DOŁĄCZ DO SUBSKRYBENTÓW

NEWSLETTERA

Barbara Dziuk: Wyjątkowa sytuacja wymaga wyjątkowych rozwiązań

 

Najnowsze informacje o XXI Gali Nagród Złoty OTIS

Pionizacja GIS  jest szczególnie ważna dla ochrony zdrowia i bezpieczeństwa Polaków, gwarantuje możliwość podejmowania szybkich decyzji i właściwie skoordynowanego działania w razie zagrożenia – mówi posłanka Barbara Dziuk

Paweł Kruś: Dlaczego wybrała Pani kwestię Głównego Inspektoratu Sanitarnego jako zagadnienie istotne dla podsumowania działań rządu podczas pandemii?

Wszyscy widzieli pracę służb medycznych i ją doceniali, natomiast Sanepid spotykały wyłącznie głosy krytyki.

Przedstawicielka Sanepidu ze Słubic na początku epidemii publicznie opowiadała o  pierwszym Polaku zakażonym koronawirusem. Była to dość zaskakująca w formie i treści opowieść. Potem promowano jedzenie świeżych warzyw i owoców, jednocześnie nawołując do pozostania w domu i zamknięto bazary. Skąd mieliśmy brać świeże warzywa oraz owoce, i jeść je pięć razy dziennie? Z balkonu? Z parapetu?

GIS popełnił błędy medialne, one zdarzają się każdemu i w każdej instytucji. Szybko wypracowano  linię informacyjną odpowiednią do sytuacji. Patrzę na pracę Sanepidu z  innego punktu widzenia. Większość oddziałów sprostało zadaniom, które – powiedzmy otwarcie – były dla nich zupełnie nowe. 

Na przykład?

Do obowiązków pracowników należały różne trudne decyzje, m.in. o tym, kto podlega kwarantannie, a kogo trzeba koniecznie przebadać. Pamiętajmy, że na początku brakowało wszystkiego, w tym testów.  
Od pierwszej chwili uruchomiono dodatkowe telefony dla potencjalnych pacjentów, którzy oczekiwali informacji dotyczących postępowania. Pracownicy Sanepidu musieli być dostępni całodobowo. Ludzie dzwonili z najróżniejszymi problemami, niekoniecznie związanymi z chorobą, także z takimi, które zwykle rozwiązuje psycholog i psychiatra.

Sytuacja była nowa dla wszystkich, stąd początkowe zagubienie?

Obowiązków przybywało wraz z liczbą pacjentów. Im więcej było chorych, tym więcej problemów z ustaleniem, z jakimi osobami się kontaktowały. Była to detektywistyczna praca. Poszukiwano sieci kontaktów i osób, które muszą odbyć kwarantannę. Trzeba było to robić po to, by wirus nie rozprzestrzeniał się. To pracownicy Sanepidu tworzyli listy osób, które absolutnie musiały zostać  przebadane i podejmowali decyzje o objęciu ich kwarantanną. 

Epidemia pojawiła się nagle?

I wszystkiego brakowało: czasu, sprzętu, testów, laboratoriów. Sanepid pracował po kilkanaście godzin na dobę, dzięki temu sytuacja dość szybko normowała. Dziś trzeba to docenić, ale mój wniosek z pandemii jest taki, że trzeba dokończyć organizację Sanepidu, doinwestować laboratoria GIS, podnieść poziom przygotowania kadry na wypadki nadzwyczajne.

I przede wszystkim wprowadzić organizację pionową. 

Na początku 2020 doprowadziliśmy do nowelizacji ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej.  Zgodnie z nią przemodelowanie doprowadziło do ujednolicenia orzecznictwa i sposobu funkcjonowania inspekcji na terenie całego kraju. Ustawa zapewniła lepszą koordynację pracy GIS, określiła, że inspekcja powiatowa jest zależna od inspekcji wojewódzkiej, a GIS nadzoruje całość, czyli cały obszar zdrowia publicznego. Nie tylko w zakresie epidemii, ale również m. in. jeśli chodzi o żywność. 

Za  ustawą powinno iść powołanie kolejnych powiatowych inspekcji, uporządkowanie ich finansów, koordynacja działań i cyfryzacja. Czy tego nauczyła nas pandemia?

Do tego zmierzaliśmy jeszcze przed pandemią, ona jednak uświadomiła nam, że sprawa jest priorytetowa. Pionizacja GIS  jest szczególnie ważna dla ochrony zdrowia i bezpieczeństwa Polaków, gwarantuje możliwość podejmowania szybkich decyzji i właściwie skoordynowanego działania w razie zagrożenia. Mam nadzieję, że teraz, w czasie powracania do normalności, uda się dokończyć budowę sieci bezpieczeństwa sanitarnego Polski.

GIS zatrudnia 20 tysięcy osób. Mandaty, a raczej ich wysokość, na pewno zdyscyplinowały wiele osób, bardziej jednak na co dzień potrzebujemy profesjonalnego poradnictwa, chociażby w sprawie czystości wód ze studni, które masowo będziemy w tym roku budować.

Reforma doprowadzi do realnej zmiany funkcjonowania GIS. Polsce są potrzebni eksperci potrafiący zmierzyć się z efektami cywilizacji. Prawdą jest, że mandaty nie mogą być podstawą dialogu przedstawicieli państwa z obywatelami. Jednak tylko w ten sposób można było uniknąć rozprzestrzeniania się budzącej grozę choroby. Wyjątkowa sytuacja wymagała wyjątkowych rozwiązań. 

Rozmawiał Paweł Kruś

Barbara Dziuk, posłanka na Sejm, ekonomistka, propagatorka profilaktyki i zdrowego stylu życia; była m.in. prezesem Fundacji na Rzecz Zapobiegania i Zwalczania Nowotworów przy Instytucie Onkologii w Gliwicach, inicjatorką programu Zdrowa Gmina XXI w., Śląskiego Festiwalu Zdrowia. W tej kadencji Sejmu jest m.in. przewodniczącą Parlamentarnego Zespołu ds. Chorób Rzadkich.

Paweł Kruś
Paweł Kruś
Wydawca Świata Lekarza i specjalistycznych portali dla lekarzy. Organizator debat, konferencji i krajowych oraz międzynarodowych akcji profilaktycznych (m.in. badań poziomu hemoglobiny glikowanej i poziomu cholesterolu u dzieci). Przewodniczący Kapituły Nagrody Zaufania „Złoty OTIS”. Dziennikarz medyczny, laureat m.in. Nagrody dr. Władysława Biegańskiego, wyróżnienia Nagrody Św. Kamila i tytułu „Zasłużonemu - Polskie Towarzystwo Lekarskie” oraz medalu Stowarzyszenia Dziennikarzy Ukrainy i Ukraińskiego Stowarzyszenia Diabetyków.

Więcej od autora

Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata medycyny?

Zaprenumeruj bezpłatnie ŚWIAT LEKARZA 3D