DOŁĄCZ DO SUBSKRYBENTÓW

NEWSLETTERA

Prace pełne emocji Olgi Dmowskiej do licytacji!

Podziel się treścią:

 

W czasie Muzycznych Spotkań Mistrzów Medycyny 30 sierpnia 2022 r. w Warszawie odbędzie się II Aukcja na rzecz Stypendium Naukowego Nagrody Zaufania Złoty OTIS 2023. Olga Dmowska jest uważana za jedną z najwybitniejszych malarek swojego pokolenia. Z uznaniem o młodej artystce wyrażają się m.in. Anda Rottenberg, krytyczka sztuki i Leon Tarasewicz, u którego studiowała.

Prezentujemy pracę Olgi Dmowskiej, którą będzie można wylicytować podczas Aukcji 30 sierpnia:

Olga Dmowska, Bez tytułu, cienkopis, tusz, papier, 29,5 x 21

Estymacja: 500-700 zł

Olga Dmowska (ur. 1983)

Studiowała na wydziale Filozofii UW oraz na warszawskiej ASP, w 2016 r. obroniła ze specjalnym wyróżnieniem dyplom licencjacki w pracowni przestrzeni malarskiej prowadzonej przez Pawła Susida oraz Leona Tarasewicza. W 2020 obroniła również z wyróżnieniem dyplom magisterski, pod kierunkiem prof. Pawła Susida.

Anda Rottenberg, krytyk sztuki i Paweł Susid z wielkim uznaniem wyrażają się o Oldze Dmowskiej. Zgodnie mówią, że jej malarstwo jest skończone artystycznie, jest autentyczne i prawdziwe. Profesor Leon Tarasewicz wyjaśnia, że malarstwo Dmowskiej wynika z potrzeby przelania na płótno jej cierpienia; ?Ona nosi w sobie tak potworne przeżycia, że to dobrze, że znajdują ujście w malarstwie. Wszyscy my, artyści nosimy w sobie jakiś rodzaj szczególnej wrażliwości, która przenika nasze prace, ale przypadek Olgi z powodu jej dzieciństwa nie jest typowy?.

Olga Dmowska malować zaczęła dopiero w wieku 27 lat. W dzieciństwie doświadczyła przemocy seksualnej i psychicznej. Molestowana i znienawidzona przez ojczyma, ucieczkę od traumy dzieciństwa znalazła w sztuce. ?Malować chciałam od zawsze ? mówi artystka. ? Kolor jest dla mnie najważniejszą formą wyrazu. Jest najistotniejszy. Bardzo mocny, intensywny, pobudza wyobraźnię. Jestem dzięki niemu w stanie teleportować jakieś wstrząsające przeżycia wewnętrzne na obrazy. Kolor jest częścią świata, który we mnie żyje i częścią moich doświadczeń. Może dlatego wydaje się, że jest go aż za dużo.?

Prace Olgi Dmowskiej przedstawiają wielowarstwowy świat wewnętrznych przeżyć, obok których nie sposób przejść obojętnie. Jej biografia jest naznaczona trudnymi doświadczeniami które znajdują odbicie w jej dojrzałym i pełnym siły malarstwie. Używane przez nią kolory przesycone są emocjami, a jednocześnie łączone w sposób, który sprawia, że stają się ożywione i bije z nich prawdziwość przekazu.

Artystka ma dość specyficzne podejście do płótna, które utożsamia z ciałem. Malując – mierzy się z wewnętrzną traumą kaleczącą jej ciało-obraz. Tworząc kompozycje malarskie na płótnie Olga Dmowska próbuje posklejać wyodrębnione fragmenty obrazu-ciała w spójną całość, wskutek czego na płótnie wyłania się świat łączący przeciwności, w którym przyjemność graniczy z koszmarem. Malarstwo to nasycone jest ekspresyjnymi kolorami, tematyka wywołuje niepokój, wzbudza u odbiorcy ciekawość i akceptację próby przełamania społeczno-kulturowego tabu, której podjęła się artystka.

(źródło: https://anjapisze.wordpress.com)

Świat Lekarza
Świat Lekarza
Świat Lekarza to opiniotwórcze pismo, portal i platforma medialna, skierowana do lekarzy, poruszająca tematykę systemu ochrony zdrowia oraz poszczególnych dziedzin medycyny, m.in. kardiologii, onkologii, pulmonologii, urologii, diabetologii, okulistyki, chorób rzadkich.

Więcej od autora

Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata medycyny?

Zaprenumeruj bezpłatnie ŚWIAT LEKARZA 3D