Przeczytaj teraz Zaprenumeruj bezpłatnie
Andrzej Duda Czerniak
fot. Zrzuty ekranowe: spot reklamowy AkademiI Czerniaka

Prezydent Andrzej Duda kontra czerniak

Prezydent Andrzej Duda wystąpił w spocie dotyczącym rozpoznawania czerniaka. Zaangażowanie prezydenta w profilaktyczne akcje onkologiczne cieszy onkologów.

– W kampanie antynowotworowe angażują się prezydenci państw. Jako pierwszy zrobił to prezydent USA Richard Nixon, który w 1971 roku ogłosił wojnę z rakiem. Bardzo cieszy nas to, że pierwszy raz prezydent Polski zaangażował się w kampanię dotyczącą zapobiegania i rozpoznawania nowotworów. Mamy nadzieję, że pójdą za tym dalsze kroki i onkologia w Polsce stanie się priorytetem – mówi prof. Piotr Rutkowski, ordynator Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków Centrum Onkologii w Warszawie.

Spot na temat czerniaka zrealizowała Akademia Czerniaka. Dzieci, wraz z prezydentem Andrzejem Dudą, uczą się rozpoznawania czerniaka. W filmie występują eksperci (m.in. prof. Piotr Rutkowski, prof. Witold Owczarek, dr n. med. Monika Słowińska), którzy przypominają o charakterystycznych cechach czerniaka. Pierwsze litery alfabetu: A, B, C, D, E – opisują cechy charakterystyczne czerniaka:

A – jak asymetria (jeśli znamię przedzielimy na pół, druga połowa nie będzie lustrzanym odbiciem pierwszej)

B – jak brzegi (nieregularne brzegi)

C – jak czarny kolor (lub wielość kolorów). Czerniak nie musi być czarny, może mieć też kolor brązowy, szary i biały. Jeśli znamię ma więcej niż 3 kolory, jest duże prawdopodobieństwo, że to czerniak

D – duża zmiana (czerniak ma zwykle więcej niż 0,6 mm)

E – jak ewolucja. Czerniak może zmienić kolor, powiększyć się, stać się grubszy

Prezydent Andrzej Duda już wcześniej angażował się w działania profilaktyczne dotyczące czerniaka. To z jego inicjatywy powstała ustawa zakazująca dzieciom i młodzieży do 18. roku życia korzystania z solariów. Solaria są zobowiązane do wywieszenia w miejscu widocznym zakazu korzystania z nich osobom poniżej 18. roku życia oraz informacji na temat ryzyka korzystania z nich. Skóra dzieci jest bardzo delikatna i wrażliwa. Korzystanie z solariów, szczególnie w młodym wieku, jest dla niej bardzo niebezpieczne, nawet kilkukrotnie zwiększa ryzyko wystąpienia czerniaka – przypominają eksperci.

Podobne wiadomości

Nie ma możliwości dodania komentarza