Więcej

    Seriale, swawolny Dyzio i apel do ministra zdrowia RP

     

    Najnowsze informacje o XXI Gali Nagród Złoty OTIS

    Jakiś czas temu prof. Henryk Skarżyński zorganizował w Senacie konferencję poświęconą profilaktyce i ? jak na to szacowne miejsce przystało ? jedni mówili grzecznie, inni mniej, a co poniektórzy siali ziarno niepokoju. Tak czy inaczej, podczas tych obrad po raz pierwszy w przestrzeni publicznej pojawiła się kwestia wątków medycznych w serialach. Wszyscy zgodzili się, że są bardzo potrzebne, ponieważ nadzwyczaj skutecznie kształtują postawy widzów. Zebrani zaapelowali do polityków, by natchnęli kierownictwo telewizji publicznej do umieszczania wątków prozdrowotnych w najpopularniejszych serialach. Bo tego potrzebują wszyscy Polacy. A potem był rok wyborczy i sprawa zdrowia w serialach nie ujrzała światła dziennego. Ale wątek wrócił podczas posiedzenia jury Nagrody Zaufania ?Złoty OTIS z Diamentami?, w którym pracowali między innymi minister Józefa Szczurek-Żelazko, Tomasz Latos, przewodniczący Komisji Zdrowia Sejmu, członkowie tejże: Barbara Dziuk, Elżbieta Płonka, Katarzyna Sójka i Marek Hok oraz eksperci z wielu dziedzin medycyny. Potrzeba wprowadzania wątków zdrowotnych w serialach pojawiła się zarówno w dyskusji o profilaktyce cukrzycy, jak i przy onkologii. Miałem zaszczyt prowadzić prace jury, dlatego czuję się zobowiązany wobec 40-osobowego gremium do ruszenia sprawy z miejsca. I piszę:

    WIELCE SZANOWNY PANIE MINISTRZE ZDROWIA RP

    Od kilku lat środowiska ochrony zdrowia zaangażowane w budowę profilaktyki zgłaszają potrzebę wprowadzenia wątków prozdrowotnych do popularnych seriali, produkowanych i finansowanych przez telewizję publiczną. Potrzebujemy serialowej profilaktyki chorób cywilizacyjnych, zwłaszcza kardiologicznych, diabetologicznych i onkologicznych, oraz popularyzowania zdrowego stylu życia. Prosimy o przeprowadzenie konkretnych rozmów z zarządem telewizji publicznej i doprowadzenia do sytuacji, kiedy w każdym serialu obowiązkowo pojawią się przynajmniej dwa wątki związane ze zdrowiem, harmonijnie wkomponowane w scenariusze. Telewizja Polska finansuje produkcję wielu seriali, zatem wątki prozdrowotne mogłyby w nich powstawać bez dodatkowych kosztów. Dzisiejsza praktyka jest jednak inna ? Biuro Reklamy TVP wycenia wartość promocyjną każdego wątku i określa jego cenę. Prosimy, by wątki zdrowotne, rekomendowane przez Ministerstwo Zdrowia RP, były zwolnione z tej procedury i opłat.

    WIELCE SZANOWNY PANIE MINISTRZE ZDROWIA RP

    Wierzę, że jest Pan w stanie taką decyzję zarządu TVP uzyskać, by podnosić wiedzę o zdrowiu i profilaktyce nas wszystkich. Ufam, że powoła Pan zespół doradczy, który będzie opiniował i moderował serialowe wątki prozdrowotne. I nie byłoby od rzeczy, by w tym zespole znalazło się miejsce dla polonistów pracujących w ochronie zdrowia ? zna ich np. red. Krzysztof Jakubiak ? którzy będą czuwać, by wątki prozdrowotne w serialach były wkomponowane harmonijnie i z naturalnością dramaturgiczną, a nie okazały się ciężkim propagandowym knotem, odnoszącym odwrotny skutek. Ciekawe wątki poboczne są potrzebne każdemu serialowi, najlepsze przejdą do historii ? jak opowieść o swawolnym Dyziu i dr. Tomaszu Judymie. Panie Ministrze, prosimy o otworzenie nam drzwi.

    Paweł Kruś, redaktor prowadzący Świata Lekarza
    Świat Lekarza
    Świat Lekarza
    Świat Lekarza to opiniotwórcze pismo, portal i platforma medialna, skierowana do lekarzy, poruszająca tematykę systemu ochrony zdrowia oraz poszczególnych dziedzin medycyny, m.in. kardiologii, onkologii, pulmonologii, urologii, diabetologii, okulistyki, chorób rzadkich.

    Więcej od autora

    Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata medycyny?

    Zaprenumeruj bezpłatnie ŚWIAT LEKARZA 3D