Więcej

    Do przodu, czyli pierwsze sukcesy w onkologii

     

    Najnowsze informacje o XXI Gali Nagród Złoty OTIS

    O onkologii przez lata pisaliśmy z uwagą, ale także z poważnym niepokojem i? polskim kompleksem. Przez lata nam się wydawało, że zbyt powoli gonimy świat. Robiliśmy to jednak na tyle wytrwale i konsekwentnie, że po bolesnych lekcjach pojawiły się pierwsze sukcesy.

    Wspaniała wiadomość nadeszła z Yokohamy, gdzie polski zespół terapeutyczny otrzymał nagrodę w konkursie organizowanym przez Międzynarodowe Stowarzyszenie do Badań nad Rakiem Płuca (IASLC).

    Laureatami zostali uczestnicy Polskiej Grupy Raka Płuca: prof. dr hab. n. med. Tadeusz Orłowski ? kierownik Kliniki Chirurgii w Instytucie Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie, prof. dr hab. n. med. Maciej Krzakowski ? konsultant krajowy w dziedzinie onkologii klinicznej oraz kierownik Kliniki Nowotworów Płuca i Klatki Piersiowej Centrum Onkologii-Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, prof. nadzw. dr hab. n. med Dariusz Kowalski z Kliniki Nowotworów Płuca i Klatki Piersiowej Centrum Onkologii-Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, prof. dr hab. n. med. Rafał Krenke ? kierownik Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych, Pneumonologii i Alergologii Samodzielnego Publicznego Centralnego Szpitala Klinicznego w Warszawie oraz prof. nadzw. dr hab. n. med. Renata Langfort ? kierownik Zakładu Patomorfologii Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie.
    Gratulujemy Laureatom! Dziękujemy lekarzom!

    Cieszymy się, że na listach refundacyjnych systematycznie pojawiają się nowe i nowoczesne terapie dla polskich pacjentów, nie tylko onkologicznych. Na stronach 26-32 relacjonujemy debatę poświęconą colitis ulcerosa. Czynimy to z wiarą, że kończy się epoka, w której usuwanie jelita grubego jest jedynym lekarstwem, a model ? oparty na liczeniu kosztów społecznych ? upowszechni się w podejmowaniu decyzji refundacyjnych. To dobry kierunek.

    Już za miesiąc ?Senat i Nobel?, niezwykły numer ?Świata Lekarza?. O czym? Na razie mogę powiedzieć tylko, że będziemy pisać o medycynie innej niż znamy.

    Zapraszam do lektury.

    Waldemar Wierzba
    Waldemar Wierzba
    doktor nauk medycznych, redaktor naczelny "Świat Lekarza"

    Więcej od autora

    Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata medycyny?

    Zaprenumeruj bezpłatnie ŚWIAT LEKARZA 3D