DOŁĄCZ DO SUBSKRYBENTÓW

NEWSLETTERA

Poseł Zbigniew Bogucki: „Silne Pomorze Zachodnie to polska racja stanu” – realizujemy słowa śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego

 

Najnowsze informacje o XXI Gali Nagród Złoty OTIS
blank

Chciałbym, aby Pomorski Uniwersytet Medyczny utrzymał nadal wspaniałą pozycję w rankingu szkół medycznych pod kątem jakości kształcenia. Ostatnio blisko 2 mld zł trafiły do PUM na leczenie, dydaktykę, kształcenie i badania, z tego pół miliarda złotych pozwoli na rozbudowę szpitala klinicznego, a ponad 296 mln zł rządowej dotacji umożliwi budowę Uniwersyteckiego Centrum Zabiegowego dla Dzieci – mówi poseł Zbigniew Bogucki.

Panie Pośle, jaka była i jaka będzie realizacja przez Pana, jako polityka, sentencji śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, który powiedział „Silne Pomorze Zachodnie to polska racja stanu”.

Całe środowisko, do którego i ja należę, realizuje słowa śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego bardzo konkretnie. Prezydent zawsze podkreślał, że Polska zaczyna się na Pomorzu Zachodnim i jego silna pozycja jest polską racją stanu. Zawsze w historii było tak, że najważniejsze interesy Rzeczypospolitej rozgrywały się na kresach. Dziś województwo zachodniopomorskie to zachodnie kresy Rzeczypospolitej. To niezwykle ważny obszar gospodarczy i najważniejszy element bezpieczeństwa energetycznego Polski. Dlaczego? Bo tutaj jest Baltic Pipe i tu budujemy nowe bloki energetyczne, a także rozbudowujemy gazoport w Świnoujściu. Miałem przyjemność podpisywać pozwolenie na budowę trzeciego, największego zbiornika, który zostanie oddany do użytku w przyszłym roku. Powstaje nowa infrastruktura drogowa: drogi ekspresowe S3, S6, S11, a w planach mamy wybudowanie S10. W Świnoujściu chcemy stworzyć nowoczesny port kontenerowy. W Gminie Gryfino trwa budowa dwóch wielkich bloków gazowych, a w szczecińskim porcie finalizowana jest rozbudowa kanałów portowych i nabrzeży. Nie można zapominać o największej inwestycji przemysłowej w Polsce – Polimery Police o wartości ponad 7,2 mld zł. Tworzywa produkowane w Polimerach Police pod marką handlową Gryfilen będą charakteryzować się bardzo niską zawartością substancji lotnych, nie będą również zawierać ftalanów ani bisfenolu A (BPA). Zapewni to bardzo niskie przekazywanie smaków i zapachów, a to cecha szczególnie istotna przy zastosowaniu w przemyśle spożywczym.

Jest Pan prawnikiem, politykiem. A skąd w działaniu tak duże zainteresowanie medycyną i ochroną zdrowia?

Jestem prawnikiem specjalizującym się w prawie karnym, ale moja praca magisterska dotyczyła medycyny. Pisałem o zgodzie pacjenta na zabieg leczniczy. Na ostatnim roku studiów rozpocząłem pracę w Narodowym Funduszu Zdrowia w komórce zajmującej się przygotowywaniem umów ze świadczeniodawcami oraz ogłaszaniem postępowań konkursowych. Tak więc moja praktyka adwokacka to sprawy z zakresu ochrony zdrowia. Doświadczenie zdobyte na stanowisku wojewody zachodniopomorskiego w czasie niezwykle trudnym – pandemii COVID-19 pozwoliło wypracować model dobrej współpracy ze szpitalami, jednostkami ochrony zdrowia, ale także organizacji szczepień.

Jako wojewoda zachodniopomorski pilotował Pan umowy na dofinansowanie zakupu sprzętu i inwestycji dla zachodniopomorskich szpitali z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Czy w swojej działalności poselskiej w Sejmie X kadencji zamierza Pan kontynuować plany dotyczące rozwoju medycyny i ochrony zdrowia? O co konkretnie będzie Pan zabiegał?

Ludzkie życie i zdrowie są wartościami najcenniejszymi. W konsekwencji: ochrona zdrowia, szpitale, przychodnie, lekarze, pielęgniarki, rehabilitanci, laboranci, farmaceuci, ratownicy medyczni, a także cały personel medyczny i pomocniczy powinni być w centrum zainteresowania struktur rządowych i samorządowych. Cały system ochrony zdrowia jest jednym z najważniejszych filarów funkcjonowania państwa. Jest też miernikiem dbania o obywateli płacących podatki. Pandemia COVID-19 była niezwykle trudnym okresem dla całego systemu ochrony zdrowia, ale i czasem ogromnego dofinansowania, dosprzętowienia oraz podwyżek płac dla pracowników. Pandemia okazała się też czasem próby dla zarządzania. Z analiz NFZ i Ministerstwa Zdrowia wynika, że dług zdrowotny na Pomorzu Zachodnim jest jednym z najmniejszych w kraju. Co to oznacza? W skali kraju w tym rejonie odnotowano najmniej niewykonanych procedur medycznych. Udało się to osiągnąć dzięki współpracy i zaangażowaniu wielu osób. Trzeba jednak pamiętać, że zalecane są dalsze inwestycje w system ochrony zdrowia. Konieczna jest dalsza i konsekwentna realizacja przyjętego przez rząd Prawa i Sprawiedliwości programu zwiększania udziału procentowego PKB (produkt krajowy brutto) przeznaczonego na ochronę zdrowia. Powinniśmy podejmować reformy dotyczące udzielania i wyceny określonych świadczeń. Stoimy także przed wielkim wyzwaniem demograficznym. Nasze społeczeństwo starzeje się i dlatego potrzebny będzie rozwój tych dziedzin medycyny, które zagwarantują skuteczną diagnostykę, leczenie oraz rehabilitację seniorów. Ponadto duży wysiłek należy włożyć w rozwój leczenia chorób cywilizacyjnych oraz metabolicznych.

A jakie działania w swojej pracy poselskiej skieruje Pan na rzecz rozwoju Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego (PUM)?

Chciałbym, aby PUM utrzymał nadal wspaniałą pozycję w rankingu szkół medycznych pod kątem jakości kształcenia. Ostatnio blisko 2 mld zł trafiły do PUM na leczenie, dydaktykę, kształcenie i badania, z tego pół miliarda złotych pozwoli na rozbudowę szpitala klinicznego przy ul. Unii Lubelskiej (SPSK 1), a ponad 296 mln zł rządowej dotacji umożliwi budowę Uniwersyteckiego Centrum Zabiegowego dla Dzieci, gdzie będą wykonywane m.in. replantacje kończyn, zabiegi dotyczące wad rozwojowych, a także w obrębie głowy i szyi dzieci. W niektórych przypadkach opieka będzie miała zasięg ponadregionalny. Pieniądze wystarczą nie tylko na budowę nowego centrum zabiegowego, ale również na przebudowę istniejących klinik pediatrycznych i zakup specjalistycznego sprzętu. Bardzo chciałbym, aby rozpoczęte już działania i inicjatywy zostały skutecznie doprowadzone do końca. Będę o to zabiegał jako poseł i walczył o kolejne, nowe środki. Warto to robić, ponieważ skorzystają na tym przede wszystkim pacjenci, a jednocześnie pozwoli to na dynamiczny rozwój medycyny w Szczecinie i na całym Pomorzu Zachodnim.

W jaki sposób polityk może wspierać naukę i czy będzie Pan to czynił? To będą działania lokalne na rzecz woj. zachodniopomorskiego czy może całej Polski?

Odpowiem uczciwie: koszula zawsze bliższa ciału, a więc gros wysiłku skieruję na promocję rozwoju wiedzy w woj. zachodniopomorskim. Musimy pamiętać, że bez rozwoju nauki nie ma postępu. A więc trzeba rozwijać głównie tę innowacyjną, nie zapominając jednak o badaniach podstawowych, które są fundamentem rozwoju wszelkiej wiedzy.

Co dają „Konsultacje Strategii na rzecz Młodego Pokolenia”, z wymianą myśli międzypokoleniowych? I jak to wpływa na rozwój kraju oraz dobre decyzje polityczne?

Sam projekt w swoim założeniu jest oczywiście znakomity. Młodzi ludzie, przedstawiciele środowisk: młodzieżowych, uczniowskich, studenckich i doktoranckich mogą zgłaszać swoje problemy, potrzeby i oczekiwania w formie warsztatowej i wypracowywać konkretne rozwiązania. W ten sposób głosy młodych ludzi w połączeniu z wiedzą ekspertów, których cechuje praktyka i doświadczenie, mogą pozwolić na stworzenie wieloletniego planu działania państwa w obszarze polityki młodzieżowej. Nie zapominajmy jednak, że ostateczną ocenę można będzie wystawić na podstawie realnych efektów.

Czyli czerpiemy mądrość z antyku i greckiego areopagu?

Świetne porównanie i z tych wzorców korzystamy w dialogu społecznym.

Rozmawiał: Artur Wolski

blank
Świat Lekarza
Świat Lekarza
Świat Lekarza to opiniotwórcze pismo, portal i platforma medialna, skierowana do lekarzy, poruszająca tematykę systemu ochrony zdrowia oraz poszczególnych dziedzin medycyny, m.in. kardiologii, onkologii, pulmonologii, urologii, diabetologii, okulistyki, chorób rzadkich.

Więcej od autora

Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata medycyny?

Zaprenumeruj bezpłatnie ŚWIAT LEKARZA 3D