Szanowni Państwo,
Ze względu na epidemię, ulegnie zmianie termin XVII Gali Nagrody Zaufania „Złoty OTIS”, planowanej pierwotnie na 16 kwietnia 2020.
O nowym terminie i miejscu dorocznej ceremonii, poinformujemy najszybciej jak będzie to możliwe.
Za niedogodności przepraszam, za zrozumienie dziękuję
Paweł Kruś, przewodniczący Kapituły Nagrody

Telerehabilitacja hybrydowa konieczna, ale niewystarczająca w długoterminowej opiece nad pacjentami z niewydolnością serca

WYNIKI BADANIA TELEREH-HF

Projekt TELEREH-HF prowadzony był przez Konsorcjum w składzie: Instytut Kardiologii w Warszawie – lider, Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu, gdański Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Medyczny w łodzi, Warszawski Uniwersytet Medyczny oraz partnera przemysłowego, firmę PRO PLUS Sp. z o.o., przy współfinansowaniu przez Narodowe Centrum Badań i rozwoju. Badanie zrealizowano w grupie 850 pacjentów z niewydolnością serca, z frakcją wyrzutową poniżej 45% w klasie NYHA I-III. Kompleksowa 9-tygodniowa hybrydowa telerehabilitacja obejmowała ćwiczenia ogólnousprawniające, nordic walking z wykorzystaniem urządzeń do zdalnego telemonitorowania i sterowania treningami, teleopiekę oraz zdalne monitorowanie urządzeń wszczepialnych.

Uzyskane wyniki pokazały, że 9-tygodniowa kompleksowa hybrydowa telerehabilitacja, w przeciwieństwie do opieki standardowej, istotnie poprawia prognostycznie znaczące wskaźniki wydolności fizycznej (pvO2 i 6-minutowy test marszowy) oraz jakość życia chorych z niewydolnością serca. Co istotne, jest ona bezpieczna i organizacyjnie możliwa do realizacji oraz akceptowana przez pacjentów, bez względu na wiek i płeć. Tak więc ostatecznie wykazano, że telerehabilitacja hybrydowa może być alternatywą dla tradycyjnych form realizacji rehabilitacji w grupie pacjentów z niewydolnością serca. Jej możliwości techniczno-organizacyjne pozwolą na zwiększenie dostępu do rehabilitacji, a także przyczynią się do wyrównania istniejących w Polsce rażących dysproporcji regionalnych w tym przedmiocie (wykres).

Podobne wiadomości

Nie ma możliwości dodania komentarza