DOŁĄCZ DO SUBSKRYBENTÓW

NEWSLETTERA

Nagrody Zaufania Złoty OTIS rozdane

 

blank
blank
blank

XXI gala wręczenia OTIS-ów dla wybitnych przedstawicieli ochrony zdrowia w Polsce już za nami. W tegorocznej edycji Nagrody Zaufania Złoty OTIS Kapituła wyróżniła 31 osób w 7 kategoriach.

Uroczystość odbyła się 17 kwietnia w hotelu Polonia Palace. – Dziękuję, że przyszliście tak licznie na pierwszą w historii Nagrody Zaufania sesję „Wykłady inauguracyjne, społecznicy i debiutanci”. To pierwsza niespodzianka na pierwszą edycję drugiego 20-lecia Złotych OTIS-ów. Współtwórcą sesji inauguracyjnej jest poseł Rajmund Miller, wiceprzewodniczący Komisji Zdrowia Sejmu, Wielki Przyjaciel Nagrody. Od 2012 roku był z nami wielokrotnie. Mieliśmy tutaj stać razem – rozpoczął red. Paweł Kruś, przewodniczący Kapituły.

Podczas gali wykłady wygłosili prof. Grzegorz Dzida („Ciągłe monitorowanie glikemii – przełom w leczeniu cukrzycy”), prof. Małgorzata Myśliwiec („CGM to za mało – innowacyjne systemy monitorowania glukozy zintegrowane z podażą insuliny”) oraz prof. Krzysztof Giannopoulos („Nowości w terapii celowanej w ostrej białaczce szpikowej”). Natomiast w czasie debaty naukowej, która rokrocznie jest sercem uroczystości, poruszono temat choroby otyłościowej jako wyzwania dla zdrowia publicznego. W debacie uczestniczyli prof. Lucyna Ostrowska, prof. Grzegorz Gajos i minister Maciej Miłkowski.

– Gala wręczania statuetek Złotych OTIS-ów nie jest typowa, towarzyszą jej debaty oraz wykłady, którymi staramy się zwracać uwagę zgromadzonych środowisk na tematy szczególnie istotne. Śmiem twierdzić, że obecni na gali są jednym z najbardziej opiniotwórczych środowisk w Polsce – uważa red. Paweł Kruś.

Osoby zgromadzona w Polonia Palace miały okazję obejrzeć film o „Wspierającej Szkole” – programie społeczno-edukacyjnym współorganizowanym przez Fundację Adamed i serwis Życie Warte Jest Rozmowy, a także poznać nowych posłów Sejmowej Komisji Zdrowia, którzy w paru zdaniach opowiedzieli, czym chcieliby zająć się w obecnej kadencji.

Nie zabrakło oczywiście wręczenia Stypendiów Nagrody Zaufania Złoty OTIS, które przyznawane jest od 2019 r. W tym roku 40 tys. zł w naukach medycznych otrzymał dr Tomasz Grzywa za badania dotyczące programowania komórek układu odpornościowego, by skutecznie rozpoznawały i zwalczały komórki nowotworowe. Po raz pierwszy przyznano także stypendium w dziedzinie nauk farmaceutycznych. Czek na 15 tys. zł odebrali mgr Wojciech Rogóż (zajmujący się analizą aktywności antyoksydacyjnej wybranych substancji, w tym takich, które w przyszłości potencjalnie mogą mieć zastosowanie medyczne) oraz dr Maciej Spiegel (poszukujący nowych leków w obrębie związków pochodzenia roślinnego).

Na zakończenie gali dyplomy uznania odebrali sponsorzy, donatorzy stypendium oraz patroni.

Uroczystość prowadzili Paweł Kruś, Katarzyna Pinkosz, Ewa Podsiadły-Natorska i Jan Kruś.

Laureaci XXI Nagrody Zaufania Złoty OTIS

KATEGORIA: DEBIUTY NAUKOWE
Mgr Wojciech Rogóż, dr Tomasz Grzywa, dr Piotr Krajewski, dr Maciej Spiegel, lek. Piotr Kulig

KATEGORIA: LEKARZ I SPOŁECZNIK
Dr Iwona Ponurkiewicz

KATEGORIA: FARMACEUTA I SPOŁECZNIK
Mgr Jolanta Radecka

KATEGORIA: MEDIA I ZDROWIE
Red. Michał Dobrołowicz

KATEGORIA: DOROBEK ŻYCIA
Prof. Anna Członkowska:
dorobek życia w medycynie

Prof. Leszek Królicki: dorobek życia w medycynie

Prof. Jan Duława: dorobek życia w medycynie

Prof. Mieczysław Walczak: dorobek życia w medycynie

Prof. Anna Jurczak: dorobek życia w pielęgniarstwie

Prof. Zenon Kokot: dorobek życia w farmacji

Prof. Jerzy Pałka: dorobek życia w farmacji

Prof. Maciej Szmitkowski: dorobek życia w diagnostyce laboratoryjnej

Prof. Stanisław Suliborski: dorobek życia w stomatologii

Nadkom. Sławomir Butkiewicz: dorobek życia w ratownictwie medycznym

KATEGORIA: OSIĄGNIĘCIA W ROKU 2023
Prof. Wojciech Fendler:
osiągnięcia w medycynie

Prof. Artur Bossowski: osiągnięcia w medycynie

Prof. Anna Bogucka-Kocka: osiągnięcia w farmacji

Prof. Milena Dąbrowska: osiągnięcia w diagnostyce laboratoryjnej

Prof. Mieszko Więckiewicz: osiągnięcia w stomatologii

KATEGORIA: NAGRODY SPECJALNE
Prof. Lucyna Ostrowska:
za pionierskie dokonania w leczeniu choroby otyłościowej

Prof. Brygida Kwiatkowska: za popularyzację wiedzy o terapiach biologicznych w leczeniu chorób reumatycznych

Dr Magdalena Skarżyńska: za stworzenie programu opieki farmaceutycznej dla kobiet w ciąży

Prof. Jolanta Sykut-Cegielska: za wkład w leczenie i poprawę jakości życia pacjentów z chorobami rzadkimi

Dr Szymon Jagodziński: za osiągnięcia we wprowadzaniu nowoczesnej kardiologii na Mazowszu

Prof. Sebastian Granica: za badanie wpływu związków naturalnych na mikrobiotę

Piotr Kagankiewicz, dyrektor Szpitala Powiatowego w Radomsku: za osiągnięcia w zarządzaniu placówką ochrony zdrowia

Konrad Jarosz, dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nr 1 im. prof. Tadeusza Sokołowskiego PUM w Szczecinie: za osiągnięcia w zarządzaniu placówką ochrony zdrowia

blank
Ewa Podsiadły-Natorska
Ewa Podsiadły-Natorskahttp://www.epnatorska.pl
Dziennikarka medyczna, redaktor prowadząca swiatlekarza.pl, pisarka. Ukończyła polonistykę o specjalności redaktorsko-medialnej na UMCS w Lublinie. Poza Światem Lekarza jej artykuły można przeczytać przede wszystkim w Wirtualnej Polsce i portalu Hello Zdrowie. Laureatka nagród i wyróżnień: w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2022 w kategorii Internet, wyróżnienie w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2021 w kategorii Internet, nagroda Zdrowe Pióro 2021 za artykuły dotyczące profilaktyki grypy w kategorii Internet, wyróżnienie w kategorii Choroby Serca w konkursie dla dziennikarzy medycznych Kryształowe Pióra 2021, dwukrotne wyróżnienie w kategorii Nowotwór w konkursie Kryształowe Pióra 2021 i 2020. Należy do Stowarzyszenia Dziennikarze dla Zdrowia oraz Dziennikarskiego Klubu Promocji Zdrowia.

Więcej od autora

Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata medycyny?

Zaprenumeruj bezpłatnie ŚWIAT LEKARZA 3D