DOŁĄCZ DO SUBSKRYBENTÓW

NEWSLETTERA

?Błąd medyczny?: gorąca dyskusja po wykładzie prof. Aleksandra Sieronia – relacja filmowa

 

blank
blank
blank

Wykładu prof. Aleksandra Sieronia wysłuchali naukowcy, lekarze, decydenci służby zdrowia i politycy. Czy dzięki nowych technologiom da się uniknąć błędów medycznych? To pytanie najczęściej zadawali uczestnicy żywiołowej dyskusji, która miała miejsce po wykładzie Profesora.

Przewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia dr Tomasz Latos stwierdził, że bardzo często lekarz dopiero po pewnym czasie przekonuje się, że popełnił błąd i mógł postąpić inaczej. Takich sytuacji nie da się wyeliminować, nawet dzięki najnowszym technologiom.

Profesor Edward Franek zwrócił uwagę na problem dotyczący młodych lekarzy: ?Coraz więcej lekarzy nie jest w stanie opanować najnowszej wiedzy, która jest niezbędna, by dobrze pracować. Czy wspomaganie procesu diagnozy i leczenia komputerem ma przyszłość??

Błędy medyczne są nieuniknione, jednak to w dużej mierze dzięki nim dokonuje się postęp w medycynie ? takimi słowami zwrócił się do zebranych zwrócił się Zbigniew Król, pełnomocnik ministra Zdrowia ds. Narodowego Planu na Rzecz Chorób Rzadkich. To ważne słowa, szczególnie w kontekście toczącej się dyskusji na temat penalizacji lekarza popełniającego błąd. Tę kwestię poruszył dr Krzysztof ostrowski, przewodniczący Parlamentarnego Zespołu Praw Pacjentów poprzedniej kadencji. Stwierdził, że nie ma lekarza, który się nigdy nie pomylił, a penalizacja nie jest krokiem we właściwą stronę.

Na interesujący aspekt zwrócił uwagę prof. Edward Franek. Zaznaczył, że już teraz młodzi lekarze boją się podejmować decyzje i brać odpowiedzialność za leczenie. Penalizacja lekarzy z pewnością nie pomoże w rozwiązaniu tego problemu.

Czy w przyszłości będzie mniej błędów medycznych? Jaki wpływ będą miały nowe technologie? Zapraszamy do obejrzenia pierwszej części dyskusji, która odbyła się po wykładzie prof. Sieronia ?Błąd medyczny?. Wykład zorganizował magazyn Świat lekarza ? Nowe Terapie.

blank

Więcej od autora

Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata medycyny?

Zaprenumeruj bezpłatnie ŚWIAT LEKARZA 3D