DOŁĄCZ DO SUBSKRYBENTÓW

NEWSLETTERA

Zakopane pełne energii

 

Najnowsze informacje o XXI Gali Nagród Złoty OTIS

Redaktor Paweł Kruś zapytał mnie, co poleciłbym w Zakopanem.

Pewnie spodziewał się, że poprowadzę Państwa do muzeum Władysława Hasiora czy Antoniego Rząsy albo rozpocznę opowieść od zdania z bramy cmentarza przy Kościeliskiej ? ?Ojczyzna to ziemia i groby? i jego znaczenia dla literatury. Bo Redaktor taki jest, że na życie patrzy jak na dzieło sztuki, najchętniej wysokiej.

Hola, Redaktorze! Zakopane to nie tylko piękne Tatry. Zakopane to rozbawiona Polska i smreki ? tu się odpoczywa! Dlatego w tym roku polecam:

Muzeum Tatrzańskie im. Tytusa Chałubińskiego

Muzeum Tatrzańskie im. Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem to muzeum, które dysponuje największą ilością eksponatów i placówek. Pomysł jego stworzenia pojawił się w roku 1888 ? powołano Towarzystwo Muzeum Tatrzańskiego, które zajęło się zbieraniem środków na jego otwarcie oraz zakupieniem eksponatów. Warto zobaczyć, czym różni się niedźwiedź brunatny od misia z Gubałówki.

Kasprowy Wierch

Kasprowy Wierch położony jest w górnej grani Tatr u zbiegu trzech walnych tatrzańskich dolin: Doliny Bystrej, Suchej Wody Gąsienicowej i Doliny Cichej. Nie jest to wysoka góra (1985 m n.p.m.), a mimo to widokiem dorównuje Alpom. Tylko że tam granie szczytów ogląda się ze znacznie większej wysokości, dlatego dla sercowców lepszy jest nasz Kasprowy.

Ulica Krupówki

To najbardziej znana i najczęściej odwiedzana przez turystów ulica miasta ? główny deptak Zakopanego. Porównywana często do Monciaka w Sopocie. Na tym podobieństwie zbudowano pomysł miast partnerskich Zakopanego i Sopotu i w 2008 roku ruszył nawet specjalny pociąg pomiędzy miastami o nazwie Monciak ? Krupówki. Same Krupówki liczą sobie 1100 m, leżą wzdłuż potoku Foluszowego. Początki tej ulicy sięgają XIX wieku. Mieszczą się tutaj najstarsze zakopiańskie hotele oraz liczne knajpy i restauracje z legendarnym ?Coctail Barem? na czele. Dobry spacer po Krupówkach to minimum kilogram do przodu. Raz się żyje.

O Szymanowskim i Witkacym za rok, może dwa lata.

Władysław Grzeszczak
Władysław Grzeszczak
profesor doktor habilitowany nauk medycznych Katedra Chorób Wewnętrznych, Diabetologii i Nefrologii w Zabrzu, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach

Więcej od autora

Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata medycyny?

Zaprenumeruj bezpłatnie ŚWIAT LEKARZA 3D