DOŁĄCZ DO SUBSKRYBENTÓW

NEWSLETTERA

Michał Nitka: Leki blisko pacjentów

 

Najnowsze informacje o XXI Gali Nagród Złoty OTIS
blank

Europa straciła pozycję lidera w obszarze produkcji aktywnych składników farmaceutycznych w  sektorze leków generycznych. Teva, jako jeden z największych dostawców leków do europejskich  systemów  opieki zdrowotnej, dba o zaopatrzenie domowych apteczek w całej Europie. Obecnie 95% leków Teva jest wytwarzanych w Europie z wykorzystaniem naszej globalnej linii dostaw ? mówi Michał Nitka, prezes Teva Pharmaceuticals Polska.

Pandemia uwypukliła problemy wynikające z globalnego łańcucha dostaw, w tym ze skupienia produkcji w Azji. Czy pacjenci w Europie, w Polsce, mają się czym martwić?

Pandemia zwiększyła zainteresowanie decydentów, ale również pacjentów, rolą Europy w produkcji leków. I choć Europa nadal trzyma się mocno pod względem wytwarzania leków gotowych, straciła pozycję lidera w obszarze produkcji aktywnych składników farmaceutycznych w  sektorze  leków  generycznych.  Teva, jako jeden z największych dostawców leków  do  europejskich  systemów  opieki zdrowotnej, dba o zaopatrzenie domowych apteczek w całej Europie. Obecnie 95% leków Teva jest wytwarzanych w Europie z wykorzystaniem naszej globalnej linii dostaw. Inwestujemy blisko miliard euro w zakłady produkcyjne działające w Europie. Jednak zwracamy uwagę na fakt, że wyścig, w którym liczy się, kto dostarczy najtańszy lek generyczny, musi się skończyć, aby Europa przyciągała inwestycje umożliwiające produkcję kluczowych substancji czynnych i leków generycznych.

Produkujecie również leki w Polsce, w krakowskiej fabryce. Jakie znaczenie ma ten zakład dla Tevy?

W tym roku nasz krakowski zakład obchodzi 90. rocznicę swojego istnienia ? jest częścią historii rozwoju przemysłu farmaceutycznego w kraju. Obecnie wytwarzamy tu rocznie około 3,5 miliarda tabletek i kapsułek, a także syropy, krople, zawiesiny. W Krakowie wytwarzamy blisko 90 molekuł odpowiadających na potrzeby pacjentów we wszystkich najważniejszych obszarach terapeutycznych ? kardiologii, diabetologii, schorzeń układu oddechowego, nerwowego i innych. Około 70% produkcji przeznaczone jest na eksport, a wytwarzane przez nas produkty lecznicze trafiają do wielu krajów na całym świecie, w tym przede wszystkim do państw Unii Europejskiej, ale także do Rosji, Peru, Chile, Kanady czy RPA. Aby sprostać tym wymogom, od lat Teva inwestuje w rozbudowę i modernizację fabryki ? w ciągu ostatnich dziesięciu lat Grupa Teva zainwestowała w Krakowie ponad 70 mln USD ? w przeliczeniu na złotówki to ponad 270 mln.

Zwracamy uwagę na to, gdzie leki są produkowane, a co z dbałością o środowisko?

Zmienia się społeczna świadomość ekologiczna. Pacjenci zwracają uwagę na to, w jaki sposób przedsiębiorcy wytwarzają swoje produkty. Dlatego redukcja emisji do środowiska to jeden z długofalowych celów naszej firmy. W ciągu ostatnich trzech lat Grupa Teva zmniejszyła emisję gazów cieplarnianych o 25% i na najbliższe lata planowane są kolejne redukcje. W naszym krakowskim zakładzie od lat wprowadzamy rozwiązania wpływające na redukcję emisji zanieczyszczeń, zużycia wody. Od prawie dwóch lat prowadzimy akcję sadzenia drzew w Polsce ? ?Drzewa od Teva?, którą wspierają lekarze i farmaceuci, uzupełniając starania naszej firmy na rzecz dbałości o środowisko. Posadziliśmy już łącznie ponad 230 000 drzew w naszym kraju. Na ostatniej konferencji alergologów i pulmonologów w Kazimierzu Dolnym blisko 100 uczestników dołączyło do nas, sadząc wspólnie aleję drzew. To akcja, która zwieńczyła ważną debatę odbywającą się podczas konferencji dotyczącą smogu i wpływu zanieczyszczenia powietrza na zdrowie społeczeństwa, szczególnie w zakresie chorób układu oddechowego, schorzeń kardiologicznych i neurologicznych. Jako firma, w pierwszej kolejności dbamy o dostępność naszych leków dla pacjentów w tych grupach terapeutycznych, ale zależy nam również, aby zwiększać świadomość problemu i długofalowo ? pozytywnie wpływać na jakość powietrza w Polsce.

Rozmawiała: Iga Jurkowska

blank

FOT. ARCHIWUM TEVA

blank
Świat Lekarza
Świat Lekarza
Świat Lekarza to opiniotwórcze pismo, portal i platforma medialna, skierowana do lekarzy, poruszająca tematykę systemu ochrony zdrowia oraz poszczególnych dziedzin medycyny, m.in. kardiologii, onkologii, pulmonologii, urologii, diabetologii, okulistyki, chorób rzadkich.

Więcej od autora

Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata medycyny?

Zaprenumeruj bezpłatnie ŚWIAT LEKARZA 3D