Więcej

  Michał Nitka: Leki blisko pacjentów

  Europa straciła pozycję lidera w obszarze produkcji aktywnych składników farmaceutycznych w  sektorze leków generycznych. Teva, jako jeden z największych dostawców leków do europejskich  systemów  opieki zdrowotnej, dba o zaopatrzenie domowych apteczek w całej Europie. Obecnie 95% leków Teva jest wytwarzanych w Europie z wykorzystaniem naszej globalnej linii dostaw – mówi Michał Nitka, prezes Teva Pharmaceuticals Polska.

  Pandemia uwypukliła problemy wynikające z globalnego łańcucha dostaw, w tym ze skupienia produkcji w Azji. Czy pacjenci w Europie, w Polsce, mają się czym martwić?

  Pandemia zwiększyła zainteresowanie decydentów, ale również pacjentów, rolą Europy w produkcji leków. I choć Europa nadal trzyma się mocno pod względem wytwarzania leków gotowych, straciła pozycję lidera w obszarze produkcji aktywnych składników farmaceutycznych w  sektorze  leków  generycznych.  Teva, jako jeden z największych dostawców leków  do  europejskich  systemów  opieki zdrowotnej, dba o zaopatrzenie domowych apteczek w całej Europie. Obecnie 95% leków Teva jest wytwarzanych w Europie z wykorzystaniem naszej globalnej linii dostaw. Inwestujemy blisko miliard euro w zakłady produkcyjne działające w Europie. Jednak zwracamy uwagę na fakt, że wyścig, w którym liczy się, kto dostarczy najtańszy lek generyczny, musi się skończyć, aby Europa przyciągała inwestycje umożliwiające produkcję kluczowych substancji czynnych i leków generycznych.

  Produkujecie również leki w Polsce, w krakowskiej fabryce. Jakie znaczenie ma ten zakład dla Tevy?

  W tym roku nasz krakowski zakład obchodzi 90. rocznicę swojego istnienia – jest częścią historii rozwoju przemysłu farmaceutycznego w kraju. Obecnie wytwarzamy tu rocznie około 3,5 miliarda tabletek i kapsułek, a także syropy, krople, zawiesiny. W Krakowie wytwarzamy blisko 90 molekuł odpowiadających na potrzeby pacjentów we wszystkich najważniejszych obszarach terapeutycznych – kardiologii, diabetologii, schorzeń układu oddechowego, nerwowego i innych. Około 70% produkcji przeznaczone jest na eksport, a wytwarzane przez nas produkty lecznicze trafiają do wielu krajów na całym świecie, w tym przede wszystkim do państw Unii Europejskiej, ale także do Rosji, Peru, Chile, Kanady czy RPA. Aby sprostać tym wymogom, od lat Teva inwestuje w rozbudowę i modernizację fabryki – w ciągu ostatnich dziesięciu lat Grupa Teva zainwestowała w Krakowie ponad 70 mln USD – w przeliczeniu na złotówki to ponad 270 mln.

  Zwracamy uwagę na to, gdzie leki są produkowane, a co z dbałością o środowisko?

  Zmienia się społeczna świadomość ekologiczna. Pacjenci zwracają uwagę na to, w jaki sposób przedsiębiorcy wytwarzają swoje produkty. Dlatego redukcja emisji do środowiska to jeden z długofalowych celów naszej firmy. W ciągu ostatnich trzech lat Grupa Teva zmniejszyła emisję gazów cieplarnianych o 25% i na najbliższe lata planowane są kolejne redukcje. W naszym krakowskim zakładzie od lat wprowadzamy rozwiązania wpływające na redukcję emisji zanieczyszczeń, zużycia wody. Od prawie dwóch lat prowadzimy akcję sadzenia drzew w Polsce – „Drzewa od Teva”, którą wspierają lekarze i farmaceuci, uzupełniając starania naszej firmy na rzecz dbałości o środowisko. Posadziliśmy już łącznie ponad 230 000 drzew w naszym kraju. Na ostatniej konferencji alergologów i pulmonologów w Kazimierzu Dolnym blisko 100 uczestników dołączyło do nas, sadząc wspólnie aleję drzew. To akcja, która zwieńczyła ważną debatę odbywającą się podczas konferencji dotyczącą smogu i wpływu zanieczyszczenia powietrza na zdrowie społeczeństwa, szczególnie w zakresie chorób układu oddechowego, schorzeń kardiologicznych i neurologicznych. Jako firma, w pierwszej kolejności dbamy o dostępność naszych leków dla pacjentów w tych grupach terapeutycznych, ale zależy nam również, aby zwiększać świadomość problemu i długofalowo – pozytywnie wpływać na jakość powietrza w Polsce.

  Rozmawiała: Iga Jurkowska

  blank

  FOT. ARCHIWUM TEVA

  Więcej od autora

  Podobne artykuły

  ŚWIAT LEKARZA 3Dspot_img

  Najnowsze artykuły

  Pierwsze Muzyczne Spotkania Mistrzów Medycyny: Uzyskaliśmy 6 600 zł na stypendia dla młodych naukowców!

  Podczas koncertu Muzyczne Spotkania Mistrzów Medycyny miała miejsce niezwykła aukcja na rzecz II stypendium naukowego Nagrody Zaufania Złoty OTIS. Gości oczarowały pięknie arie w...

  Szkoła, gmina, system – partnerstwo przeciw epidemii otyłości i cukrzycy

  Podczas konferencji prasowej, która odbyła się 22 czerwca br., zaprezentowany został raport Cities Changing Diabetes (CCD). To tzw. raport otwarcia programu w Polsce. Szkoła,...

  Koniec roku szkolnego. Zbadaj wzrok dziecka

  Końcówka czerwca to dla dzieci koniec roku szkolnego i długo wyczekiwany początek wakacji. Zanim jednak na dobre rozpoczniemy błogie lenistwo, warto sprawdzić kondycję wzroku...

  Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata medycyny?

  Zaprenumeruj bezpłatnie ŚWIAT LEKARZA 3D