Partner
Partner
Więcej

    Pierwsze przeszczepienie płuc w Warszawie i na Mazowszu

    11 listopada 2022 r. w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie odbyło się przeszczepienie płuc u 64-letniej pacjentki.

    Rozwój nowego ośrodka transplantacyjnego to szansa dla chorych wymagających pilnej transplantacji oraz opieki pooperacyjnej.

    – Centralny Szpital Kliniczny MSWiA jest szpitalem wielospecjalistycznym, co pozwala na zbudowanie modelu całościowej i długofalowej opieki nad pacjentami po przeszczepach płuc w zakresie wszystkich ich schorzeń oraz ułatwia zaawansowaną diagnostykę tuż przed zabiegiem. To unikalna cecha naszego ośrodka, która gwarantuje bezpieczeństwo i kontynuację terapii chorym – podkreśla dyrektor placówki, prof. dr hab. n. med. Waldemar Wierzba.

    Doświadczenia wyniesione z okresu, gdy CSK MSWiA był szpitalem jednoimiennym oraz prowadzenie Centrum Terapii Pozaustrojowych pokazały głęboką potrzebę objęcia pacjentów holistyczną terapią również w zakresie transplantologii płuc. Zespół CSK MSWiA przygotowywał się do tego momentu od kilkunastu miesięcy uczestnicząc w wieloetapowym procesie szkoleń.

    – 64-letnia pacjentka przed przeszczepieniem cierpiała na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP), była pacjentka leżącą, wymagającą stałej tlenoterapii. W rozmowie przed operacją powiedziała zespołowi, że jej marzeniem jest spędzić 40. rocznicę ślubu z mężem. W takich momentach czujemy, że przywracamy nie tylko zdrowie, ale i nadzieję, możliwość budowania dalszych planów życiowych – mówi prof. dr hab. n.med. Piotr Suwalski, Kierownik Kliniki Kardiochirurgii i Transplantologii CSK MSWiA w Warszawie.

    W dobę po zabiegu pacjentka czuje się dobrze, powoli dochodzi do siebie pod opieką lekarzy, pielęgniarek i fizjoterapeutów.

    (Źródło: CSK MSWiA)

    Więcej od autora

    Podobne artykuły

    ŚWIAT LEKARZA 3Dspot_img

    Najnowsze artykuły

    Ciśnienie tętnicze #podkontrolą

    Problem nadciśnienia tętniczego dotyczy już 12 milionów Polaków. Nieleczone nadciśnienie tętnicze może prowadzić do groźnych powikłań, m.in. niewydolności i zawału serca, udaru mózgu. Dlaczego...

    Prof. dr hab. n. med. Irina Kowalska: Zalecenia Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego na 2023 rok

    W związku ze stałym rozwojem technologii i coraz nowocześniejszych sposobów podawania insuliny, w Zaleceniach Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego wpro­wadziliśmy zapis, że hybrydowe pompy insulinowe dzia­łające...

    Prof. dr hab. Leszek Czupryniak: Kosmiczna technologia

    W klinice, w której pracuję, każdemu pacjentowi z noworozpoznaną cukrzycą typu 1, zakładamy system Libre, by pokazać, jak może szybko nauczyć się swojej choroby,...

    Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata medycyny?

    Zaprenumeruj bezpłatnie ŚWIAT LEKARZA 3D