Więcej

    Stan zdrowia pacjenta z COVID-19 potrafi załamać się w ciągu pół godziny

     

    Najnowsze informacje o XXI Gali Nagród Złoty OTIS

    Pacjent z COVID-19 może być w dobrym stanie, a w ciągu godziny jego stan może się tak pogorszyć, że konieczne jest stosowanie respiratora. Dotyka to również ludzi młodych – mówi dr Paweł Kukiz-Szczuciński, jeden z lekarzy polskiej misji medycznej w Lombardii.

    15 lekarzy i ratowników medycznych, którzy uczestniczyli w misji medycznej zorganizowanej przez Wojskowy Instytut Medycznyw Brescii (Lombardia) jest już w Polsce: obecnie przebywają na kwarantannie.- W misji brali udział medycy wojskowi i cywilni z Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej. Misja miała dwa cele. Po pierwsze chodziło o udzielenie wsparcia Włochom: przede wszystkim wsparcia solidarnościowego. To się udało, Włosi byli wdzięczni, że przyjechaliśmy w tak trudnym dla nich momencie.Po drugie zależało nam na doświadczeniach włoskich lekarzy w leczeniu COVID-19. To cenne informacje, które mogą przydać się w Polsce- mówi dr Paweł Kukiz-Szczuciński.

    Polscy lekarze we włoskim szpitalu

    Dzięki polskim lekarzom w szpitalu w Brescii zorganizowano drugi Oddział Intensywnej Opieki Medycznej.Polscy lekarze pracowali ramię w ramię z włoskimi kolegami. – Świetnilekarze, niesamowicie zaangażowani, kompetentni, znakomici fachowcy, nikomu nie odmawiają pomocy. Korzystają z medycyny na najwyższym poziomie, bo służba zdrowia w Lombardii jest na wysokim poziomie – mówi dr Kukiz-Szczuciński.

    Dobrą wiadomością z Lombardii jest to, że sytuacja powoli zaczyna się stabilizować: zaczynają się zwalniać miejsca na oddziałach intensywnej terapii. Jednak nadal wielu chorych umiera w domach.W Brescii nawet 50 proc. osób może być zakażonych SARS-COV-2. Nie ma osób, które nie straciłyby w epidemii bliskich.- Zaskoczyło nas to, że stan zdrowia pacjenta z COVID-19 potrafi się dramatycznie załamać: wciągu godziny jego stan może się tak pogorszyć, że konieczne jest stosowanie respiratora. Dotyka to również ludzi młodych – mówi dr Kukiz-Szczuciński.

    Polscy lekarze pracowali podzieleni na 3 zespoły: gdy jeden pracował na OIOM w szpitalu, drugimiał za zadanie wykonywać prace organizacyjne (przygotowywanie obiektu noclegowego, dezynfekcja pokoi, zorganizowanie posiłków), a trzeci – odpoczywać. Poza piętrem hotelu, w którym mieszkali, przez cały czas wszyscy chodzili w kombinezonach, maskach i okularach.

    Doświadczenia włoskie w Polsce

    Doświadczenia zdobyte w Lombardii będą wykorzystane w Polsce. Już podjęto decyzję o utworzeniu na terenie Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie tymczasowego szpitala modułowego z oddziałem ICU (Intensywnej Opieki Medycznej), oraz częścią post i pre-ICU, w całości przeznaczonego dla chorych z COVID-19.

    – Uzyskaliśmy też cenne protokoły lecznicze, uwzględniające wnioski z najnowszych badań, jak leczyć pacjentów z COVID-19. Będą one mogły być wykorzystywane w Polsce. Po drugie, przekonaliśmy się, jak trudna jest praca w środkach ochronnych. Przychodzi moment, kiedy jest się bardzo zmęczonym i czujność spada. Będziemy uczulać na ten problem lekarzy, szczególnie pracujących w szpitalach jednoimiennych – mówi dr Kukiz-Szczuciński.

    Pozytywną wiadomością jest to, że pierwszy test w kierunku zakażenia koronawirusemu wszystkich uczestników polskiej misji medyczne wyszedł negatywnie. Za kilka dni będzie wykonany drugi, jeśli wypadnie również negatywnie, będzie to potwierdzenie, że mimo wysokiego narażenia na zakażenie SARS-COV-2, nie doszło do zakażenia.

    Informacja dla lekarzy, pielęgniarek, pracowników medycznych

    Lekarze (szczególnie anestezjolodzy), pielęgniarki oraz ratownicy medyczni z doświadczeniem pracy na OIOM, którzy są chętni do pracy w tworzonym na terenie Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie tymczasowym szpitalu modułowym z oddziałem ICU (Intensywnej Opieki Medycznej), częścią post i pre-ICU, w całości przeznaczonym dla chorych z COVID-19są proszeni o zgłaszanie się na adres mailowy: [email protected]

    Katarzyna Pinkosz
    Katarzyna Pinkosz
    Dziennikarka medyczna, z-ca redaktora naczelnego Świat Lekarza, redaktor naczelna swiatlekarza.pl i redaktor prowadząca Świat Lekarza 3D, laureatka dziennikarskich nagród i wyróżnień, m.in. Kryształowe Pióro, Sukces Roku w Medycynie, Dziennikarz Medyczny Roku, Złoty Otis. Autorka książek, m.in. "Wybudzenia. Polskie historie", "O dwóch takich. Teraz Andy", "Zdrowe dziecko? Naturalnie!", współautorka książki "Pół wieku polskiej diabetologii. Rozmowy z Mistrzami", "Covidowe twarze szpiczaka", "Jak Motyl. Odczarować mity".

    Więcej od autora

    Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata medycyny?

    Zaprenumeruj bezpłatnie ŚWIAT LEKARZA 3D