fot. Artur Oleszczuk

Wielka medycyna

Siedem lat temu, kiedy przygotowywałem pierwszy numer „Świata Lekarza” słyszałem, że potrzebny jest taki magazyn dla lekarzy, który będzie prezentował – niezależnie od naszej specjalizacji – nowe trendy i osiągnięcia współczesnej medycyny. Potem wielokrotnie spotykałem się z opinią, że pediatra czyta tylko o pediatrii, okulista o okulistyce… itd. Włos się na głowie jeży, bo efekty takiego wykonywania naszego zawodu – delikatnie mówiąc – nie są chwalebne.

W 2012 roku świat entuzjastycznie przyjął wyniki polskiego programu „Perio-kardio”, który udowodnił związek chorób przyzębia i serca. Praca zespołów prof. Renaty Górskiej i prof. Grzegorza Opolskiego przypomniała o znaczeniu interdyscyplinarnych terapii.

Z tym większą uwagą uczestniczyłem w pierwszej sesji naukowej Nagrody ZaufaniaZłoty OTIS” zatytułowanej „Zdrowie – innowacje i kontrowersje”. Jej celem było wspólne poszukiwanie nowego myślenia o medycynie, myślenia bez mentalnych barier. I to się udało. Wspólnie podążyliśmy tropami myśli profesorów Marka Rudnickiego (niewyjaśnione wyleczenia nowotworów), Aleksandra Sieronia (fotodynamika), Włodzimierza Jarmundowicza (przeszczep węchowych komórek glejowych pobranych z mózgu pacjenta z przerwanym rdzeniem) oraz dr. Wojciecha Gryty (samoistne włóknienie płuc). Symbolicznym podsumowaniem było pełne humoru i poezji wspomnienie o profesorze Stefanie Krusiu, który przez całe życie przekraczał granice anatomii patologicznej.
Zachęcam do lektury relacji z sesji i kolejnych publikacji o innowacjach w medycynie.

Czas na nowych gigantów wielkiej medycyny, następców profesorów Olgierda Smoleńskiego, Andrzeja Szczeklika czy Antoniego Kępińskiego.

Wielka medycyna
5 (100%) 1 vote

Podobne wiadomości

Nie ma możliwości dodania komentarza