Więcej

  Bezpieczeństwo lekowe Polski w czasie pandemii

  Utrzymanie dostępności leków niezależnie od okoliczności jest sprawą niezwykle istotną. Każdy pacjent powinien móc zawsze znaleźć swój lek w dowolnej aptece. W firmie Servier utrzymujemy produkcję farmaceutycznych substancji czynnych na terenie Unii Europejskiej, co zapewnia skrócenie łańcucha dostaw i jego bezpieczeństwo – mówi Pascal Baraffe, dyrektor Zakładu Produkcyjnego Anpharm S.A.

  Jakimi cechami powinna się odznaczać nowoczesna fabryka?

  Przy produkcji wysokiej jakości produktów leczniczych zawsze ważną rolę odgrywały najnowocześniejsze pomieszczenia i urządzenia. Obecnie kluczowe dla tworzenia nowoczesnej fabryki i osiągnięcia sukcesu stają się cyfryzacja i analityka danych.

  Aby utrzymać efektywność, musimy również stale dostosowywać naszą strukturę organizacyjną w celu uproszczenia procesów, a jednocześnie zapewnienia najwyższej jakości.

  Ponadto, nowoczesna fabryka powinna być w stanie zaspokoić zapotrzebowanie pacjentów w każdej sytuacji – nawet w tak trudnym okresie jak pandemia COVID-19.

  Jakie działania podejmuje i jakie zamierza podejmować fabryka, aby zwiększać bezpieczeństwo lekowe?

  Bezpieczeństwo i jakość to dwa najważniejsze zagadnienia dla producentów leków. W ostatnich dwóch latach znacząco usprawniliśmy system monitorowania produktów leczniczych na kolejnych etapach. Na każdym opakowaniu leku wyprodukowanym w naszym polskim zakładzie znajduje się niepowtarzalny identyfikator, który stanowi element dwuwymiarowego kodu kreskowego. Technologia kodów 2D umożliwia zapisanie dużej ilości danych na małej powierzchni. Skanując kod w aptece, można sprawdzić, jaki lek znajduje się w opakowaniu, a także numer serii i datę ważności. Na poziomie fabryki kod 2D pozwala precyzyjnie ustalić, którego dnia i o której godzinie dany produkt został zapakowany. W razie jakichkolwiek problemów dysponujemy pełną informacją o tym, co działo się z produktem.

  W jaki sposób bezpieczeństwo lekowe może przekładać się na gospodarkę kraju?

  Utrzymanie dostępności leków niezależnie od okoliczności jest sprawą niezwykle istotną. Każdy pacjent powinien móc zawsze znaleźć swój lek w dowolnej aptece. W firmie Servier utrzymujemy produkcję farmaceutycznych substancji czynnych na terenie Unii Europejskiej, co zapewnia skrócenie łańcucha dostaw i jego bezpieczeństwo. W czasie wywołanego przez COVID-19 kryzysu nie odczuwaliśmy żadnych braków API. Wszystkie silne państwa powinny mieć rozwiniętą produkcję krajową w celu zagwarantowania bezpieczeństwa obywatelom.

  Dlaczego tak ważne jest inwestowanie w nowe technologie? Czy fabrykę stać dziś na taką nowoczesność?

  Nowe technologie odgrywają ważną rolę w usprawnianiu działalności zakładu. Na przykład w procesie pakowania wprowadziliśmy narzędzie informatyczne, które automatycznie monitoruje wylot linii i wykrywa wszelkie przestoje w produkcji. Pozwala to mierzyć wydajność każdej linii oraz analizować pierwotne przyczyny przestojów. Dzięki temu narzędziu nasi technicy mogą się skupić na sprawach podstawowych i planować okresowe prace konserwacyjne w taki sposób, żeby maksymalizować wydajność produkcji.

  Innym przykładem jest wprowadzenie – oprócz kontroli przez człowieka – prostego narzędzia cyfrowego, które za pomocą zdjęć dokumentuje, że po czyszczeniu nie pozostały żadne pozostałości produktu.

  Jak radziła sobie fabryka podczas pandemii COVID-19?

  Szybko zareagowaliśmy na wybuch pandemii, wprowadzając środki ochronne dla pracowników: maseczki, rękawiczki i wodno-alkoholowy żel do dezynfekcji. Ze względu na  niedobory  żelu  zorganizowaliśmy jego wewnętrzną produkcję.

  Zwiększyliśmy częstotliwość czyszczenia  pomieszczeń  produkcyjnych, magazynowych i biurowych, aby uniknąć zakażenia poprzez kontakt.

  W czasie pandemii regularnie, raz na  tydzień,  przekazywaliśmy  pracownikom informacje dotyczące zagrożeń oraz działań, które podejmujemy w celu ich ograniczenia.

  Zachęcaliśmy wszystkich pracowników działów pomocniczych do pracy z domu, wprowadziliśmy wideokonferencje oraz zmniejszyliśmy liczbę osób przebywających w jednym pomieszczeniu.

  Dzięki właściwej reakcji udało się nam utrzymać niską absencję i uniknąć zamknięcia zakładu choćby na jeden dzień. Podjęte przez firmę działania pozwoliły ograniczyć niedobory na rynku.

  Nie odczuwaliśmy też żadnych braków substancji czynnych, gdyż ich produkcja jest w 100% ulokowana na terenie Unii Europejskiej.

  Rozmawiała: Bożena Stasiak

  Więcej od autora

  Podobne artykuły

  ŚWIAT LEKARZA 3Dspot_img

  Najnowsze artykuły

  Pierwsze Muzyczne Spotkania Mistrzów Medycyny: Uzyskaliśmy 6 600 zł na stypendia dla młodych naukowców!

  Podczas koncertu Muzyczne Spotkania Mistrzów Medycyny miała miejsce niezwykła aukcja na rzecz II stypendium naukowego Nagrody Zaufania Złoty OTIS. Gości oczarowały pięknie arie w...

  Szkoła, gmina, system – partnerstwo przeciw epidemii otyłości i cukrzycy

  Podczas konferencji prasowej, która odbyła się 22 czerwca br., zaprezentowany został raport Cities Changing Diabetes (CCD). To tzw. raport otwarcia programu w Polsce. Szkoła,...

  Koniec roku szkolnego. Zbadaj wzrok dziecka

  Końcówka czerwca to dla dzieci koniec roku szkolnego i długo wyczekiwany początek wakacji. Zanim jednak na dobre rozpoczniemy błogie lenistwo, warto sprawdzić kondycję wzroku...

  Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata medycyny?

  Zaprenumeruj bezpłatnie ŚWIAT LEKARZA 3D