Partner
Partner
Więcej

    Bbadania przesiewowe podstawą polityki zdrowotnej

    21 listopada 2017 r. w Senacie odbyła się konferencja ?Po pierwsze zdrowie ? badania przesiewowe podstawą polityki zdrowotnej?, zorganizowana przez marszałka Stanisława Karczewskiego.

    Współorganizatorami debaty byli: Komitet Nauk Klinicznych PAN, Światowe Centrum Słuchu, Rada Główna Instytutów Badawczych przy wsparciu Naczelnej Izby Lekarskiej oraz towarzystw naukowych: Towarzystwa Otolaryngologów, Foniatrów i Audiologów Polskich, Sekcji Prewencji i Epidemiologii Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, Polskiego Towarzystwa Okulistycznego, Polskiego Towarzystwa Periodontologicznego.

    Jednym z celów konferencji było podsumowanie akcji ?Po pierwsze zdrowie?, przeprowadzonej z inicjatywy prof. Henryka Skarżyńskiego i Światowego Centrum Słuchu w 2017 r., podczas trasy programu I Polskiego Radia SA ?Lato z Radiem?, we współpracy z TVP SA, do udziału w której zaproszono wybitnych specjalistów z wielu dziedzin medycyny. Na konferencji zaprezentowano wyniki badań przesiewowych przeprowadzonych podczas tej akcji. Przedstawiciele różnych dziedzin medycyny mówili na temat stanu zdrowia Polaków. Z wystąpień specjalistów wynika, że stan zdrowia rodaków nie jest dobry. Badania przesiewowe prowadzone przy szerokiej obsłudze medialnej służą edukacji społeczeństwa oraz wspomagają kreowanie zachowań prozdrowotnych.

    W konferencji wzięli także udział dziennikarze, którzy zajmują się tematyką medyczną, nauką i ochroną zdrowia. Ich wypowiedzi stanowiły komentarz do prezentacji lekarzy specjalistów.

    blank? Zachęcajmy do badań

    Dr Stanisław Karczewski marszałek Senatu

    Podczas jednego z takich spotkań pewien pan profesor zawstydził mnie, bo zapytał obecnych ?jak dużo z Państwa tu siedzących i mówiących o problemie przeszło wszystkie badania??. Rąk podniesionych do góry nie było tak dużo. Sam również tej ręki nie podnosiłem, zawstydzony chowałem się za plecami kolegów. W tej chwili mogę podnieść rękę, ale jeszcze nie tak zdecydowanie, bo na razie wszystkich badań nie zrobiłem, choć te najważniejsze już są za mną. Musimy zachęcać do badań.

    Razem z panem ministrem Radziwiłłem zastanawialiśmy się, jak zachęcić do szczepień przeciwko grypie, jak wytoczyć walkę tym, którzy mówią nieprawdę o szczepieniach. W efekcie zaszczepiliśmy się z panem ministrem przeciwko grypie przed kamerami, po to żeby zachęcić Polaków i dać przykład. Również po to, żeby wzbudzić dyskusję i odważnie powiedzieć, że szczepienia są niezbędne i konieczne.

    Trzeba zachęcić lekarzy, żeby wykorzystywali kontakt z pacjentem i wykonywali badania. Trzeba zachęcić samorządowców, w których rękach jest wiele możliwych instrumentów, do propagowania badań. Np. przy okazji uroczystości czy festynów oprócz zabawy i radości jest możliwość prowadzenia profilaktyki zdrowotnej. Chcemy, żeby akcja badań przesiewowych była akcją ciągłą, promowaną przez telewizję i radio. I jestem przekonany, że to przyniesie efekt. Mam nadzieję, że dzięki temu coraz więcej Polaków zacznie dbać o zdrowie, postanowi rzucić palenie, ograniczyć spożycie alkoholu, zdrowo się odżywiać i regularnie aktywnie spędzać wolny czas.

    blank? Zdrowie rodaków to ważny temat

    Waldemar Kraska | Senator

    Senat zawsze jest otwarty na problemy służby zdrowia i ochrony zdrowia. W tej kadencji odbyło się wiele konferencji poświęconych zdrowiu rodaków. Konferencja ?Po pierwsze zdrowie ? badania przesiewowe podstawą polityki zdrowotnej? została zorganizowana m.in. przez Komitet Nauk Klinicznych PAN, Światowe Centrum Słuchu Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu przy wsparciu Naczelnej Izby lekarskiej oraz wielu towarzystw naukowych. Konferencja ?Po pierwsze zdrowie? ma na celu przekazanie środowisku parlamentarzystów, polityków oraz społeczeństwu ? za pośrednictwem mediów ? informacji o wynikach przeprowadzonych badań przesiewowych, które podczas I edycji programu objęły prawie całą Polskę.

    Więcej od autora

    Podobne artykuły

    ŚWIAT LEKARZA 3Dspot_img

    Najnowsze artykuły

    Prof. Hus: W leczeniu przewlekłej białaczki limfocytowej ważna jest indywidualizacja

    W leczeniu przewlekłej białaczki limfocytowej ważna jest indywidualizacja. Powinno to zależeć m.in. od czynników rokowniczych, stanu zdrowia pacjenta oraz profilu toksyczności leków. Im więcej...

    XI Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi

    W dniach 18-23 września w wielu szpitalach i przychodniach w całej Polsce będą prowadzone bezpłatne badania i działania edukacyjne, mające na celu zwiększenie świadomości...

    Wrzesień – Miesiąc Podnoszenia Świadomości Chorób Włóknieniowych Płuc

    Nasilający się suchy kaszel, zadyszka podczas chodzenia i zmęczenie, następnie pogorszenie jakości życia, a nawet - bez właściwego leczenia - przedwczesna śmierć. Mowa o...

    Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata medycyny?

    Zaprenumeruj bezpłatnie ŚWIAT LEKARZA 3D