Partner
Partner
Więcej

  Bezpieczeństwo lekowe Polski w czasie pandemii

  Utrzymanie dostępności leków niezależnie od okoliczności jest sprawą niezwykle istotną. Każdy pacjent powinien móc zawsze znaleźć swój lek w dowolnej aptece. W firmie Servier utrzymujemy produkcję farmaceutycznych substancji czynnych na terenie Unii Europejskiej, co zapewnia skrócenie łańcucha dostaw i jego bezpieczeństwo ? mówi Pascal Baraffe, dyrektor Zakładu Produkcyjnego Anpharm S.A.

  Jakimi cechami powinna się odznaczać nowoczesna fabryka?

  Przy produkcji wysokiej jakości produktów leczniczych zawsze ważną rolę odgrywały najnowocześniejsze pomieszczenia i urządzenia. Obecnie kluczowe dla tworzenia nowoczesnej fabryki i osiągnięcia sukcesu stają się cyfryzacja i analityka danych.

  Aby utrzymać efektywność, musimy również stale dostosowywać naszą strukturę organizacyjną w celu uproszczenia procesów, a jednocześnie zapewnienia najwyższej jakości.

  Ponadto, nowoczesna fabryka powinna być w stanie zaspokoić zapotrzebowanie pacjentów w każdej sytuacji ? nawet w tak trudnym okresie jak pandemia COVID-19.

  Jakie działania podejmuje i jakie zamierza podejmować fabryka, aby zwiększać bezpieczeństwo lekowe?

  Bezpieczeństwo i jakość to dwa najważniejsze zagadnienia dla producentów leków. W ostatnich dwóch latach znacząco usprawniliśmy system monitorowania produktów leczniczych na kolejnych etapach. Na każdym opakowaniu leku wyprodukowanym w naszym polskim zakładzie znajduje się niepowtarzalny identyfikator, który stanowi element dwuwymiarowego kodu kreskowego. Technologia kodów 2D umożliwia zapisanie dużej ilości danych na małej powierzchni. Skanując kod w aptece, można sprawdzić, jaki lek znajduje się w opakowaniu, a także numer serii i datę ważności. Na poziomie fabryki kod 2D pozwala precyzyjnie ustalić, którego dnia i o której godzinie dany produkt został zapakowany. W razie jakichkolwiek problemów dysponujemy pełną informacją o tym, co działo się z produktem.

  W jaki sposób bezpieczeństwo lekowe może przekładać się na gospodarkę kraju?

  Utrzymanie dostępności leków niezależnie od okoliczności jest sprawą niezwykle istotną. Każdy pacjent powinien móc zawsze znaleźć swój lek w dowolnej aptece. W firmie Servier utrzymujemy produkcję farmaceutycznych substancji czynnych na terenie Unii Europejskiej, co zapewnia skrócenie łańcucha dostaw i jego bezpieczeństwo. W czasie wywołanego przez COVID-19 kryzysu nie odczuwaliśmy żadnych braków API. Wszystkie silne państwa powinny mieć rozwiniętą produkcję krajową w celu zagwarantowania bezpieczeństwa obywatelom.

  Dlaczego tak ważne jest inwestowanie w nowe technologie? Czy fabrykę stać dziś na taką nowoczesność?

  Nowe technologie odgrywają ważną rolę w usprawnianiu działalności zakładu. Na przykład w procesie pakowania wprowadziliśmy narzędzie informatyczne, które automatycznie monitoruje wylot linii i wykrywa wszelkie przestoje w produkcji. Pozwala to mierzyć wydajność każdej linii oraz analizować pierwotne przyczyny przestojów. Dzięki temu narzędziu nasi technicy mogą się skupić na sprawach podstawowych i planować okresowe prace konserwacyjne w taki sposób, żeby maksymalizować wydajność produkcji.

  Innym przykładem jest wprowadzenie ? oprócz kontroli przez człowieka ? prostego narzędzia cyfrowego, które za pomocą zdjęć dokumentuje, że po czyszczeniu nie pozostały żadne pozostałości produktu.

  Jak radziła sobie fabryka podczas pandemii COVID-19?

  Szybko zareagowaliśmy na wybuch pandemii, wprowadzając środki ochronne dla pracowników: maseczki, rękawiczki i wodno-alkoholowy żel do dezynfekcji. Ze względu na  niedobory  żelu  zorganizowaliśmy jego wewnętrzną produkcję.

  Zwiększyliśmy częstotliwość czyszczenia  pomieszczeń  produkcyjnych, magazynowych i biurowych, aby uniknąć zakażenia poprzez kontakt.

  W czasie pandemii regularnie, raz na  tydzień,  przekazywaliśmy  pracownikom informacje dotyczące zagrożeń oraz działań, które podejmujemy w celu ich ograniczenia.

  Zachęcaliśmy wszystkich pracowników działów pomocniczych do pracy z domu, wprowadziliśmy wideokonferencje oraz zmniejszyliśmy liczbę osób przebywających w jednym pomieszczeniu.

  Dzięki właściwej reakcji udało się nam utrzymać niską absencję i uniknąć zamknięcia zakładu choćby na jeden dzień. Podjęte przez firmę działania pozwoliły ograniczyć niedobory na rynku.

  Nie odczuwaliśmy też żadnych braków substancji czynnych, gdyż ich produkcja jest w 100% ulokowana na terenie Unii Europejskiej.

  Rozmawiała: Bożena Stasiak

  Więcej od autora

  Podobne artykuły

  ŚWIAT LEKARZA 3Dspot_img

  Najnowsze artykuły

  Prof. Wyleżoł: Chirurgia bariatryczna to druga linia leczenia choroby otyłościowej

  Trzeba diagnozować chorobę otyłościową i ją leczyć. Jeśli leczenie farmakologiczne nie jest skuteczne, konieczne jest leczenie bariatryczne. To leczenie ratujące życie - mówi prof....

  Rusza druga edycja konkursu o Grant Onkologiczny Servier – CARE

  Polskie Towarzystwo Onkologiczne ogłosiło konkurs o grant naukowo-badawczy,  realizowany we współpracy z firmą Servier Polska pod auspicjami Warsaw Health Innovation Hub. Grant Onkologiczny Servier...

  Dr n. med. Piotr Dąbrowiecki: Astma ciężka – leczenie, które pozwala żyć

  Pacjent z astmą ciężką żyje pod dyktando choroby, co chwila zaskakuje go duszność, musi mieć pod ręką inhalator, często z powodu astmy rezygnuje z...

  Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata medycyny?

  Zaprenumeruj bezpłatnie ŚWIAT LEKARZA 3D