Więcej

  Przetestowaliśmy aplikację POLCOVID-19

  POLCOVID-19 to aplikacja stworzona przez polskich naukowców m.in. z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Aplikacja ma pomóc Polakom w lepszej identyfikacji ryzyka zakażenia wirusem SARS-CoV-2 poprzez stworzenie unikalnej, wirtualnej mapy Polski wskazującej, w których rejonach jest najwięcej osób z objawami zakażenia. Jak działa aplikacja?

  Po założeniu konta i rejestracji na stronie polcovid.pl użytkownik proszony jest o wypełnienie krótkiego kwestionariusza. Pytania dotyczą m.in. liczby osób w gospodarstwie domowym, używanego środka transportu czy stosowanych leków immunosupresyjnych. Jesteśmy również proszeni o podanie swojego roku urodzenia, płci czy grupy krwi. Dane zbierane przez aplikację są pokazywane jedynie w skali miasta lub powiatu.

  Następnie wypełniamy krótką ankietę dotyczącą ryzyka zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Należy podać występujące objawy (kaszel, katar, biegunka itd.) czy stosowane są leki obniżające temperaturę ciała. Jesteśmy również pytani o ewentualne kontakty z osobami zakażonymi i nasze zachowania podczas epidemii.

  Po wypełnieniu ankiety otrzymujemy informację o naszym ryzyku zakażenia koronawirusem – może być ono umiarkowane, możliwe, podwyższone lub wysokie. Dostajemy również garść rekomendacji dotyczących naszego zachowania podczas epidemii, przygotowanych na podstawie zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia, Ministra Zdrowia i Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

  Najważniejszym atutem aplikacji jest możliwość sprawdzenia ryzyka zakażenia w regionie, w którym znajduje się użytkownik. Każdy może odnaleźć swój powiat lub miasto i sprawdzić, ile osób jest w grupie wysokiego, podwyższonego czy umiarkowanego ryzyka, jak wiele osób ma objawy COVID-19.

  Ponadto, otrzymujemy dostęp do bardziej ogólnych, ale potwierdzonych informacji, dotyczących liczby zakażeń, zgonów i osób hospitalizowanych w poszczególnych województwach.

  Dzięki aplikacji POLCOVID-19 każdy może w jeszcze większy sposób zminimalizować ryzyko zakażenia. Otrzymujemy konkretne porady i dane dotyczące ilości osób z objawami COVID-19 w naszym otoczeniu. Natomiast trzeba przyznać, że przy zaledwie nieco ponad 200 ankietach wypełnionych w skali całego kraju, otrzymywane dane są mocno niepełne. Dlatego zachęcamy wszystkich do rejestracji na stronie polcovid.pl i wypełnienia ankiet. Możemy je wypełniać tak często, jak potrzebujemy – każdego dnia, lub w przypadku wystąpienia nowych objawów. Wypełnienie ankiety zajmuje ok. 10 minut. Jak podkreśla dr hab. Mirosław Kwaśniewski z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku – dzięki wspólnemu działaniu możemy stworzyć w Polsce najdokładniejszą mapę zagrożenia koronawirusem w skali światowej!

  Więcej od autora

  Podobne artykuły

  Najnowsze artykuły

  Włóknienie płuc po COVID-19. Przegląd doniesień naukowych

  Na problem włóknienia płuc po COVID-19 jako pierwsi zwrócili uwagę chińscy lekarze, którzy już w marcu 2020 r. zaobserwowali, że u niektórych...

  Szpital Narodowy zmienia zasady przyjęć pacjentów

  Możemy przyjąć pacjenta bez pełnej diagnostyki radiologicznej. Przyjęcie pacjenta jest uzależnione od jego stanu klinicznego: musi być uzgodnione z koordynatorem – dr...

  Historie zapierające dech

  Tętnicze nadciśnienie płucne to choroba, która zabiera oddech. W Polsce ponad 1000 osób choruje na TNP. Choroba jest późno wykrywana, są dziś...

  Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata medycyny?

  Zaprenumeruj bezpłatnie ŚWIAT LEKARZA 3D