DOŁĄCZ DO SUBSKRYBENTÓW

NEWSLETTERA

Pomorski Nobel dla prof. Małgorzaty Myśliwiec

 

Najnowsze informacje o XXI Gali Nagród Złoty OTIS

Prof. dr hab. Małgorzata Myśliwiec, kierownik Katedry i Kliniki Pediatrii, Diabetologii i Endokrynologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego została laureatką Nagrody Naukowej im. Jana Heweliusza za rok 2019 w kategorii nauk przyrodniczych i ścisłych za wybitne osiągnięcia naukowe, dotyczące wczesnej diagnostyki oraz nowoczesnych metod terapii i monitorowania cukrzycy typu 1, w tym terapii komórkowej dzieci z cukrzycą typu 1 we wczesnej fazie choroby.

Prof. Małgorzata Myśliwiec jest pierwszą kobietą uhonorowaną nagrodą im. Heweliusza w tej kategorii. Laudację na cześć Laureatki wygłosił prof. Krzysztof Narkiewicz, kierownik Katedry Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii GUMed, wiceprezes Oddziału Polskiej Akademii Nauk w Gdańsku.

Gdańsk. Uroczyste wręczenie nagród im. Jana Heweliusza dla Prof. Małgorzaty Myśliwiec i ks. bp. dr. hab. Marcina Hintza.

Nagroda im. Jana Heweliusza to najważniejsze na Pomorzu wyróżnienie naukowe, nazywane Pomorskim Noblem. Przyznawana jest przez kapitułę, w skład której wchodzą prezesi Oddziału Polskiej Akademii Nauk w Gdańsku oraz Gdańskiego Towarzystwa Naukowego, rektorzy państwowych uczelni wyższych w Gdańsku, przedstawiciel prezydenta miasta, dotychczasowi laureaci oraz reprezentanci gdańskich niepublicznych uczelni wyższych.

Prof. dr hab. n. med. Małgorzata Myśliwiec jest specjalistą pediatrii, endokrynologii, diabetologii, endokrynologii i diabetologii dziecięcej. Jest także konsultantem wojewódzkim w dziedzinie endokrynologii i diabetologii dziecięcej, wiceprzewodniczącą Sekcji Pediatrycznej Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, członkiem Rady Naukowej przy Ministrze Zdrowia, oraz członkiem Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego i Polskiego Towarzystwa Endokrynologii i Diabetologii Dziecięcej.

Prof. Małgorzata Myśliwiec z rodziną

Prof. Małgorzata Myśliwiec jest współtwórcą nowatorskiej terapii cukrzycy typu 1 komórkami T regulatorowymi zastosowanej u dzieci, wyprodukowanymi w laboratorium prof. dr hab. med. Piotra Trzonkowskiego. Jest głównym koordynatorem części klinicznej projektu ?Terapia komórkowa cukrzycy typu 1 w oparciu o namnożone sztucznie limfocyty regulatorowe CD4+CD25+CD 127-.

Jest laureatką wielu nagród i wyróżnień. Za wkład w rozwój endokrynologii i diabetologii dziecięcej otrzymała w 2019 roku Honorową Nagrodę Zaufania ?ZŁOTY OTIS 2019?. Laureatka Nagrody Hipokrates Pomorza. Za osiągnięcia naukowe w dziedzinie diabetologii w 2019 roku podczas XX Konferencji Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego otrzymała Główną Nagrodę Naukową Polskiego Towarzystwa Diabetologii. Od 5 lat znajduje się na ?Liście Stu? najbardziej wpływowych osób w polskiej medycynie oraz najbardziej wpływowych osób w polskim systemie ochrony zdrowia. W Plebiscycie Kobiet Medycyny 2017 została jedną z pięciu laureatek Kobiet Medycyny 2017. Za całokształt pracy zawodowej i naukowej została odznaczona Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi oraz Medalem Komisji Edukacji Narodowej Ministerstwa Edukacji Narodowej

Świat Lekarza
Świat Lekarza
Świat Lekarza to opiniotwórcze pismo, portal i platforma medialna, skierowana do lekarzy, poruszająca tematykę systemu ochrony zdrowia oraz poszczególnych dziedzin medycyny, m.in. kardiologii, onkologii, pulmonologii, urologii, diabetologii, okulistyki, chorób rzadkich.

Więcej od autora

Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata medycyny?

Zaprenumeruj bezpłatnie ŚWIAT LEKARZA 3D