Więcej

    Odpowiedzialność lekarza

     

    Najnowsze informacje o XXI Gali Nagród Złoty OTIS

    Lekarz odpowiada za niepoinformowanie pacjenta lub niedoinformowanie go w stopniu całkowitym na temat jego stanu zdrowia i proponowanych metod leczenia oraz skutków zdrowotnych ewentualnego ich niezastosowania -mówi mec. Edyta Wasilewska

    Pani Mecenas, występuje Pani jako obrońca lekarzy w sądzie. Proszę powiedzieć, jakie błędy popełniają najczęściej lekarze w sali sądowej.

    W trakcie procesów wytoczonych przez pacjentów lekarze najczęściej zbyt szczegółowo relacjonują, jak przebiegały świadczenia zdrowotne. Nie powołują na świadków dostatecznej ilości personelu (np. pielęgniarek), który mógłby potwierdzić, że postępowanie lekarza było zgodne ze sztuką medyczną. Trzecim problemem jest niestarannie prowadzona dokumentacja medyczna przedstawiana w sądzie ? to, czego nie możemy potwierdzić dokumentacją medyczną, może wpływać na niekorzyść lekarza.
    O tych trzech elementach: zrozumiałego dla sądu przedstawienia świadczeń, dostatecznej ilości potwierdzających je świadków i starannie prowadzonej dokumentacji medycznej, lekarz musi zawsze pamiętać. W praktyce różnie z tym bywa.

    Jaką odpowiedzialność ponosi lekarz w przypadku systemowego błędu medycznego, np. kiedy użył leku legalnie dopuszczonego do obrotu przez administrację, który w świetle najnowszej wiedzy medycznej powinien być wycofany, bo szkodzi?

    W takiej sytuacji główną odpowiedzialność ponoszą URPLWMiPB oraz producent lub podmiot odpowiedzialny, który musi zapewnić bezpieczeństwo terapii i w przypadku stwierdzenia szkodliwości preparatu powinien natychmiast wycofać go z rynku.

    Czym jest lekarski błąd informacyjny? Czy podlega karze?

    Lekarz odpowiada za niepoinformowanie pacjenta lub niedoinformowanie go w stopniu całkowitym na temat jego stanu zdrowia i proponowanych metod leczenia oraz skutków zdrowotnych ewentualnego ich niezastosowania. Przed rozpoczęciem leczenia musi uświadomić pacjenta o możliwych do zastosowania produktach leczniczych oraz metodach leczenia, również takich, które nie są dostępne w Polsce

    Rozmawiał Paweł Kruś

    Paweł Kruś
    Paweł Kruś
    Wydawca Świata Lekarza i specjalistycznych portali dla lekarzy. Organizator debat, konferencji i krajowych oraz międzynarodowych akcji profilaktycznych (m.in. badań poziomu hemoglobiny glikowanej i poziomu cholesterolu u dzieci). Przewodniczący Kapituły Nagrody Zaufania „Złoty OTIS”. Dziennikarz medyczny, laureat m.in. Nagrody dr. Władysława Biegańskiego, wyróżnienia Nagrody Św. Kamila i tytułu „Zasłużonemu - Polskie Towarzystwo Lekarskie” oraz medalu Stowarzyszenia Dziennikarzy Ukrainy i Ukraińskiego Stowarzyszenia Diabetyków.

    Więcej od autora

    Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata medycyny?

    Zaprenumeruj bezpłatnie ŚWIAT LEKARZA 3D