Partner
Partner
Więcej
  Partner
  Partner

  Decyzje lecznicze muszą być podejmowane w ramach konsyliów

  Prof. Maciej Krzakowski | KRAJOWY KONSULTANT W DZIEDZINIE ONKOLOGII KLINICZNEJ, KIEROWNIK KLINIKI NOWOTWORÓW PŁUCA I KLATKI PIERSIOWEJ CENTRUM ONKOLOGII – INSTYTUTU IM. M. SKŁODOWSKIEJ-CURIE W WARSZAWIE

  Wyniki uzyskiwane w ośrodkach kompetencji w zakresie wielu nowotworów są znacznie lepsze niż osiągane w sytuacji prowadzenia postępowania „etapowego” (realizowanie poszczególnych procedur kolejno w różnych ośrodkach). Mam nadzieję, że ośrodki kompetencji powstaną wkrótce. Osiągnięte zostało porozumienie między poszczególnymi specjalnościami zaangażowanymi w opiekę nad chorymi na nowotwory płuca. Finalizowane są decyzje w Ministerstwie Zdrowia, które wykazuje pełne zrozumienie wobec potrzeby stworzenia ośrodków kompetencji.

  Ośrodki kompetencji w zakresie nowotworów płuca powinny zapewniać kompleksowe postępowanie diagnostyczne i terapeutyczne. W ramach jednego ośrodka lub konsorcjum dwóch uzupełniających się podmiotów należy zapewnić możliwość wszystkich metod diagnostycznych (w tym – diagnostyka obrazowa oraz patomorfologiczna i genetyczno-molekularna, diagnostyka z wykorzystaniem procedur inwazyjnych) oraz leczenia: chirurgicznego, radioterapii i leczenia systemowego. Ośrodek kompetencji musi zapewniać możliwość opieki ambulatoryjnej i szpitalnej, rehabilitację i opiekę psychologiczną oraz opiekę paliatywną. Bardzo ważne jest prowadzenie edukacji zdrowotnej i profilaktyki.

  Koordynatorami powinny być osoby posiadające odpowiednie doświadczenie w zakresie diagnostyki i leczenia – nie muszą to być wyłącznie torakochirurdzy, pneumonolodzy lub onkolodzy. Rozważyłbym raczej koordynowanie pacjentów przez specjalistów chorób płuc w okresie diagnostyki oraz – następnie – przez onkologów podczas leczenia.

  Ośrodek kompetencji w zakresie nowotworów płuca powinien zapewniać stałą współpracę specjalistów radiologii, patomorfologii, pneumonologii, torakochirurgii, onkologii klinicznej i radioterapii onkologicznej, rehabilitacji i psychologii oraz medycyny paliatywnej. Decyzje diagnostyczno-terapeutyczne powinny być podejmowane w ramach wielospecjalistycznych konsyliów z udziałem tych specjalistów.

  Katarzyna Pinkosz

  Więcej od autora

  Podobne artykuły

  ŚWIAT LEKARZA 3Dspot_img

  Najnowsze artykuły

  Prof. Wierzba, dyrektor szpitala MSWiA: To nie miał być i nie będzie szpital dla VIP-ow

  To nigdy nie będzie szpital dla VIP-ów, przekształcenie CSK MSWiA w Państwowy Instytut Medyczny to szansa dla pacjentów i personelu.

  Gdy rock sięga granic muzyki, a onkologia granic medycyny, czyli XVI konferencja Polskiej Grupy Raka Płuca

  To największa naukowa konferencja onkologiczna w Polsce: onkolodzy kliniczni, pulmonolodzy, patomorfolodzy, radioterapeuci, diagności molekularni i laboratoryjni, radiolodzy podczas XVI Konferencji Polskiej Grupy Raka Płuca...

  XII Kongres Polskiego Towarzystwa Lipidologicznego: zaproszenie do udziału

  Polskie Towarzystwo Lipidologiczne zaprasza do udziału wtegorocznej, XII edycji Kongresu PTL, który odbędzie się w formie hybrydowej. Kongres to dziesiątki merytorycznych wykładów, panele dyskusyjne,...

  Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata medycyny?

  Zaprenumeruj bezpłatnie ŚWIAT LEKARZA 3D