DOŁĄCZ DO SUBSKRYBENTÓW

NEWSLETTERA

Pierwszy w Polsce mammograf ze sztuczną inteligencją w Radomskim Centrum Onkologii

 

blank
blank
blank

Radomskie Centrum Onkologii konsekwentnie stawia na nowoczesne rozwiązania technologiczne w leczeniu i diagnostyce pacjentów. W Pracowni Mammograficznej RCO został właśnie zainstalowany najnowocześniejszy aparat mammograficzny.

– Aktualnie w Radomskim Centrum Onkologii trwają prace adaptacyjne zarówno samej pracowni, jak i personelu, który szkoli się i przygotowuje się do pracy oraz optymalnego wykorzystywania nowych możliwości – informuje Łukasz Pruszyński, kierownik Zespołu Techników Medycznych Elektroradiologii RCO. – Pierwsi pacjenci będą mogli skorzystać z najnowocześniejszego aparatu mammograficznego już w maju 2024 roku.

Urządzenie wyposażone jest w nowoczesne techniki obrazowania piesi, m.in.:

 1. Mammografię spektralną z podaniem kontrastu – dzięki kombinacji obrazu nisko- i wysokoenergetycznego możliwe jest wyraźne wyodrębnienie rozmieszczenia środka kontrastowego i określenie unaczynienie zmiany chorobowej (np. nowotworowej).
 2. Obrazowanie 3D (tomosyntezę) – to badanie w technice trójwymiarowej mammografii 3D umożliwiające jeszcze lepszą wykrywalność nowotworów piersi i lokalizację przestrzenną zmian nowotworowych.
 3. Biopsję stereotaktyczną piersi pod kontrolą obrazowania 3D oraz z użyciem kontrastu – aparat umożliwia wykonanie biopsji stereotaktycznej także w pozycji leżącej i precyzyjne określenie lokalizacji guza. Połączenie opcji biopsji z mammografia spektralną daje możliwość precyzyjnego trafienia w zmianę, z której pobierana jest próbka do badania histopatologicznego.
 4. Sztuczną inteligencję wspomagającą lekarza opisującego badanie – oparta na głębokim uczeniu sztuczna inteligencja, która szybko i dokładnie analizuje każdą płaszczyznę tomosyntezy, wykrywając z wyjątkową dokładnością zarówno złośliwe zagęszczenie tkanek miękkich, jak i zwapnienia.

  – Pojawienie się nowego aparatu mammograficznego jest dla Radomskiego Centrum Onkologii o tyle istotne, że szpital umożliwia pacjentom przeprowadzanie szeregu różnorodnych badań – w tym również bardzo aktywnie działa w zakresie profilaktyki nowotworowej przeprowadzając każdego roku tysiące przesiewowych badań mammograficznych wśród mieszkańców Radomia i okolic – mówi
  dr n. med. Maciej Chwaliński, dyrektor medyczny RCO. – Nowoczesne rozwiązania poszerzą zakres działalności placówki, zwiększając komfort pacjentów. Przyśpieszą również proces badań, zwiększając jednocześnie ich jakość – dodaje dr Chwaliński.

  – To kolejny, konkretny krok potwierdzający Kompleksową Opiekę nad Pacjentami z nowotworami piersi w Radomskim Centrum Onkologii, która została już dostrzeżona i doceniona na forum międzynarodowym – podkreśla Dorota Ząbek, dyrektor zarządzająca RCO.

  – Radomskie Centrum Onkologii jako jeden z niewielu w Polsce szpital może poszczycić się posiadanym od kilkunastu miesięcy międzynarodowym certyfikatem Breast Cancer Unit przyznawanym przez Międzynarodowe Towarzystwo Senologiczne (SIS). Oznacza to, że placówka i zespół Radomskiego Centrum Onkologii kompleksowo, na najwyższym poziomie, zajmują się pacjentami z rakiem piersi – od momentu diagnozy, przez cały proces wielospecjalistycznego leczenia, aż do zakończenia terapii – mówi prof. CMKP dr hab. n. med. Tadeusz Pieńkowski, kierownik Klinicznego Oddziału Chemioterapii oraz kierownik Breast Cancer Unit RCO.
blank
Świat Lekarza
Świat Lekarza
Świat Lekarza to opiniotwórcze pismo, portal i platforma medialna, skierowana do lekarzy, poruszająca tematykę systemu ochrony zdrowia oraz poszczególnych dziedzin medycyny, m.in. kardiologii, onkologii, pulmonologii, urologii, diabetologii, okulistyki, chorób rzadkich.

Więcej od autora

Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata medycyny?

Zaprenumeruj bezpłatnie ŚWIAT LEKARZA 3D