DOŁĄCZ DO SUBSKRYBENTÓW

NEWSLETTERA

Czy higiena jamy ustnej powinna zostać włączona do metod walki z COVID-19? Dzień Nitkowania – 26 listopada 2021 r.

 

Najnowsze informacje o XXI Gali Nagród Złoty OTIS
blank

Nitkowanie zębów znacząco wpływa na poprawę jakości zdrowia jamy ustnej i powinno stanowić nieodłączny element codziennej higieny.[1]Samo szczotkowanie zębów nie wystarczy, aby zapobiegać namnażaniu się bakterii w przestrzeniach międzyzębowych i powstawaniu stanów zapalnych.[2]Kondycja zębów i jamy ustnej okazuje się mieć szerszy wpływ na zdrowie organizmu, w tym także na przebieg zakażenia SARS-CoV-2.[3] Tymczasem w Polsce próchnica dotyka aż 99% dorosłych a co 3. osoba w wieku 35-44 lata wymaga specjalistycznego leczenia stomatologicznego związanego z chorobą dziąseł lub przyzębia.[4]

Polacy lepiej dbają o zęby

Stan zdrowia jamy ustnej Polaków stopniowo poprawia się, choć w statystykach nadal pozostajemy daleko w tyle za innymi krajami Unii Europejskiej. Ministerstwo Zdrowia podaje, że w grupie dorosłychPolaków,porównując dane z 2010 i 2017 roku, obserwuje się niemal dwukrotny wzrost liczby osób
z zachowanympełnym uzębieniem (24% vs. 43%).Poprawił się także stan przyzębia w tej grupie: osób ze zdrowym przyzębiem w porównaniu do 2010 roku było w 2017 o 7% więcej (31,5%).4

Jednocześnie nadal aż 30% osób w wieku 35-44 lata w populacji polskiej wymaga specjalistycznego leczenia periodontologicznego, podczas gdy w innych krajach europejskich odsetek takich osób jest zdecydowanie niższy:przykładowo obecność patologicznych kieszonek zębowychwymagających specjalistycznego leczenia stwierdzono tylko u 4,6% Hiszpanów i 2,5% Greków.4

Jest jeszcze wiele do zrobienia

Z danych Ministerstwa Zdrowia wynika także, że częstość występowania próchnicy zębów, niezależnie od rodzaju uzębienia, zwiększa się od ok.41% w grupie dzieci w wieku 3 lat, aż do ok.93% u młodzieży w wieku 18 lat, u dorosłych osiągając wartość niemal 99%. Dla porównania z innymi krajami: występowanie próchnicy u 15-latków jest o ponad 36% większe w Polsce niż w Anglii, Walii i Irlandii Północnej.4

Dodatkowo, odsetek młodzieży w wieku 18 lat w Polsce wymagających wykonania wypełnienia na więcej niż 2 powierzchniach zęba jest 3-krotnie większy niż osób w wieku 12 lat4, co może świadczyć o niedokładnie lub powierzchownie wykonywanych procedurach higieny jamy ustnej.

Czy szczoteczka wystarczy?

?Nieprecyzyjne lub mało regularne przestrzeganie zasad higieny jamy ustnej powoduje gromadzenie się na zębach biofilmu bakteryjnego w postaci płytki nazębnej. W konsekwencji powstaje próchnica
i rozwijają się bakteryjne stany zapalneprowadzące do schorzeń periodontologicznych, takich jak zapalenie dziąseł i przyzębia, wymagające specjalistycznego leczenia stomatologicznego.?
? tłumaczy lek.dent. Marcin Nitka, Dyrektor Medyczny Mokotooth Prestige Dental w Warszawie. – ?Szczotkowanie zębów jest podstawowym zabiegiem higieny jamy ustnej, jednak aby skutecznie usunąć resztki pokarmu i wyczyścić przestrzenie międzyzębowe, potrzebne jest zastosowanie dodatkowej metody, czyli nitkowania lub irygatora. Nitkowanie powinniśmy zacząć stosować już u małych dzieci, u których pojawiły się pierwsze dwa sąsiadujące zęby i powinno ono stać się nawykiem na całe życie. Swoim pacjentom gorąco polecam tę metodę a zbieżność nazwiska pomaga mi przekonać ich do jej stosowania.? ? uśmiecha się.

Higiena jamy ustnej a COVID-19

Błędy w higienie jamy ustnej prowadzą do rozwoju infekcji bakteryjnych, które mogą objawiać się nie tylko nieświeżym oddechem, próchnicą czynadwrażliwością i krwawieniem z dziąseł, ale także prowadzić do rozwoju innych stanów zapalnych w organizmie. Zły stan zdrowia jamy ustnej może być związany także z wyższym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych[5czy zaburzeń funkcji poznawczych.[6]

W najnowszychbadaniachwykazanorównieżzwiązek między słabą higieną jamy ustnej a nasileniem symptomów COVID-19, szczególnie dotyczące pacjentów z chorobami układukrążenia. Prawdopodobnie stan zapalny w jamie ustnej sprzyjał powstawaniu większej ilości wirusa w organizmie powodując cięży przebieg choroby oraz dłuższyokres rekonwalescencji.[7]

?Dokładna i prawidłowa higiena jamy ustnej staje się szczególnie istotna w obliczu ostatnich doniesień dotyczących jej związku z rozwojem i przebiegiem infekcji.?? twierdzidr Marcin Nitka ? ?Wprowadzenie nitkowania do codziennej rutyny mycia zębów może w znaczący sposób wpłynąć nie tylko na poprawę zdrowia jamy ustnej, ale pośrednio, także całego organizmu.? ? dodaje.

Dzień Nitkowania ? 26 listopada 2021 r. Tradycyjnie Dzień Nitkowania (Flossing Day) obchodzony jest w czwarty piątek listopada. Święto zostało ustanowione przez Krajową Radę Nitkowania (National Flossing Council) w USA w 2020 w celu promowania zasad prawidłowej higieny jamy ustnej i szerszego stosowania nici dentystycznych.

blank

Dr Marcin Nitka ? lekarz dentysta

Absolwent Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Posiada dyplom Practiculum Implantologii Instytutu Vivadentaloraz certyfikat ukończenia Soft Tissue Institute w zakresie Regeneracji Kości oraz Gospodarowania Tkankami Miękkimi. Jest uczestnikiem Oral Surgery ? Akademii Chirurgii Jamy Ustnej (OSA).

Od sierpnia 2019 współtworzy klinikę Mokotooth Prestige Dental, bęąc jej Dyrektorem Medycznym.W Mokotooth Prestige Dental kieruje zespołem lekarzy i personelu pomocniczego, jest odpowiedzialny za planowanie i nadzór specjalistycznych zabiegów i kompleksowych procedur leczniczych.Na co dzień zajmuje się przede wszystkim implantologią oraz chirurgią stomatologiczną
i periodontologiczną oraz leczeniem endodontycznym i zachowawczym.

Doktor Marcin Nitka nie uznaje kompromisów. Dobro pacjentów jest dla niego priorytetem, zawsze wsłuchuje się w ich potrzeby a pacjenci doceniają jego zaangażowanie i pasję, z jaką wykonuje swój zawód. Do leczenia podchodzi w sposób holistyczny a klinikę Mokotooth Prestige Dental współtworzy, zapraszając do współpracy lekarzy specjalizujących się
w różnych dziedzinach stomatologii i wyposażając ją w najnowocześniejszy sprzęt diagnostyczny i terapeutyczny, tak aby możliwe były interdyscyplinarne, kompleksowe leczenie i diagnostyka.

Jest pasjonatem nowoczesnych rozwiązań w stomatologii. W codziennej pracy wykorzystuje najnowocześniejszy sprzęt
i techniki: mikroskop Carl Zeiss, ultradźwięki (piezochirurgia), radiowizjografię, tomografię komputerową.

Dąży do uzyskania bezpiecznych i długotrwałych rezultatów leczenia z poszanowaniem biologii organizmu pacjenta.


[1] Sledad Cepeda M et al; Association of flossing/inter?dental cleaning and periodontitis in adults; J Clin Periodontol. 2017 Sep; 44(9): 866?871.; https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5601277/; dostęp z dnia 22.11.2021 r.

[2] Dr Jayashree; Flossing can Help Prevent Cognitive Decline; Medindia; Health In Focus; https://www.medindia.net/news/healthinfocus/flossing-can-help-prevent-cognitive-decline-203622-1.htm; dostęp z dnia 22.11.2021 r.

[3] American College of Cardiology, Poor Oral Health May Impact COVID-19 Severity, Especially For CVD Patients; Oct 07, 2021; ACC News Story; https://www.acc.org/latest-in-cardiology/articles/2021/10/07/17/53/poor-oral-health-may-impact-covid-19-severity-especially-for-cvd-patients; dostęp z dnia 22.11.2021 r.

[4]Ministerstwo Zdrowia; Raport Chroba próchnicowa i stan tkanek przyzębia populacji polskiej. Podsumowanie wyników badań z lat 2016-2019, Warszawa 2021.

[5]Kotronia E et al; Oral health and all-cause, cardiovascular disease, and respiratory mortality in older people in the UK and USA; Nature; Scientific Reports volume 11, Article number: 16452 (2021), https://www.nature.com/articles/s41598-021-95865-z; dostęp z dnia 22.11.2021 r.

[6] Batty G-D et al.;Oral disease in relation to future risk of dementia and cognitive decline: prospective cohort study based on the Action in Diabetes and Vascular Disease: Preterax and Diamicron Modified-Release Controlled Evaluation (ADVANCE) trial; Eur Psychiatry. 2013 Jan;28(1):49-52; https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21964484/; dostęp z dnia 22.11.2021 r.

[7]American College of Cardiology, Poor Oral Health May Impact COVID-19 Severity, Especially For CVD Patients; Oct 07, 2021; ACC News Story; Poor Oral Health May Impact COVID-19 Severity, Especially For CVD Patients – American College of Cardiology (acc.org); dostęp z dnia 22.11.2021 r.

blank
Świat Lekarza
Świat Lekarza
Świat Lekarza to opiniotwórcze pismo, portal i platforma medialna, skierowana do lekarzy, poruszająca tematykę systemu ochrony zdrowia oraz poszczególnych dziedzin medycyny, m.in. kardiologii, onkologii, pulmonologii, urologii, diabetologii, okulistyki, chorób rzadkich.

Więcej od autora

Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata medycyny?

Zaprenumeruj bezpłatnie ŚWIAT LEKARZA 3D