DOŁĄCZ DO SUBSKRYBENTÓW

NEWSLETTERA

e-jaskra.pl

Podziel się treścią:

 

Prof. Jacek P. Szaflik

Badania w kierunku jaskry powinna wykonać każda osoba po 50.-55. roku życia. To konieczne, ponieważ jaskra najczęściej przebiega bezobjawowo ? osoba chorująca przez długi czas nie odczuwa bólu, dyskomfortu ani pogorszenia widzenia. Dopiero w zaawansowanym stadium pojawiają się zaburzenia w polu widzenia, w najcięższych przypadkach prowadzące do całkowitej utraty widzenia. Zła wiadomość jest taka, że zmiany wywołane jaskrą są nieodwracalne. Jeśli dokonało się uszkodzenie włókien nerwu wzrokowego, nie możemy tego odwrócić. Ale mam też dobrą wiadomość: jeśli choroba zostanie zdiagnozowana na wczesnym etapie, to mamy możliwość spowolnić lub zatrzymać progresję zmian. Odpowiednio wcześnie wykryta i leczona jaskra nie musi prowadzić do pogorszenia widzenia ani utraty wzorku.

Jaskra może występować też u osób młodszych (jaskra młodzieńcza, a nawet jaskra wrodzona), jednak częstość zachorowań rośnie wraz z wiekiem. Czynniki ryzyka to: występowanie choroby w rodzinie, schorzenia układu sercowo-naczyniowego, zaburzenia rytmu serca, nadciśnienie lub niedociśnienie tętnicze. Zbadać powinny się też osoby mające częste migreny lub syndrom zimnych rąk. Nerw wzrokowy jest ukrwiony przez końcowe odcinki naczyń włosowatych. Jednym z objawów zaburzeń krążenia jest ochładzanie się dłoni lub stóp, co jest spowodowane słabszym przepływem krwi w tych dalszych odcinkach ciała. Słabsze może być również ukrwienie i odżywienie nerwu wzrokowego, co naraża na wystąpienie jaskry.

Na razie przeprowadzamy pierwszy etap badań ? wszelkie informacje są na stronie e-jaskra.pl. Mam nadzieję, że wkrótce badania uda się rozszerzyć na całe województwo mazowieckie, a potem na całą Polskę i że stanie się to już w 2020 r.

Rozmawiała Katarzyna Pinkosz
Świat Lekarza
Świat Lekarza
Świat Lekarza to opiniotwórcze pismo, portal i platforma medialna, skierowana do lekarzy, poruszająca tematykę systemu ochrony zdrowia oraz poszczególnych dziedzin medycyny, m.in. kardiologii, onkologii, pulmonologii, urologii, diabetologii, okulistyki, chorób rzadkich.

Więcej od autora

Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata medycyny?

ŚWIAT LEKARZA i ŚWIAT LEKARZA 3D w Twojej skrzynce mailowej: