Więcej

  Stan zdrowia pacjenta z COVID-19 potrafi załamać się w ciągu pół godziny

  Pacjent z COVID-19 może być w dobrym stanie, a w ciągu godziny jego stan może się tak pogorszyć, że konieczne jest stosowanie respiratora. Dotyka to również ludzi młodych – mówi dr Paweł Kukiz-Szczuciński, jeden z lekarzy polskiej misji medycznej w Lombardii.

  15 lekarzy i ratowników medycznych, którzy uczestniczyli w misji medycznej zorganizowanej przez Wojskowy Instytut Medycznyw Brescii (Lombardia) jest już w Polsce: obecnie przebywają na kwarantannie.- W misji brali udział medycy wojskowi i cywilni z Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej. Misja miała dwa cele. Po pierwsze chodziło o udzielenie wsparcia Włochom: przede wszystkim wsparcia solidarnościowego. To się udało, Włosi byli wdzięczni, że przyjechaliśmy w tak trudnym dla nich momencie.Po drugie zależało nam na doświadczeniach włoskich lekarzy w leczeniu COVID-19. To cenne informacje, które mogą przydać się w Polsce- mówi dr Paweł Kukiz-Szczuciński.

  Polscy lekarze we włoskim szpitalu

  Dzięki polskim lekarzom w szpitalu w Brescii zorganizowano drugi Oddział Intensywnej Opieki Medycznej.Polscy lekarze pracowali ramię w ramię z włoskimi kolegami. – Świetnilekarze, niesamowicie zaangażowani, kompetentni, znakomici fachowcy, nikomu nie odmawiają pomocy. Korzystają z medycyny na najwyższym poziomie, bo służba zdrowia w Lombardii jest na wysokim poziomie – mówi dr Kukiz-Szczuciński.

  Dobrą wiadomością z Lombardii jest to, że sytuacja powoli zaczyna się stabilizować: zaczynają się zwalniać miejsca na oddziałach intensywnej terapii. Jednak nadal wielu chorych umiera w domach.W Brescii nawet 50 proc. osób może być zakażonych SARS-COV-2. Nie ma osób, które nie straciłyby w epidemii bliskich.- Zaskoczyło nas to, że stan zdrowia pacjenta z COVID-19 potrafi się dramatycznie załamać: wciągu godziny jego stan może się tak pogorszyć, że konieczne jest stosowanie respiratora. Dotyka to również ludzi młodych – mówi dr Kukiz-Szczuciński.

  Polscy lekarze pracowali podzieleni na 3 zespoły: gdy jeden pracował na OIOM w szpitalu, drugimiał za zadanie wykonywać prace organizacyjne (przygotowywanie obiektu noclegowego, dezynfekcja pokoi, zorganizowanie posiłków), a trzeci – odpoczywać. Poza piętrem hotelu, w którym mieszkali, przez cały czas wszyscy chodzili w kombinezonach, maskach i okularach.

  Doświadczenia włoskie w Polsce

  Doświadczenia zdobyte w Lombardii będą wykorzystane w Polsce. Już podjęto decyzję o utworzeniu na terenie Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie tymczasowego szpitala modułowego z oddziałem ICU (Intensywnej Opieki Medycznej), oraz częścią post i pre-ICU, w całości przeznaczonego dla chorych z COVID-19.

  – Uzyskaliśmy też cenne protokoły lecznicze, uwzględniające wnioski z najnowszych badań, jak leczyć pacjentów z COVID-19. Będą one mogły być wykorzystywane w Polsce. Po drugie, przekonaliśmy się, jak trudna jest praca w środkach ochronnych. Przychodzi moment, kiedy jest się bardzo zmęczonym i czujność spada. Będziemy uczulać na ten problem lekarzy, szczególnie pracujących w szpitalach jednoimiennych – mówi dr Kukiz-Szczuciński.

  Pozytywną wiadomością jest to, że pierwszy test w kierunku zakażenia koronawirusemu wszystkich uczestników polskiej misji medyczne wyszedł negatywnie. Za kilka dni będzie wykonany drugi, jeśli wypadnie również negatywnie, będzie to potwierdzenie, że mimo wysokiego narażenia na zakażenie SARS-COV-2, nie doszło do zakażenia.

  Informacja dla lekarzy, pielęgniarek, pracowników medycznych

  Lekarze (szczególnie anestezjolodzy), pielęgniarki oraz ratownicy medyczni z doświadczeniem pracy na OIOM, którzy są chętni do pracy w tworzonym na terenie Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie tymczasowym szpitalu modułowym z oddziałem ICU (Intensywnej Opieki Medycznej), częścią post i pre-ICU, w całości przeznaczonym dla chorych z COVID-19są proszeni o zgłaszanie się na adres mailowy: covid@wim.mil.pl

  Katarzyna Pinkosz
  Katarzyna Pinkosz
  Dziennikarka medyczna, z-ca redaktora naczelnego Świat Lekarza, redaktor prowadząca Świat Lekarza 3D

  Więcej od autora

  Podobne artykuły

  ŚWIAT LEKARZA 3D

  Najnowsze artykuły

  „Razem zadbajmy o piękno i zdrowie„

  Różowa wstążeczka to symbol profilaktyki raka piersi, jednej z najbardziej znanych na świecie kampanii związanych ze zdrowiem. Jak ocenia jej potrzebę i...

  Sztuczna inteligencja może zrewolucjonizować diagnostykę i leczenie raka. Polska onkologia staje się coraz bardziej innowacyjna

  Każdego roku nowotwór jest diagnozowany u ponad 160 tys. Polaków, z których około 100 tys. umiera. Prognozy wskazują, że w ciągu 10 lat liczba...

  „Badaj Się i Lecz” – bo samo nie minie!

  Właśnie rusza kampania edukacyjna „Badaj Się i Lecz!”. Jej celem jest uświadomienie Polakom, że kontynuacja terapii chorób przewlekłych, jak również wczesne rozpoznanie...

  Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata medycyny?

  Zaprenumeruj bezpłatnie ŚWIAT LEKARZA 3D