fot. Artur Oleszczuk

Do przodu, czyli pierwsze sukcesy w onkologii

O onkologii przez lata pisaliśmy z uwagą, ale także z poważnym niepokojem i… polskim kompleksem. Przez lata nam się wydawało, że zbyt powoli gonimy świat. Robiliśmy to jednak na tyle wytrwale i konsekwentnie, że po bolesnych lekcjach pojawiły się pierwsze sukcesy.

Wspaniała wiadomość nadeszła z Yokohamy, gdzie polski zespół terapeutyczny otrzymał nagrodę w konkursie organizowanym przez Międzynarodowe Stowarzyszenie do Badań nad Rakiem Płuca (IASLC).

Laureatami zostali uczestnicy Polskiej Grupy Raka Płuca: prof. dr hab. n. med. Tadeusz Orłowski – kierownik Kliniki Chirurgii w Instytucie Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie, prof. dr hab. n. med. Maciej Krzakowskikonsultant krajowy w dziedzinie onkologii klinicznej oraz kierownik Kliniki Nowotworów Płuca i Klatki Piersiowej Centrum Onkologii-Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, prof. nadzw. dr hab. n. med Dariusz Kowalski z Kliniki Nowotworów Płuca i Klatki Piersiowej Centrum Onkologii-Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, prof. dr hab. n. med. Rafał Krenke – kierownik Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych, Pneumonologii i Alergologii Samodzielnego Publicznego Centralnego Szpitala Klinicznego w Warszawie oraz prof. nadzw. dr hab. n. med. Renata Langfort – kierownik Zakładu Patomorfologii Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie.
Gratulujemy Laureatom! Dziękujemy lekarzom!

Cieszymy się, że na listach refundacyjnych systematycznie pojawiają się nowe i nowoczesne terapie dla polskich pacjentów, nie tylko onkologicznych. Na stronach 26-32 relacjonujemy debatę poświęconą colitis ulcerosa. Czynimy to z wiarą, że kończy się epoka, w której usuwanie jelita grubego jest jedynym lekarstwem, a model – oparty na liczeniu kosztów społecznych – upowszechni się w podejmowaniu decyzji refundacyjnych. To dobry kierunek.

Już za miesiąc „Senat i Nobel”, niezwykły numer „Świata Lekarza”. O czym? Na razie mogę powiedzieć tylko, że będziemy pisać o medycynie innej niż znamy.

Zapraszam do lektury.

Oceń ten artykuł

Podobne wiadomości

Nie ma możliwości dodania komentarza