?Nieufność pacjentów do lekarza jest rzeczą tak wrodzoną jak lęk każdego z nas przed rzeczą nową? takimi słowami zwrócił się do lekarzy, specjalistów, ekspertów i polityków profesor Sieroń. Skąd się biorą obawy przed nowymi technologiami? Jak im zapobiec? Co zrobić z wypaleniem zawodowym młodych lekarzy?
Agnieszka Krauzowicz z Ministerstwa Cyfryzacji zwróciła uwagę na protesty pewnej części społeczeństwa przeciwko wprowadzeniu technologii 5G. Zastanawiała się również, czy opór krytyczny stosunek tych grup społecznych wpłynie na rozwój telemedycyny w Polsce.
Posłanka Barbara Dziuk z Sejmowej Komisji Zdrowia ponownie zwróciła uwagę na obecność ruchu blokującego postęp techniczny. Stwierdziła, że konieczny jest zrównoważony rozwój pomiędzy zdrowiem człowieka i postępem technicznym: ?Obawy często wynikają z braku wiedzy, pewne środowiska blokują zmiany i to, abyśmy poszli do przodu.?
Dr Janusz Meder (prezes Polskiej Unii Onkologii) stwierdził, że można by uniknąć wielu spraw sądowych i nieporozumień, gdyby bardziej zadbać o komunikację między lekarzem a pacjentem. Dotychczas ta kwestia była zaniedbana. Ponadto, zwrócił uwagę na ?konieczność leczenia pacjenta, a nie wyników.?
Red. Paweł Kruś wyjaśnił, skąd pomysł na nowy magazyn, który ma szansę podbić rybek medyczny. Wykład prof. Sieronia był inspiracją do powstania Nowych Terapii.
Zapraszamy do obejrzenia drugiej części dyskusji po wykładzie prof. Sieronia ?Błąd medyczny?
Wykład zorganizował Świat Lekarza-Nowe Terapie