DOŁĄCZ DO SUBSKRYBENTÓW

NEWSLETTERA

Parlamentarny Zespół ds. Polskiego Zielarstwa

Podziel się treścią:

 

Niezadowolenie ze stanu polskiego zielarstwa doprowadziło do powstania w parlamencie Zespołu ds. Zielarstwa. Tworzą go parlamentarzyści, którym problem ten leży na sercu. Zapleczem merytorycznym Zespołu są eksperci skupieni w Inicjatywie na Rzecz Polskiego Zielarstwa. Są to przedstawiciele świata nauki, lekarze, farmaceuci, prawnicy oraz członkowie organizacji społecznych skupiających pacjentów.

Przewodniczącym Zespołu Parlamentarnego jest Pan poseł Paweł Skutecki. W jego skład wchodzą również Pani senator Alicja Zając i Pan senator Tadeusz Kopeć oraz posłowie Jarosław Sachajko, Mieczysław Baszko i Maciej Masłowski. W pracę zespołu angażuje się również poseł Tadeusz Cymański.

Zakres prac Zespołu

Zespół zajmuje się sprawami związanymi z zielarstwem w różnych aspektach. Dyskusja pomiędzy przedstawicielami strony społecznej i przedstawicielami rządu pozwala wypracować rozwiązania legislacyjne, a także zasady ?dobrej praktyki?. Beneficjentami tych działań mają być przede wszystkim pacjenci. Zespół działa na rzecz lepszej kondycji polskiego przemysłu zielarskiego.

Wsparcie polskiej nauki

Wśród ekspertów Zespołu znajdują się osoby na co dzień pracujące na wyższych uczelniach lub w instytutach naukowych. Zespół stara się wspierać polską naukę.

Podczas majowego posiedzenia omawiano temat poprawy edukacji w dziedzinie fitoterapii lekarzy i innych fachowych pracowników służby zdrowia. Gościem specjalnym była wtedy Dr Paloma Chuchi, dyrektor biura WHO w Polsce. Pani doktor zaprezentowała w czasie obrad zespołu strategię WHO na lata 2014-2023. Konkluzją jej wystąpienia był apel, aby terapie naturalne, w tym fitoterapię, traktować jako część medycyny, aby implementować leczenie naturalne do normalnych standardów leczenia.

Zalecenie tego typu działań WHO opiera na długoletnich badaniach prowadzonych na całym świecie. Wynika z nich, że włączenie leczenia naturalnego do procedur medycznych sprawia, że zmniejsza się ilość hospitalizacji, a system opieki zdrowotnej jest tańszy. Sekretarz generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus na jednym z posiedzeń tej organizacji stwierdził, że naturalne sposoby leczenia są naszym zasobem, częścią aktywów z którego należy korzystać.

Edukacja lekarzy i pracowników służby zdrowia

W czasie obrad posiedzenia Zespołu przedstawiono propozycję, jak powinna wyglądać edukacja lekarzy i innych fachowych pracowników służby zdrowia z dziedziny fitoterapii. Projekt został przygotowany przez grupę ekspertów pod kierownictwem profesor Mirosławy Krauze-Baranowskiej. Prowadzono dyskusję z przedstawicielami Ministerstwa Nauki.

Dr hab. Tomasz Baj przedstawił postulaty Zespołu wobec projektu rozporządzenia Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w sprawie standardów kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu lekarza, lekarza dentysty, farmaceuty, pielęgniarki, położnej, diagnosty laboratoryjnego, fizjoterapeuty i ratownika medycznego.

Schemat planowanych skutków działania Zespołu Parlamentarnego ds. Polskiego Zielarstwa

Leki roślinne

W trakcie lipcowych obrad zespołu parlamentarnego przedstawiono dramatyczną sytuację w jakiej znajdują się leki roślinne, zwłaszcza produkowane przez polskich producentów. Powodem tego stanu jest skomplikowany proces rejestracji leków roślinnych oraz wysokie opłaty, zwłaszcza porejestracyjne, które pobierane są od producentów.

Drugi problem istnieje na styku podmiot gospodarczy-inspekcja farmaceutyczna. Dużym zagrożeniem dla wysokiej jakości produktów wytwarzanych w standardzie leków roślinnych są m.in. marki własne tworzone przez hurtownie farmaceutyczne i sieci aptek. Tyczy się to zwłaszcza pojedynczych surowców zielarskich.

Zagrożenie leku roślinnego

Dr Radosław Ekiert, przedstawiciel Herbapolu Kraków powiedział:

Mieliśmy zarejestrowanych około 110 leków roślinnych, obecnie mamy 39, a wśród nich można by typować kolejne do zaprzestania produkcji.

Problem dostrzega również Urząd Rejestracji Leków. Dyrektor Anna Cieślik z URPL:

Przez ostatnie 3,5 roku wpłynęło do nas 11 wniosków w procedurze narodowej i 6 w procedurze europejskiej. Jest to bezpośredni dowód, że jest to ostatni moment, aby coś z tym zrobić.

Według danych Ministerstwa Rolnictwa 70 % surowców ziołowych produkowanych w Polsce trafia za granicę. Część z tych ziół wraca do Polski już jako gotowy produkt leczniczy. Trafnym, chodź smutnym podsumowaniem dyskusji na temat leków roślinnych była konkluzja dr Anny Kowalczuk, Dyrektora Narodowego Instytutu Leków:

Polski przemysł zielarski potrzebuje reanimacji.

Zmiany w opłatach rejestracyjnych

Wypracowaną propozycję zmian przedstawił dr Michał Różański. Przedstawiono apel parlamentarzystów skupionych w Zespole Parlamentarnym do Ministra Zdrowia o utworzenie zespołu, w którym znaleźliby się eksperci wydelegowani przez producentów leków roślinnych oraz przedstawiciele GIF. Grupa ta, w obecności przedstawiciela NIL i URPL, omawiając wymagania GMP, wypracowywałaby wspólne podejście do interpretacji wymagań tego systemu.

Produkty ziołowe będące żywnością prozdrowotną

Na ostatnim przedwakacyjnym spotkaniu Zespołu Parlamentarnego, rozmawiano o produktach ziołowych będących w grupie żywności prozdrowotnej. Przedstawiono m.in. koncepcję stworzoną przez ekspertów Zespołu, z której wynika, że żywność prozdrowotna może stać się kołem zamachowym polskiej gospodarki, rolnictwa i nauki. Dyskusja odbywała się przy udziale reprezentantów GIS.

Przedstawiciele przedsiębiorców zwrócili uwagę na problemy, z jakimi borykają się producenci żywności prozdrowotnej, związane z jej notyfikacją, a także informacja o produkcie oparta o dowody naukowe, która to nie zawsze jest akceptowana przez urzędników inspekcji sanitarnej jako legalna. Zaproponowano nowatorski pomysł, który ma zagwarantować konsumentom prawo do rzetelnej informacji o własnościach produktów będących w grupie żywności prozdrowotnej, którą producenci mogliby dołączać do swoich wyrobów z zaznaczeniem, iż źródłem do opracowania takich informacji naukowych o produkcie mogą być wyłącznie recenzowane publikacje naukowe.

Ostatnie posiedzenie Zespołu Parlamentarnego planowane jest na 26 września br., ale już wiemy, że parlamentarzyści tworzący zespół zamierzają wznowić jego działalność także tuż po rozpoczęciu następnej kadencji.

Zespół zaprasza do współpracy

W pracę Zespołu mogą włączyć się eksperci i organizacje branżowe. Z Zespołem w I kadencji działała sekcja Fitoterapii Polskiego Towarzystwa Lekarskiego (Krzysztof Błecha, Dariusz Szabela, Wiesława Stopińska), Naczelna Rada Aptekarska, Polska Izba Zielarsko-Medyczna, a także organizacje branżowe skupiające producentów suplementów diety, np. KRSiO. Wsparcie od strony organizacji skupiających pacjentów było realizowane przez Stowarzyszenie Dobrostan (Elżbieta Tokarska, Małgorzata Dźwikowska). Bardzo pomocne okazały się kancelarie prawne Supplemental (mec. Tomasz Krawczyk) oraz Viggen (dr Paweł Przychodzeń). W prace zespołu zaangażowały się również uczelnie wyższe, takie jak: Uniwersytet Medyczny z Gdańska (prof. Wiesława Krauze-Baranowska), Uniwersytet Medyczny z Lublina (dr hab. Tomasz Baj), Uniwersytet Medyczny z Wrocławia (dr hab. Dorota Waśko-Czopnik), Warszawski Uniwersytet Medyczny/Wyższa Szkoła Zawodowa w Krośnie (prof. Iwona Wawer), Poznański Uniwersytet Medyczny (prof. Irena Matławska, prof. Wiesława Bylka), Śląski Uniwersytet Medyczny (prof. Ilona Kaczmarczyk-Sedlak), Uniwersytet Przyrodniczy z Wrocławia (J. M. prof. Tadeusz Trziszka), SGGW (prof. dr hab. Ewa Osińska, dr inż. Anna Geszprych). Temat zainteresował dziennikarzy, na czele z Joanną Sierpińską-Kruś i Pawłem Kruś z czasopisma Świat Lekarza. Na posiedzeniach obecny był również przedstawiciel portalu Radioklinika ? Ewa Michalska. Relacje z obrad zespołu parlamentarnego realizowane były przez telewizje internetową TV dla Zdrowia.

Ze szczegółowym zakresem prac Zespołu można zapoznać się na stronie sejm.gov.pl oraz na profilu Facebook Inicjatywa na Rzecz Polskiego Zielarstwa.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Świat Lekarza
Świat Lekarza
Świat Lekarza to opiniotwórcze pismo, portal i platforma medialna, skierowana do lekarzy, poruszająca tematykę systemu ochrony zdrowia oraz poszczególnych dziedzin medycyny, m.in. kardiologii, onkologii, pulmonologii, urologii, diabetologii, okulistyki, chorób rzadkich.

Więcej od autora

Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata medycyny?

Zaprenumeruj bezpłatnie ŚWIAT LEKARZA 3D