Partner
Partner
Więcej

    Bezpłatne szczepienia przeciw pneumokokom dla osób 65 plus

    Ministerstwo Zdrowia opublikowało listę bezpłatnych leków dla osób po 65. roku życia. Oprócz szczepionki przeciw grypie znalazła się na niej też szczepionka przeciw pneumokokom.

    Pneumokoki są jedną z najczęstszych przyczyn pozaszpitalnych, bakteryjnych zakażeń układu oddechowego takich jak zapalenie ucha środkowego, zapalenie zatok oraz zaostrzenie przewlekłego zapalenia oskrzeli. Są też najczęstszą przyczyną pozaszpitalnego zapalenia płuc u dorosłych. Inwazyjne, najbardziej  niebezpieczne postacie choroby pneumokokowej to zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, sepsa czy inwazyjne zapalenie płuc. Do czynników predysponujących do ciężkiego przebiegu choroby pneumokokowej zaliczane są m.in. zaawansowany wiek, choroby przewlekłe oraz obniżona odporność. Zakażenie    pneumokokami    występuje we wszystkich grupach wiekowych, ale szczególnie narażone są małe dzieci poniżej 2. r.ż. i osoby dorosłe powyżej 65 lat. Pneumokoki są odpowiedzialne za najwyższą śmiertelność w grupie zakażeń bakteryjnych, co więcej coraz częściej stają się one oporne na antybiotyki.

    W ostatnich latach liczba przypadków choroby pneumokokowej dynamicznie wzrasta. W lipcu 2023 r. NIZP PZH odnotował niemal dwukrotnie więcej przypadków chorób wywołanych przez pneumokoki niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Podobnie w 2022 roku w Polsce zanotowano blisko 80% wzrost zapadalności na inwazyjną chorobę pneumokokową, w porównaniu do roku poprzedzającego.

    Szczepienia przeciw pneumokokom dla osób dorosłych są zalecane w Programie Szczepień Ochronnych (PSO), a także przez wiele towarzystw naukowych. – Cieszymy się, że na finalnej liście, którą przedstawiło Ministerstwo Zdrowia znalazły się szczepionki, które są najprostszym sposobem wdrażania profilaktyki chorób zakaźnych. Profilaktyka szczepienna jest niezwykle istotna w zabezpieczeniu populacji senioralnej przed ciężkim przebiegiem i powikłaniami chorób układu oddechowego. Wpisanie szczepień na listy bezpłatnych leków dla seniorów są dobrym krokiem na drodze do realizacji postulatów wprowadzających w Polsce ideę life course immunization, czyli dostępu do szczepień na każdym etapie naszego życia – mówi prof. dr hab. Adam Antczak, przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego programu Zwalczania Chorób infekcyjnych.

    Szczepienie przeciw pneumokokom jest 1-dawkowe i można szczepić się jednoczasowo razem ze szczepionką przeciw grypie podczas jednej wizyty szczepiennej. Aby uzyskać ochronę, wystarczy, że osoba dorosła zaszczepi się przeciw pneumokokom raz w życiu.

    Szczepienia przeciw grypie: dla kogo bezpłatne, dla kogo w refundacji

    Na liście bezpłatnych leków dla osób powyżej 65. roku życia i poniżej 18 lat znalazły się też szczepionki przeciw grypie. Dla osób powyżej 65. roku życia szczepionka przeciw grypie będzie bezpłatna. Szczepionki przeciw grypie będą też bezpłatne dla dzieci i młodzieży do 18. roku życia, a także dla kobiet w ciąży. Dla osób w wieku 18-65 lat szczepionka Influvac Tetra jest z refundacją 50 proc. Szczepionka Vaxigrip Tetra jest z refundacją 50% dla dorosłych w wieku 18-64 lata z grup ryzyka.

    Więcej od autora

    Podobne artykuły

    ŚWIAT LEKARZA 3Dspot_img

    Najnowsze artykuły

    XI Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi

    W dniach 18-23 września w wielu szpitalach i przychodniach w całej Polsce będą prowadzone bezpłatne badania i działania edukacyjne, mające na celu zwiększenie świadomości...

    Wrzesień – Miesiąc Podnoszenia Świadomości Chorób Włóknieniowych Płuc

    Nasilający się suchy kaszel, zadyszka podczas chodzenia i zmęczenie, następnie pogorszenie jakości życia, a nawet - bez właściwego leczenia - przedwczesna śmierć. Mowa o...

    To oni będą kształtować naszą przyszłość. Fundacja Adamed ogłosiła laureatów i stypendystów programu ADAMED SmartUP

    Fundacja Adamed ogłosiła 10 laureatów nagrody głównej 9. edycji programu ADAMED SmartUP oraz 3 tegorocznych stypendystów podczas uroczystej gali finałowej, która odbyła się 11...

    Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata medycyny?

    Zaprenumeruj bezpłatnie ŚWIAT LEKARZA 3D