Partner
Partner
Więcej
  Partner
  Partner

  „Błąd medyczny”: gorąca dyskusja po wykładzie prof. Aleksandra Sieronia – relacja filmowa

  Wykładu prof. Aleksandra Sieronia wysłuchali naukowcy, lekarze, decydenci służby zdrowia i politycy. Czy dzięki nowych technologiom da się uniknąć błędów medycznych? To pytanie najczęściej zadawali uczestnicy żywiołowej dyskusji, która miała miejsce po wykładzie Profesora.

  Przewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia dr Tomasz Latos stwierdził, że bardzo często lekarz dopiero po pewnym czasie przekonuje się, że popełnił błąd i mógł postąpić inaczej. Takich sytuacji nie da się wyeliminować, nawet dzięki najnowszym technologiom.

  Profesor Edward Franek zwrócił uwagę na problem dotyczący młodych lekarzy: „Coraz więcej lekarzy nie jest w stanie opanować najnowszej wiedzy, która jest niezbędna, by dobrze pracować. Czy wspomaganie procesu diagnozy i leczenia komputerem ma przyszłość?”

  Błędy medyczne są nieuniknione, jednak to w dużej mierze dzięki nim dokonuje się postęp w medycynie – takimi słowami zwrócił się do zebranych zwrócił się Zbigniew Król, pełnomocnik ministra Zdrowia ds. Narodowego Planu na Rzecz Chorób Rzadkich. To ważne słowa, szczególnie w kontekście toczącej się dyskusji na temat penalizacji lekarza popełniającego błąd. Tę kwestię poruszył dr Krzysztof ostrowski, przewodniczący Parlamentarnego Zespołu Praw Pacjentów poprzedniej kadencji. Stwierdził, że nie ma lekarza, który się nigdy nie pomylił, a penalizacja nie jest krokiem we właściwą stronę.

  Na interesujący aspekt zwrócił uwagę prof. Edward Franek. Zaznaczył, że już teraz młodzi lekarze boją się podejmować decyzje i brać odpowiedzialność za leczenie. Penalizacja lekarzy z pewnością nie pomoże w rozwiązaniu tego problemu.

  Czy w przyszłości będzie mniej błędów medycznych? Jaki wpływ będą miały nowe technologie? Zapraszamy do obejrzenia pierwszej części dyskusji, która odbyła się po wykładzie prof. Sieronia „Błąd medyczny”. Wykład zorganizował magazyn Świat lekarzaNowe Terapie.

  Więcej od autora

  Podobne artykuły

  ŚWIAT LEKARZA 3Dspot_img

  Najnowsze artykuły

  Prof. Wierzba, dyrektor szpitala MSWiA: To nie miał być i nie będzie szpital dla VIP-ow

  To nigdy nie będzie szpital dla VIP-ów, przekształcenie CSK MSWiA w Państwowy Instytut Medyczny to szansa dla pacjentów i personelu.

  Gdy rock sięga granic muzyki, a onkologia granic medycyny, czyli XVI konferencja Polskiej Grupy Raka Płuca

  To największa naukowa konferencja onkologiczna w Polsce: onkolodzy kliniczni, pulmonolodzy, patomorfolodzy, radioterapeuci, diagności molekularni i laboratoryjni, radiolodzy podczas XVI Konferencji Polskiej Grupy Raka Płuca...

  XII Kongres Polskiego Towarzystwa Lipidologicznego: zaproszenie do udziału

  Polskie Towarzystwo Lipidologiczne zaprasza do udziału wtegorocznej, XII edycji Kongresu PTL, który odbędzie się w formie hybrydowej. Kongres to dziesiątki merytorycznych wykładów, panele dyskusyjne,...

  Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata medycyny?

  Zaprenumeruj bezpłatnie ŚWIAT LEKARZA 3D