Partner
Partner
Więcej

  Prof. Marek Rudnicki Doktorem Honoris Causa Śląskiego Uniwersytetu Medycznego: Ta nagroda jest dla Was

  24 maja 2022 roku profesor Marek Rudnicki odebrał Doktorat Honoris Causa Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Nietuzinkowy Człowiek, który w czasach próby, wykazał się szlachetnością i odwagą.

  Prof. Tomasz Szczepański, Rektor SUM: ?Prof. Marek Rudnicki to nie tylko wybitny lekarz – chirurg, ale też nauczyciel i mentor wielu Pokoleń Lekarzy. Przyznajemy ten tytuł także nietuzinkowemu Człowiekowi, który w czasach próby, w latach 80. ubiegłego wieku, jako jeden z założycieli ?Solidarności? w Śląskiej Akademii Medycznej, wykazał się szlachetnością i odwagą.

  Nie bacząc na osobiste konsekwencje, jako lekarz ówczesnego Centralnego Szpitala Klinicznego w Katowicach ? Ligocie, pomagał rannym górnikom z kopalni Wujek, a następnie jako działacz podziemnej opozycji walczył o Niepodległą Rzeczypospolitą.

  Dziś, prof. Rudnicki buduje mosty współpracy i porozumienia, by dzielić się swym bogatym doświadczeniem życiowym i naukowym, bo od czasu wyjazdu do Stanów Zjednoczonych stał się liderem Medycznej i Patriotycznej Polonii. Służył swoją wiedzą ucząc studentów w najlepszych amerykańskich uniwersytetach. Nigdy nie zapomniał o Polsce.

  Latami budował właśnie te intelektualne mosty pomiędzy Polską i USA, a jego działania przynosiły konkretne rezultaty.?

  blank
  , Prof. Marek Rudnicki: Jako promotor wprowadzania quality care byłem przekonany, że musi być możliwe zbudowanie  systemu, który zabezpieczy pacjenta przed mylnie amputowaną zdrową nogą, czy usunięciem zdrowej części mózgu.

  Paweł Kruś, gość wydarzenia: Przy okazji wykładu o cudach w medycynie, w 2015 roku, Profesor opowiadał mi o swoim życiu. Szczególnie zapadł mi w pamięci fragment o ratowaniu rannych z kopalni ?Wujek?. Profesor przyjmował ich mimo zakazu, błyskawicznie opatrywał i ukrywał na terenie szpitala lub organizował potajemny wywóz do prywatnych mieszkań. Wszyscy, co pamiętają tamtą zimę i szarostalowe mundury ZOMO, rozumieją jakie to było bohaterstwo. Komuna wystawiła za nie słony rachunek ­- pozbawiony pracy i możliwości aktywności naukowej, prof. Rudnicki wyjechał do Ameryki – z głodu, uciekając przed wykluczeniem siebie i całej rodziny z życia społecznego, żeby ratować życie.

  Wszedł do elit amerykańskiej medycyny, do grona tych, którzy wyznaczają jej kierunki na przyszłość.

  Profesor miał szczęście, pojawił się w momencie rewolucji laparoskopowej, wkrótce stał się jej wirtuozem i propagatorem.

  blank
  Prof. Marek Rudnicki: „Kiedy słyszę z ust przyjaciół o moich zasługach, bronię się, wracając myślą do tych długich, a dobrych dla mnie okresów, kiedy sam na sam z moim sumieniem rozpamiętywałem moje niedostatki?.

  Prof. Marek Rudnicki: ?Nowe techniki wizualizacji pozwoliły nie tylko na wejrzenie do jam ciała ale również na leczenie i operacje, które do tej pory były dostępne jedynie przez bezpośrednie oglądanie lub dotyk. Medycyna stała się przewidywalna i precyzyjna.

  Jako promotor wprowadzania quality care byłem przekonany, że musi być możliwe zbudowanie  systemu, który zabezpieczy pacjenta przed mylnie amputowaną zdrową nogą, czy usunięciem zdrowej części mózgu.

  Zadawałem pytanie: Czy społeczeństwa naszych czasów zakceptowałyby niepełna gwarancję zabezpieczenia przed przypadkowym użyciem broni atomowej?

  Wiemy o tysiącach rakiet, ale jak do tej pory nie wystrzelono pomyłkowo ani jednej.  Jest wiec możliwe takie ustawienie systemu, ze nie będzie niepożądanych efektów. 

  W dobie obecnej jesteśmy w stanie wdrożyć takie mechanizmy kontroli, ze osiągniemy 100% pewności zabezpieczenia przez następstwami błędnych decyzji, m.in. powikłaniami, a koszt leczenia jedynie czterech powikłań możliwych do uniknięcia, to rocznie ponad 20 miliardów dolarów, tylko w USA.? 

  Paweł Kruś: Profesor wymienił podczas wykładu Ludzi, którzy tworzyli historię jego życia.

  Im zadedykował swoją Nagrodę.

  Znalazłem się w tym gronie, na szczęście w anegdocie: ?Widzę tutaj również red. Pawła Krusia, który przed kilkoma laty prosił mnie, chirurga, o wykład na temat cudów w medycynie.  Panie Redaktorze ? cud to jest dzisiaj, gdy stoję tu przed Państwem w roli naznaczonej mi przez Senat i Pana Rektora.? 

  Prof. Marek Rudnicki: ?I teraz, kiedy słyszę z ust przyjaciół o moich zasługach, bronię się wracając myślą do tych długich, a dobrych dla mnie okresów, kiedy sam na sam z moim sumieniem rozpamiętywałem moje niedostatki?.

  Zanotował: Paweł Kruś

  Więcej od autora

  Paweł Kruś
  Paweł Kruś
  Wydawca Świata Lekarza i specjalistycznych portali dla lekarzy. Organizator debat, konferencji i krajowych oraz międzynarodowych akcji profilaktycznych (m.in. badań poziomu hemoglobiny glikowanej i poziomu cholesterolu u dzieci). Przewodniczący Kapituły Nagrody Zaufania ?Złoty OTIS?. Dziennikarz medyczny, laureat m.in. Nagrody dr. Władysława Biegańskiego, wyróżnienia Nagrody Św. Kamila i tytułu ?Zasłużonemu - Polskie Towarzystwo Lekarskie? oraz medalu Stowarzyszenia Dziennikarzy Ukrainy i Ukraińskiego Stowarzyszenia Diabetyków.

  Podobne artykuły

  ŚWIAT LEKARZA 3Dspot_img

  Najnowsze artykuły

  Prof. Wyleżoł: Chirurgia bariatryczna to druga linia leczenia choroby otyłościowej

  Trzeba diagnozować chorobę otyłościową i ją leczyć. Jeśli leczenie farmakologiczne nie jest skuteczne, konieczne jest leczenie bariatryczne. To leczenie ratujące życie - mówi prof....

  Rusza druga edycja konkursu o Grant Onkologiczny Servier – CARE

  Polskie Towarzystwo Onkologiczne ogłosiło konkurs o grant naukowo-badawczy,  realizowany we współpracy z firmą Servier Polska pod auspicjami Warsaw Health Innovation Hub. Grant Onkologiczny Servier...

  Dr n. med. Piotr Dąbrowiecki: Astma ciężka – leczenie, które pozwala żyć

  Pacjent z astmą ciężką żyje pod dyktando choroby, co chwila zaskakuje go duszność, musi mieć pod ręką inhalator, często z powodu astmy rezygnuje z...

  Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata medycyny?

  Zaprenumeruj bezpłatnie ŚWIAT LEKARZA 3D