Więcej

    Udarom można zapobiegać

     

    Najnowsze informacje o XXI Gali Nagród Złoty OTIS

    W połowie maja w Warszawie rozpoczęła się kolejna edycja ogólnopolskiej akcji profilaktyki udarowej ?Udarom można zapobiegać!?. W ramach akcji można było m.in. wykonać badanie kostka-ramię (ABI).

    Udar mózgu zajmuje trzecie miejsce wśród przyczyn zgonów. To główny powód niepełnosprawności u ludzi po 40. roku życia. W Polsce co roku udar mózgu dotyka 70 tys. osób, a 30 tys. z jego powodu umiera. Przyczyną udaru jest uszkodzenie lub zablokowanie naczynia krwionośnego doprowadzającego tlen i substancje odżywcze do mózgu. Istotną rolę w obniżeniu umieralności z powodu udaru mózgu odgrywa profilaktyka. Szacuje się, że modyfikowalne czynniki udaru odpowiadają za ok. 90 proc. ryzyka wystąpienia choroby. Działania edukacyjne Stowarzyszenia ?Udarowcy ? liczysię wsparcie? z okazji Europejskiego Dnia Profilaktyki Udarowej mają na celu zwrócenie uwagi na główne założenia profilaktyki udarowej.

    Profilaktyka udarowa

    W mobilnym miasteczku o profilaktyce udarowej opowiadał dr Adam Kobayashi z II Kliniki Neurologicznej Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. W trakcie akcji można było dowiedzieć się, jaki jest związek pomiędzy chorobami układu krążenia a udarem mózgu. Można było zapoznać się ze specjalnie przygotowaną interaktywną mapą, ilustrującą jak funkcjonuje mózg i jakie są potencjalne konsekwencje udaru. Odwiedzający mogli sprawdzić poziom cukru we krwi oraz ciśnienie, a osobom, których wyniki badań odbiegały od normy, personel medyczny proponował konsultację lekarską, w razie potrzeby uzupełnioną o badania: EKG i wskaźnik kostka-ramię ABI (ABI, ankle-brachial index).

    Badanie wskaźnika kostka-ramię

    Badanie ABI, przy użyciu systemu Dopplex Ability, automatycznie oznacza wskaźnik kostka-ramię. Optymalny wynik dla osoby zdrowej powinien wynieść 1, czyli równe ciśnienie w kostce i ramieniu. Im wynik jest mniejszy od jedności, tym większe jest niedokrwienie, a wynik większy niż jeden świadczy o sztywności tętnic.  Badanie wskaźnika kostka-ramię trwa około pięciu minut, jest nieinwazyjne i nie wymaga wcześniejszej stabilizacji pacjenta. Jego wyniki informują o potencjalnym ryzyku chorób układu naczyniowego.

    Projekt ?Udarom można zapobiegać? został zrealizowany dzięki grantowi edukacyjnemu firmy Boehringer Ingelheim. System Dopplex Ability do automatycznego oznaczania wskaźnika (ABI) został udostępniony przez organizatorów Społecznej Akcji Profilaktycznej Nagrody Zaufania ?Złoty Otis 2016? ? ?Kostka-Ramię. Wygraj życie!?, która jest objęta merytoryczną opieką  prof. Aleksandra Sieronia, Krajowego Konsultanta w dziedzinie angiologii.

    Świat Lekarza
    Świat Lekarza
    Świat Lekarza to opiniotwórcze pismo, portal i platforma medialna, skierowana do lekarzy, poruszająca tematykę systemu ochrony zdrowia oraz poszczególnych dziedzin medycyny, m.in. kardiologii, onkologii, pulmonologii, urologii, diabetologii, okulistyki, chorób rzadkich.

    Więcej od autora

    Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata medycyny?

    Zaprenumeruj bezpłatnie ŚWIAT LEKARZA 3D