29 maja 1932 roku Maria Skłodowska-Curie, uczestnicząc w otwarciu Instytutu Radowego w Warszawie, przekazała historyczny dar w postaci pierwszego grama radu o wartości ponad pół miliona ówczesnych złotych. Instytut Radowy był jednym z najnowocześniejszych Instytutów na świecie zajmujących się leczeniem raka. Dziś Narodowy Instytut Onkologii zarówno leczy pacjentów, jak zajmuje się działalnością naukową.
Nowoczesną walkę z rakiem zapoczątkowały dwa epokowe odkrycia: promieni X, dokonanego przez Wilhelma Konrada Roentgena w 1895 roku oraz radu i polonu ? przez Marię Skłodowską-Curie w roku 1898. 9 marca 1923 roku Polski Komitet ds. Zwalczania Raka powołał ?Komitet Daru Narodowego im. Marii Skłodowskiej-Curie w celu zbudowania Instytutu Radowego w Warszawie?. Jeszcze w tym samym roku zwrócił się on do społeczeństwa polskiego z apelem o składanie ofiar na jego budowę, a sama noblistka miała później powiedzieć podczas uroczystości dwudziestopięciolecia odkrycia radu w Paryżu, znane nam słowa: ?Moim najgorętszym życzeniem jest powstanie Instytutu Radowego w Polsce?.
90 lat temu powstał Instytut Radowy: obecnie Narodowy Instytut Onkologii. ? Instytut Radowy przeżywał już trudne chwile. Był zniszczony w trakcie wojny, został odbudowany, następnie rozbudowany w nowym miejscu na Ursynowie. Z pomocą wielkich postaci polskiej onkologii, takich jak prof. Łukaszczyk czy Koszarowski, rozwijał się i dziś jest referencyjnym ośrodkiem onkologicznym, odpowiedzialnym za istotne działania w ramach zwalczania chorób nowotworowych jak Narodowa Strategia Onkologiczna, Krajowy Rejestr Nowotworów czy tworzenie wytycznych ? mówi prof. Jan Walewski ? obecny Dyrektor NIO-PIB.
90 rocznica otwarcia Instytutu zbiegła się w czasie z 70 rocznicą utworzenia Krajowego Rejestru Nowotworów, o który skutecznie zabiegał profesor Tadeusz Koszarowski. Dziś KRN jest rozwijany i wyposażany w nowe możliwości, które mają usprawnić jego działanie i dawać pełniejszy obraz epidemiczny w obszarze chorób nowotworowych. – Krajowy Rejestr Nowotworów to podstawa do podejmowania właściwych decyzji w onkologii! – mówi prof. Joanna Didkowska ? kierownik KRN.
Narodowy Instytut Onkologii jako ośrodek referencyjny współtworzy wytyczne do leczenia onkologicznego, jak i koordynuje wprowadzanie długo oczekiwanej przez lekarzy i pacjentów Narodowej Strategii Onkologicznej. ?Narodowa Strategia Onkologiczna, jak każda tego typu inicjatywa, cierpi dziś na choroby wieku dziecięcego. To szalenie ważne, że jest wdrażana. Chciałoby się żeby wszystko szło szybciej, sprawniej. Ale takie rzeczy wymagają współpracy wielu jednostek i instytucji. Na początku nigdy nie jest to ani proste, ani łatwe. Ale wszyscy bardzo chcą by przyniosła efekty w postaci lepszych szans dla chorych? – mówi prof. Piotr Rutkowski – pełnomocnik dyrektora ds. Narodowej Strategii Onkologicznej. W 2019 roku decyzją premiera rządu RP Mateusza Morawieckiego rozpoczął się Wieloletni Program Inwestycyjny w zakresie rewitalizacji i rozbudowy Centrum Onkologii ? Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie oraz przekształcenie go w Państwowy Instytut Badawczy. W ramach realizowanej inwestycji trwa obecnie budowa wielopoziomowego parkingu, rozpoczęły się wyburzenia budynków i przygotowywanie infrastruktury pod budowę nowoczesnego budynku klinicznego.? mówiMarcin Ozygała, z-ca dyrektora ds. Administracji i Inwestycji.
Ideą Marii Skłodowskiej-Curie było połączenie nauki z praktyką zastosowania odkryć naukowych w leczeniu pacjentów. Ideę funkcjonowania instytutu najlepiej oddaje zdanie:
?Od stołu laboratoryjnego do łóżka pacjenta.?
Wymiar współpracy międzynarodowej pieczętują swoją obecnością na konferencji zorganizowanej z okazji 90-lecia Narodowego Instytutu Onkologii znamienici Goście zagraniczni. Dr Robert Carlson ? dyrektor generalny NCCN, w swojej wypowiedzi podkreślił, że: ?NCCN z dumą uczestniczy w 90-leciu powstania Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowego Instytutu Badawczego oraz świętuje osiągnięcia NIO-PIB w rozwoju wysokiej jakości opieki onkologicznej w Polsce i na świecie. NCCN współpracuje z polskimi kolegami i przyjaciółmi z NIO-PIB i Fundacją Alliance For Innovation w celu rozwoju wysokiej jakości opieki onkologicznej w Polsce.?
Uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych
26 maja 2022 roku o godzinie 18.00 odbyło się na Zamku wręczenie odznaczeń państwowych przez Szefa Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Minister Grażynę Ignaczak-Bandych. Odznaczenia przyznano 69 pracownikom NIO-PIB. Okolicznościowe medale 90-lecia Narodowego Instytutu Onkologii wręczył prof. Jan Walewski dyrektor Narodowego Instytutu Onkologii. Uhonorowano również trzy osoby, które poświęciły 50 lat swojej pracy Narodowemu Instytutowi Onkologii.
Międzynarodowa Konferencja Naukowa – 90 lat rozwoju nowoczesnej onkologii w Polsce
27 maja 2022 roku w Centrum Edukacyjno-Konferencyjnym NIO-PIB odbyła się konferencja naukowa. Pierwsza sesja konferencji oprócz historii powstania NIO-PIB wcześniej Instytutu Radowego, omówiona została realizacja Narodowej Strategii Onkologicznej, 70-lat działania Krajowego Rejestru Nowotworów, badań naukowych w NIO. W drugiej sesji wzięli udział goście zagraniczni z USA, Francji i innych państw; omawiano system opieki onkologicznej.
W ramach imprezy towarzyszącej 28 maja 2022 zostało zorganizowane pierwsze Studenckie Onko-Forum 2022. Forum powołał do życia Instytut, ale organizacja i jej przebieg powierzony został studentom z kół naukowych, którym wsparcia udzielił prof. Marek Dedecjus. Impreza zorganizowana z myślą o studentach przez studentów, którzy mogli zaprezentować swoje prace z różnych zakresów medycyny ale i nauk związanych z medycyną. W salach CEN odbyła się prezentacja zakładów naukowych i klinik NIO, warsztaty USG, chirurgicznego szycia, sesja plakatowa.