DOŁĄCZ DO SUBSKRYBENTÓW

NEWSLETTERA

Statuetki ?Złoty OTIS 2022? dla wybitnych i niezwykłych. Wiceminister Miłkowski z Nagrodą Specjalną

 

Najnowsze informacje o XXI Gali Nagród Złoty OTIS
blank

XIX gala wręczenia Nagród Zaufania ?Złoty OTIS? odbyła się w pięknych, zabytkowych wnętrzach Pałacu Staszica w Warszawie. W tym roku nagrody otrzymało aż 21 osób. Obok statuetek za dorobek życia, za osiągnięcia w ubiegłym roku oraz debiuty naukowe, wręczono też nagrody Semper Idem. Przyznano także pierwsze stypendium Kapituły Nagrody Zaufania Złoty OTIS.

Paweł Kruś, przewodniczący Kapituły Nagrody Zaufania ?Złoty OTIS?, witając gości podziękował ludziom i firmom, którzy są z Nagrodą Zaufania zawsze ? wbrew pandemii, wojnie i dekoniunkturze. Zachęcił też do obejrzenia wystawy fotograficznej przypominającej prace środowiska Nagrody Zaufania Złoty OTIS na Ukrainie w latach 2012-2013.

Wśród tegorocznych laureatów Nagrody Zaufania ?Złoty OTIS 2022? znajduje się wiele znakomitych osobistości ze świata medycyny i farmacji. Po raz pierwszy w historii Nagrody zostały przyznane statuetki w kategoriach: dorobek życia w organizacji szpitali oraz dorobek życia w diagnostyce laboratoryjnej. Ponadto Kapituła postanowiła uhonorować osoby, które swoją postawą podczas pandemii oraz wojny w Ukrainie wzbudzają podziw i szacunek, i przyznać im statuetki ?Semper Idem?: Za niezłomność w sytuacjach nadzwyczajnych.

Od dwóch lat przyznawane są nagrody w kategorii ?Debiut naukowy? dla młodych i ambitnych medyków, pełnych zapału, poświęcających się pracy naukowej. W tym roku Kapituła postanowiła przyznawać stypendium jednemu z Laureatów debiutów naukowych. Stypendium Kapituły Nagrody Zaufania. Jego wysokość w tym roku wynosi 20.000 złotych brutto. Zebraliśmy je sprzedając symboliczne cegiełki. Stypendium otrzymała dr n. med. Karolina Łuczkowska z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.

Nagrody Złoty OTIS 2022: Laureaci:

NAGRODY SPECJALNE

blank
Wiceminister Maciej Miłkowski z Nagrodą Specjalną ZŁoty OTIS 2022

Min. Maciej Miłkowski, wiceminister zdrowia

?Często nad wprowadzeniem nowej terapii pracujemy rok, półtora. Decyzja jest, pacjenci się cieszą, jednak dla części osób jest to czas stracony, gdyż nie mogli skorzystać z leczenia, kiedy było im to potrzebne. Każda decyzja refundacyjna jest sukcesem.?

blank
Ze statuetkami Złoty OTIS: prof. Andrzej Fal, dr hab. Andrzej Ossowski, dr n. farm. Lucyna Samborska, prof. Mariusz Wyleżoł

Dr hab. Mariusz Wyleżoł, kierownik Warszawskiego Centrum Kompleksowego Leczenia Otyłości i Chirurgii Bariatrycznej w Szpitalu Czerniakowskim w Warszawie

?Regularnie wykonuję tygodniowo kilka operacji bariatrycznych; jeśli to przemnożymy przez liczbę tygodni w roku i liczbę lat, to na pewno wykonałem już tysiące takich operacji. Ta dziedzina bardzo mnie wciągnęła, a jednocześnie zdawałem sobie sprawę z tego, jak bardzo te operacje są inwazyjne.?

Prof. Andrzej Fal, kierownik Kliniki Alergologii, Chorób Płuc i Chorób Wewnętrznych CSK MSWiA w Warszawie

?Polskie Towarzystwo Zdrowia Publicznego zainicjowało lub było partnerem wielu akcji edukacyjnych. Wymienię jedynie niektóre: ?Nauka przeciw Pandemii? ? pierwsza i jedna z największych kampanii edukacyjnych o wirusie, naszej immunologii, chorobie COVID-19, szczepieniach itd.?

KATEGORIA: OSIĄGNIĘCIA W MEDYCYNIE 2022

Dr hab. Andrzej Ossowski, kierownik Zakładu Genetyki Sądowej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego

?I w antropologii sądowej, i w kryminalistyce osią jest genetyka. W pracy doktorskiej zająłem się tematem, który w tamtym czasie nie był poruszany ? badaniami genetycznymi w materiale kostnym?.

KATEGORIA: DOROBEK ŻYCIA W MEDYCYNIE

blank
Ze statuetkami: prof. Kalina Kawecka-Jaszcz i prof. Janusz Limon.

Prof. Kalina Kawecka-Jaszcz, I Klinika Kardiologii i Elektrokardiologii Interwencyjnej oraz Nadciśnienia Tętniczego UJ CM.

?Jako lekarz cieszę się, że wiele badań, w których brałam udział, dotyczyło leczenia nadciśnienia tętniczego, wprowadzania nowych skutecznych leków hipotensyjnych, które poprawiają jakość życia chorych.?

Prof. Janusz Limon, kierownik Katedry i Zakładu Biologii i Genetyki Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

?Diagnozujemy dziś wiele chorób genetycznych, a jest ich ok. 12 tysięcy. Istnieje duża przepaść między diagnostyką ? obecnie możemy zbadać niemal wszystkie geny ? a leczeniem, aczkolwiek tu też postęp jest ogromny?.

KATEGORIA: DOROBEK ŻYCIA: W ORGANIZACJI PRACY SZPITALI, FARMACJI, DIAGNOSTYCE LABORATORYJNEJ, W STOMATOLOGII

blank
Ze statuetkami Złotego Otisa: dr Banach, mgr farm. Bożena Szymańska, dr n. med. Jolanta Szych, Krystyna Zaleska

DOROBEK ŻYCIA W ORGANIZACJI PRACY SZPITALI

Pani Krystyna Zaleska, była dyrektor Specjalistycznego Szpitala Miejskiego im. M. Kopernika w Toruniu

?Pozyskaliśmy ten drugi w Polsce robot Da Vinci, odkupując go od szpitala w Anglii. Pokazaliśmy, że nawet szpital miejski może korzystać ze sprzętu, po który nie sięgały zazwyczaj kliniki.?

DOROBEK ŻYCIA W FARMACJI

Mgr farmacji Bożena Szymańska, doradca zarządu DOZ SA ds Farmaceutycznych

?Wiem z własnej praktyki, jak ważne jest, by móc porozmawiać z farmaceutą, poradzić się. Do tego potrzebny jest czas i uwaga skierowana na pacjenta.?

DOROBEK ŻYCIA W DIAGNOSTYCE LABORATORYJNEJ

Dr n. med. Jolanta Szych, była kierownik Laboratorium Zakładu Bakteriologii Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH

?Będąc bardzo dociekliwym diagnostą i mikrobiologiem, pomogłam wielu osobom w powrocie do zdrowia. To daje mi dzisiaj największą satysfakcję zawodową.?

DOROBEK ŻYCIA W STOMATOLOGII

Prof. Jadwiga Banach, była kierownik Zakładu Peridentologii Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie

?Nikogo nie trzeba było przekonywać, jak ważne jest całościowe podejście do pacjenta. Stomatologia holistyczna prężnie się rozwija, to przyszłościowa dziedzina stomatologii.?

KATEGORIA: DOROBEK ŻYCIA W DZIENNIKARSTWIE MEDYCZNYM

blank
Ze statuetkami Złotego Otisa: red. Ewa Dux-Prabucka, red. Janusz Michalak

Red. Ewa Dux-Prabucka, prezes stowarzyszenia Dziennikarze dla Zdrowia

?Kontakt z medycyną na wysokim poziomie dla wszystkich dziennikarzy jest ważny, jednak szczególnie dla dziennikarzy lokalnych, dzięki temu także oni budują swoje nazwisko, stają się kimś ważnym na swoim terenie.?

Red. Janusz Michalak, prezes wydawnictwa Termedia

?Początki nie były jednak łatwe, zresztą i dziś zdarzają się traumatyczne sytuacje. Ale, jak coś się tworzy, choćby nie wiem jak starannie to zaplanować, to nigdy nie można do końca przewidzieć, co się może w trakcie wydarzyć.?

KATEGORIA: DEBIUT NAUKOWY W MEDYCYNIE

blank
Ze statuetkami: dr Karolina Łuczkowska, lek. Aleksandra Opinc, dr Karol Steckiewicz

dr n. med. Karolina Łuczkowska, Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie

?Jestem przekonana, że epigenetyka odgrywa istotną rolę w rozwoju polineuropatii u pacjentów ze szpiczakiem plazmocytowym, ze względu na jej czasowy charakter, który ustępuje u większości osób po odstawieniu leczenia.?

lek. med. Aleksandra Opinc, Uniwersytet Medyczny w Łodzi

?Choroby rzadkie w związku z tym, że są rzadkie, a niektóre z nich ultrarzadkie, w większości nadal pozostają nie do końca rozpoznane, a przez to stanowią wyzwanie dla naukowców i lekarzy.?

dr Karol Steckiewicz, Gdański Uniwersytet Medyczny

?Nauka pozwala mi poznawać nowych ludzi, nowe znajomości poszerzają moje horyzonty i wpływają na mój światopogląd, należy więc wysnuć wniosek, że nauka jest moim oknem na świat.?

STYPENDIUM NAUKOWE ZŁOTY OTIS

blank
Pierwsze stypendium Kapituły Złoty OTIS otrzymała dr Karolina Łuczkowska.

KATEGORIA: Farmaceuta – Społecznik

Dr n. farm. Lucyna Samborska, sekretarz Naczelnej Rady Aptekarskiej w Warszawie

?Jestem pewna, że oprócz rozległej wiedzy i doświadczenia, ważna jest życzliwość i szacunek okazywany pacjentom. Wierzę, że profesjonalizm nie wyklucza empatii, czyli zrozumienia potrzeb chorego, potrzebującego człowieka.?

SEMPER IDEM: ZA NIEZŁOMNOŚĆ W SYTUACJACH NADZWYCZAJNYCH

blank
Ze statuetkami: prof. Piotr Kuna, dr hab. Artur Zaczyński, dr Paweł Kukiz-Szczuciński, Marta Daszuta

Prof. Piotr Kuna, kierownik II Katedry Chorób Wewnętrznych i Kliniki Chorób Wewnętrznych Astmy i Alergii UM w Łodzi: Za wierność wiedzy medycznej podczas pandemii

?Kluczem do skutecznej walki z infekcjami wirusowymi jest przede wszystkim rzetelne leczenie chorób przewlekłych. Jeśli pacjent ma cukrzycę, to kluczem jest dobra kontrola cukrzycy; (?) a jak ma astmę, to dobra kontrola astmy.?

Prof. Wojciech Młynarski, kierownik Kliniki Pediatrii, Onkologii i Hematologii UM w Łodzi ? za organizację pomocy dzieciom chorym onkologicznie z Ukrainy

?Jak widać, ta wojna, oprócz cierpień i migracji przynosi nowe rozwiązania, rozwija kreatywność, wydobywa pokłady ludzkiej empatii, co w znacznym stopniu poprawi opiekę onkologiczną nad dziećmi w Polsce.?

Dr Artur Zaczyński, zastępca dyrektora ds medycznych CSK MSWiA w Warszawie ? za skuteczność w organizowaniu Szpitala Narodowego

?Kiedy pandemia zaczynała się rozwijać, powstawały różne koncepcje zorganizowania opieki medycznej nad chorymi na COVID-19: szpitale jednoimienne, wydzielone dodatkowe oddziały w szpitalach ogólnych czy wykorzystanie dużych obiektów, mających odpowiednią infrastrukturę.?

Dr Paweł Kukiz-Szczuciński, lekarz pediatra, uczestnik misji medycznej na Ukrainie ? za organizację pomocy dzieciom chorym onkologicznie z Ukrainy

?Dla lekarza ważna jest możliwość uczestniczenia w misji, w której ratuje się życie tak olbrzymiej liczby osób. W dodatku ma się świadomość, że naprawdę się te dzieci uratowało.?

Marta Daszuta ? za pomoc dzieciom na Ukrainie

?Lepiej się czuję, gdy działam, nawet jak wymaga to ogromnego wysiłku, sprężyłam

się i znowu zaczęłam robić coś na rzecz Ukrainy.?

Debata na temat innowacji w cukrzycy

blank
Od lewej: prof. Irina Kowalska, prof. Małgorzata Myśliwiec, prof. Mieczysław Walczak, red. Katarzyna Pinkosz

Podczas uroczystości miał miejsce panel dyskusyjny ?Innowacyjne rozwiązania w leczeniu cukrzycy?, prowadzony przez red. Katarzynę Pinkosz. Do dyskusji o nowoczesnych terapiach cukrzycy dzieci i dorosłych zostali zaproszeni wybitni eksperci: prof. Irina Kowalska, prof. Małgorzata Myśliwiec, prof. Mieczysław Walczak.

Artyści – laureatom

blank
Zespół wokalny Ensemble Quattro Voce

O muzyczną oprawę gali zadbał zespół wokalny Ensemble Quattro Voce w składzie: Inga Poškut?-Królak ? sopran, Aleksandra Pawluczuk ? alt, Przemysław Kummer ? bas i Paweł Pecuszok ? tenor.

Wyjątkowe statuetki Złoty OTIS oraz Semper Idem zostały zaprojektowane przez artystę Włodzimierza Pytkowskiego.

blank

Specjalne podziękowania w formie dyplomów otrzymali przedstawiciele firm, zaangażowanych w pomoc przy organizacji tegorocznych uroczystości: NovoNordisk, Servier, Abbott, Adamed, Berlin Chemie/ Menarini, Boehringer Ingelheim, Izba Gospodarcza POLMED, LEK-AM.

Gratulujemy Laureatom i dziękujemy znakomitym gościom za obecność.

blank
Świat Lekarza
Świat Lekarza
Świat Lekarza to opiniotwórcze pismo, portal i platforma medialna, skierowana do lekarzy, poruszająca tematykę systemu ochrony zdrowia oraz poszczególnych dziedzin medycyny, m.in. kardiologii, onkologii, pulmonologii, urologii, diabetologii, okulistyki, chorób rzadkich.

Więcej od autora

Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata medycyny?

Zaprenumeruj bezpłatnie ŚWIAT LEKARZA 3D