Partner
Partner
Więcej
  Partner
  Partner

  e-jaskra.pl

  Prof. Jacek P. Szaflik

  Badania w kierunku jaskry powinna wykonać każda osoba po 50.-55. roku życia. To konieczne, ponieważ jaskra najczęściej przebiega bezobjawowo – osoba chorująca przez długi czas nie odczuwa bólu, dyskomfortu ani pogorszenia widzenia. Dopiero w zaawansowanym stadium pojawiają się zaburzenia w polu widzenia, w najcięższych przypadkach prowadzące do całkowitej utraty widzenia. Zła wiadomość jest taka, że zmiany wywołane jaskrą są nieodwracalne. Jeśli dokonało się uszkodzenie włókien nerwu wzrokowego, nie możemy tego odwrócić. Ale mam też dobrą wiadomość: jeśli choroba zostanie zdiagnozowana na wczesnym etapie, to mamy możliwość spowolnić lub zatrzymać progresję zmian. Odpowiednio wcześnie wykryta i leczona jaskra nie musi prowadzić do pogorszenia widzenia ani utraty wzorku.

  Jaskra może występować też u osób młodszych (jaskra młodzieńcza, a nawet jaskra wrodzona), jednak częstość zachorowań rośnie wraz z wiekiem. Czynniki ryzyka to: występowanie choroby w rodzinie, schorzenia układu sercowo-naczyniowego, zaburzenia rytmu serca, nadciśnienie lub niedociśnienie tętnicze. Zbadać powinny się też osoby mające częste migreny lub syndrom zimnych rąk. Nerw wzrokowy jest ukrwiony przez końcowe odcinki naczyń włosowatych. Jednym z objawów zaburzeń krążenia jest ochładzanie się dłoni lub stóp, co jest spowodowane słabszym przepływem krwi w tych dalszych odcinkach ciała. Słabsze może być również ukrwienie i odżywienie nerwu wzrokowego, co naraża na wystąpienie jaskry.

  Na razie przeprowadzamy pierwszy etap badań – wszelkie informacje są na stronie e-jaskra.pl. Mam nadzieję, że wkrótce badania uda się rozszerzyć na całe województwo mazowieckie, a potem na całą Polskę i że stanie się to już w 2020 r.

  Rozmawiała Katarzyna Pinkosz

  Więcej od autora

  Podobne artykuły

  ŚWIAT LEKARZA 3Dspot_img

  Najnowsze artykuły

  Prof. Wierzba, dyrektor szpitala MSWiA: To nie miał być i nie będzie szpital dla VIP-ow

  To nigdy nie będzie szpital dla VIP-ów, przekształcenie CSK MSWiA w Państwowy Instytut Medyczny to szansa dla pacjentów i personelu.

  Gdy rock sięga granic muzyki, a onkologia granic medycyny, czyli XVI konferencja Polskiej Grupy Raka Płuca

  To największa naukowa konferencja onkologiczna w Polsce: onkolodzy kliniczni, pulmonolodzy, patomorfolodzy, radioterapeuci, diagności molekularni i laboratoryjni, radiolodzy podczas XVI Konferencji Polskiej Grupy Raka Płuca...

  XII Kongres Polskiego Towarzystwa Lipidologicznego: zaproszenie do udziału

  Polskie Towarzystwo Lipidologiczne zaprasza do udziału wtegorocznej, XII edycji Kongresu PTL, który odbędzie się w formie hybrydowej. Kongres to dziesiątki merytorycznych wykładów, panele dyskusyjne,...

  Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata medycyny?

  Zaprenumeruj bezpłatnie ŚWIAT LEKARZA 3D