DOŁĄCZ DO SUBSKRYBENTÓW

NEWSLETTERA

Debata „Świat Lekarza”: Starzejące się społeczeństwo a choroby siatkówki (GALERIA)

Podziel się treścią:

 

– Najwyższy czas podjąć działania, które uratują wzrok Polaków – tymi słowami red. Paweł Kruś, wydawca „Świata Lekarza”, zainaugurował debatę „Starzejące się społeczeństwo a choroby siatkówki – jak zatrzymać epidemię utraty wzroku”, która odbyła się 11 czerwca w warszawskim hotelu Sheraton.

W naszym kraju 300 tys. Polaków zagrożonych jest ślepotą. Tymczasem dane epidemiologiczne pokazują, że czeka nas tsunami chorób siatkówki. Na koniec 2022 roku osoby 60+ stanowiły 25,9 proc. populacji, czyli 9,8 mln. W 2050 roku co trzeci Polak będzie seniorem. Wzrok uszkadza też cukrzyca, na którą choruje 3 mln Polaków, a kolejne 5 mln ma stan przedcukrzycowy. – Czas w przypadku chorób siatkówki ma ogromne znaczenie, dlatego dziś będziemy rozmawiać o potrzebnej profilaktyce chorób siatkówki oraz czasie oczekiwania w kolejce do okulisty. W programie lekowym B.70 jest aktualnie ponad 50 tys. chorych, co pokazuje skalę zjawiska i jest wyzwaniem na przyszłość – mówił red. Paweł Kruś.

W debacie uczestniczyli: prof. Marek Rękas (krajowy konsultant ds. okulistyki), dr hab. Filip Raciborski (specjalista ds. zdrowia publicznego WUM) oraz członkowie Sejmowej Komisji Zdrowia – posłanki Elżbieta Gelert, Katarzyna Sójka, Wioleta Tomczak, posłowie Patryk Wicher i Norbert Pietrykowski. Za moderowanie dyskusji odpowiedzialni byli red. Paweł Kruś oraz red. Ewa Podsiadły-Natorska.

Spotkanie miało charakter dialogu. – Polska, jak cały świat, musi się przygotować na wzrost chorób związanych wiekiem, takich jak zwyrodnienie plamki związane z wiekiem (AMD); w krajach rozwiniętych to pierwsza przyczyna utraty wzroku u osób powyżej 60. roku życia – alarmował prof. Rękas.

W czasie debaty omówiono m.in. takie kwestie jak: konieczność uruchomienia programu badań przesiewowych w kierunku chorób oczu oraz włączenia optometrystów do systemu, pomysły na skrócenie kolejek do okulistów. Rozmawiano również o rehabilitacji okulistycznej, wciąż w Polsce mało znanej, a także o tym, co zrobić, żeby Polacy z ewentualnymi objawami zgłaszali się do lekarza jak najszybciej, dzięki czemu diagnostyka byłaby znacznie wcześniejsza.

Więcej o kampanii społecznej na temat chorób siatkówki tutaj.

Zapraszamy również do przeczytania felietonu Ewy Podsiadły-Natorskiej pt. „Tracimy wzrok. Jak to zatrzymać?”

fot. Tomasz Adamaszek

Świat Lekarza
Świat Lekarza
Świat Lekarza to opiniotwórcze pismo, portal i platforma medialna, skierowana do lekarzy, poruszająca tematykę systemu ochrony zdrowia oraz poszczególnych dziedzin medycyny, m.in. kardiologii, onkologii, pulmonologii, urologii, diabetologii, okulistyki, chorób rzadkich.

Więcej od autora

Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata medycyny?

Zaprenumeruj bezpłatnie ŚWIAT LEKARZA 3D