Więcej

  Wiceminister Gadomski: Od września będziemy uaktualniać wykaz refundowanych leków onkologicznych

  Dużą szansę na poprawę dostępności do nowoczesnego leczenia stanowi zwiększenie możliwości stosowania leczenia spersonalizowanego, będącego często najbardziej efektywną ścieżką postępowania medycznego – mówi wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski.

  W Ministerstwie Zdrowia odpowiada Pan m.in. za onkologię. W ostatnich miesiącach, z powodu epidemii koronawirusa, na listach refundacyjnych nie pojawiały się nowe leki, także onkologiczne. Od wielu miesięcy trwały też prace nad stworzeniem – po Breast Cancer Units – kolejnych ośrodków kompleksowego leczenia: m.in. raka płuca, jelita grubego. Czy te prace zostały zamrożone?

  Prowadzimy działania mające na celu podnoszenie jakości udzielania świadczeń, zarówno poprzez wprowadzenie nowych technologii medycznych, zastosowanie nowoczesnej aparatury, jak i wdrażanie standardów postępowania diagnostyczno-terapeutycznego. Epidemia COVID- 19 nie odroczyła realizacji tych procesów na kolejne lata, a także wdrażania Narodowej Strategii Onkologicznej. W kwietniu Ministerstwo Zdrowia ogłosiło konkurs na zakup akceleratorów do radioterapii, by wymienić wyeksploatowane aparaty, a w maju– na zakup mammografów cyfrowych. Aktualnie trwają prace nad uruchomieniem kolejnych jednostek wyspecjalizowanych w diagnostyce i leczeniu wybranych typów nowotworów, tzw. cancer unitów. Nowe unity będą dotyczyły nowo-tworów: jelita grubego, płuca, gruczołu krokowego oraz ginekologii onkologicznej.

  W 2020 roku mają też rozpocząć się prace nad opracowaniem standardów i wytycznych postępowania diagnostyczno-terapeutycznego. Wprowadzenie tych standardów jest niezbędne, by zapewnić wszystkim pacjentom onkologicznym – bez względu na miejsce – najwyższej jakości postępowanie diagnostyczno-terapeutyczne. Aktualnie jest realizowany również pilotaż wytycznych do standardów akredytacyjnych w zakładach patomorfologii. Pilotaż ten jest niezwykle istotny, ponieważ jakość diagnostyki patomorfologicznej jest kluczowa dla podejmowania decyzji o rozpoczęciu leczenia onkologicznego.

  A co z lekami onkologicznymi? Kiedy można spodziewać się nowych terapii na listach refundacyjnych?

  Od września przewidziane jest uaktualnianie wykazu leków refundowanych w terapiach onkologicznych. Dużą szansę na poprawę dostępności do nowoczesnego leczenia stanowi zwiększenie możliwości stosowania leczenia spersonalizowanego, będącego często najbardziej efektywną ścieżką postępowania medycznego.

  Aktualnie Agencja Badań Medycznych prowadzi prace nad opracowywaniem i wdrożeniem rozwiązań legislacyjnych dotyczących badań klinicznych. Jestem przekonany, że dzięki działaniom ukierunkowanym na wsparcie rozwoju badań klinicznych polscy pacjenci będą mogli korzystać z najnowocześniejszych metod leczenia raka, co znacznie zwiększy ich szanse na powrót do pełnej aktywności. Mimo epidemii COVID-19 zostały opracowane założenia legislacyjne dotyczące prowadzenia badań klinicznych. Na ten rok jest też planowana realizacja projektu szkoleniowego poświęconego metodologii, prowadzeniu i komercjalizacji badań klinicznych, a także podniesieniu kompetencji lekarzy Podstawowej Opieki Zdrowotnej w zakresie prowadzenia rekrutacji pacjentów do badań klinicznych.

  Jeszcze przed epidemią COVID-19 zapowiadano utworzenie Funduszu Medycznego, z którego środki miały być przeznaczone dodatkowo na onkologię. Czy już wiadomo, jakie to będą konkretnie środki?

  Fundusz Medyczny został stworzony z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy. Decyzja została poprzedzona diagnozą potrzeb w zakresie ochrony zdrowia. Dzięki wsparciu z Funduszu Medycznego nowoczesne szpitale zapewnią lepszy dostęp do usług medycznych dla pacjentów. Ustawa  o  Funduszu  Medycznym jest jeszcze w fazie projektowej, nie został dokonany ostateczny podział środków na poszczególne dziedziny ochrony zdrowia. Zgodnie z zapowiedziami prezydenta, część środków Funduszu będzie skierowana na wsparcie onkologii.

  Rozmawiała Katarzyna Pinkosz

  Katarzyna Pinkosz
  Katarzyna Pinkosz
  Dziennikarka medyczna, z-ca redaktora naczelnego Świat Lekarza, redaktor prowadząca Świat Lekarza 3D

  Więcej od autora

  Podobne artykuły

  ŚWIAT LEKARZA 3D

  Najnowsze artykuły

  „Badaj Się i Lecz” – bo samo nie minie!

  Właśnie rusza kampania edukacyjna „Badaj Się i Lecz!”. Jej celem jest uświadomienie Polakom, że kontynuacja terapii chorób przewlekłych, jak również wczesne rozpoznanie...

  Przełomowa technologia mapowania serca 3D: CARTOPRIME™

  Pierwsze polskie ośrodki korzystają z innowacyjnego modułu do trójwymiarowego mapowania serca CARTOPRIME™. W opinii kardiologów system pomaga w bezpieczniejszym, efektywniejszym i bardziej...

  Prof. Adam Witkowski, prof. Tomasz Hryniewiecki, prof. Piotr Jankowski, wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, poseł Tomasz Latos w debacie Świata Lekarza: Jak skrócić kolejki do...

  Kilka miesięcy: tyle średnio trzeba czekać na wizytę do kardiologa. W niektórych ośrodkach trwa to jeszcze dłużej, choć są też miejsca, gdzie...

  Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata medycyny?

  Zaprenumeruj bezpłatnie ŚWIAT LEKARZA 3D