna: prawdopodobnie mężczyzna ma zbyt mało receptorów serotoninergicznych, które moderują przekazywanie bodźców z narządów płciowych do mózgu i z mózgu do narządów płciowych. To przekaźnictwo nerwowe jest niezależne od woli.

    Przedwczesny wytrysk to też problem partnerek?

    Generalnie dla seksuologii zaburzenie, które występuje u kobiety lub mężczyzny, nie jest problemem indywidualnym. Tak naprawdę zawsze musimy patrzeć na związek. Często to właśnie druga strona cierpi, ponieważ nie są zaspokojone jej potrzeby. Miałem pacjenta, który przyszedł do mnie w wieku 57 lat. Skłoniła go do tego aktualna partnerka. Przed trzema laty zmarła jego żona, seks wydawał im się udany. Nowa partnerka zwróciła uwagę na problem przedwczesnego wytrysku. Ważne jest, żeby w takim przypadku partnerka zainicjowała rozmowę. Najlepiej zrobić to od razu, gdy problem się pojawia. Nie wstydzić się, bo po 10 czy 15 latach trudno już taką rozmowę zainicjować. Ważne, by iść z tym problemem do lekarza.

    Mężczyźni zwykle szukają porad na ten temat w internecie?

    Niestety, internetowa wiedza często jest niesprawdzona, oparta na stereotypach, dlatego kreuje się nieprawidłowe wzorce. Mężczyźni zwykle szukają pomocy, przeszukując serwisy internetowe i starając się stosować opisane tam metody. Takim ?internetowym? leczeniem można wyrządzić sobie tylko szkodę. Należy jak najszybciej zgłosić się do seksuologa, urologa lub lekarza pierwszego kontaktu i rozpocząć leczenie farmakologiczne, które jest jedynym skutecznym leczeniem.

    Świat Lekarza
    Świat Lekarza
    Świat Lekarza to opiniotwórcze pismo, portal i platforma medialna, skierowana do lekarzy, poruszająca tematykę systemu ochrony zdrowia oraz poszczególnych dziedzin medycyny, m.in. kardiologii, onkologii, pulmonologii, urologii, diabetologii, okulistyki, chorób rzadkich.

    Więcej od autora

    Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata medycyny?

    Zaprenumeruj bezpłatnie ŚWIAT LEKARZA 3D