Więcej

  Prof. Marek Rudnicki Doktorem Honoris Causa Śląskiego Uniwersytetu Medycznego: Ta nagroda jest dla Was

  24 maja 2022 roku profesor Marek Rudnicki odebrał Doktorat Honoris Causa Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Nietuzinkowy Człowiek, który w czasach próby, wykazał się szlachetnością i odwagą.

  Prof. Tomasz Szczepański, Rektor SUM: „Prof. Marek Rudnicki to nie tylko wybitny lekarzchirurg, ale też nauczyciel i mentor wielu Pokoleń Lekarzy. Przyznajemy ten tytuł także nietuzinkowemu Człowiekowi, który w czasach próby, w latach 80. ubiegłego wieku, jako jeden z założycieli „Solidarności” w Śląskiej Akademii Medycznej, wykazał się szlachetnością i odwagą.

  Nie bacząc na osobiste konsekwencje, jako lekarz ówczesnego Centralnego Szpitala Klinicznego w Katowicach – Ligocie, pomagał rannym górnikom z kopalni Wujek, a następnie jako działacz podziemnej opozycji walczył o Niepodległą Rzeczypospolitą.

  Dziś, prof. Rudnicki buduje mosty współpracy i porozumienia, by dzielić się swym bogatym doświadczeniem życiowym i naukowym, bo od czasu wyjazdu do Stanów Zjednoczonych stał się liderem Medycznej i Patriotycznej Polonii. Służył swoją wiedzą ucząc studentów w najlepszych amerykańskich uniwersytetach. Nigdy nie zapomniał o Polsce.

  Latami budował właśnie te intelektualne mosty pomiędzy Polską i USA, a jego działania przynosiły konkretne rezultaty.”

  blank
  , Prof. Marek Rudnicki: Jako promotor wprowadzania quality care byłem przekonany, że musi być możliwe zbudowanie  systemu, który zabezpieczy pacjenta przed mylnie amputowaną zdrową nogą, czy usunięciem zdrowej części mózgu.

  Paweł Kruś, gość wydarzenia: Przy okazji wykładu o cudach w medycynie, w 2015 roku, Profesor opowiadał mi o swoim życiu. Szczególnie zapadł mi w pamięci fragment o ratowaniu rannych z kopalni „Wujek”. Profesor przyjmował ich mimo zakazu, błyskawicznie opatrywał i ukrywał na terenie szpitala lub organizował potajemny wywóz do prywatnych mieszkań. Wszyscy, co pamiętają tamtą zimę i szarostalowe mundury ZOMO, rozumieją jakie to było bohaterstwo. Komuna wystawiła za nie słony rachunek ­- pozbawiony pracy i możliwości aktywności naukowej, prof. Rudnicki wyjechał do Ameryki – z głodu, uciekając przed wykluczeniem siebie i całej rodziny z życia społecznego, żeby ratować życie.

  Wszedł do elit amerykańskiej medycyny, do grona tych, którzy wyznaczają jej kierunki na przyszłość.

  Profesor miał szczęście, pojawił się w momencie rewolucji laparoskopowej, wkrótce stał się jej wirtuozem i propagatorem.

  blank
  Prof. Marek Rudnicki: „Kiedy słyszę z ust przyjaciół o moich zasługach, bronię się, wracając myślą do tych długich, a dobrych dla mnie okresów, kiedy sam na sam z moim sumieniem rozpamiętywałem moje niedostatki”.

  Prof. Marek Rudnicki: „Nowe techniki wizualizacji pozwoliły nie tylko na wejrzenie do jam ciała ale również na leczenie i operacje, które do tej pory były dostępne jedynie przez bezpośrednie oglądanie lub dotyk. Medycyna stała się przewidywalna i precyzyjna.

  Jako promotor wprowadzania quality care byłem przekonany, że musi być możliwe zbudowanie  systemu, który zabezpieczy pacjenta przed mylnie amputowaną zdrową nogą, czy usunięciem zdrowej części mózgu.

  Zadawałem pytanie: Czy społeczeństwa naszych czasów zakceptowałyby niepełna gwarancję zabezpieczenia przed przypadkowym użyciem broni atomowej?

  Wiemy o tysiącach rakiet, ale jak do tej pory nie wystrzelono pomyłkowo ani jednej.  Jest wiec możliwe takie ustawienie systemu, ze nie będzie niepożądanych efektów. 

  W dobie obecnej jesteśmy w stanie wdrożyć takie mechanizmy kontroli, ze osiągniemy 100% pewności zabezpieczenia przez następstwami błędnych decyzji, m.in. powikłaniami, a koszt leczenia jedynie czterech powikłań możliwych do uniknięcia, to rocznie ponad 20 miliardów dolarów, tylko w USA.” 

  Paweł Kruś: Profesor wymienił podczas wykładu Ludzi, którzy tworzyli historię jego życia.

  Im zadedykował swoją Nagrodę.

  Znalazłem się w tym gronie, na szczęście w anegdocie: „Widzę tutaj również red. Pawła Krusia, który przed kilkoma laty prosił mnie, chirurga, o wykład na temat cudów w medycynie.  Panie Redaktorze – cud to jest dzisiaj, gdy stoję tu przed Państwem w roli naznaczonej mi przez Senat i Pana Rektora.” 

  Prof. Marek Rudnicki: „I teraz, kiedy słyszę z ust przyjaciół o moich zasługach, bronię się wracając myślą do tych długich, a dobrych dla mnie okresów, kiedy sam na sam z moim sumieniem rozpamiętywałem moje niedostatki”.

  Prof. Marek Rudnicki: Jesteśmy w stanie wdrożyć takie mechanizmy kontroli, ze osiągniemy 100% pewności zabezpieczenia przez następstwami błędnych decyzji, m.in. powikłaniami.

  Zanotował: Paweł Kruś

  Więcej od autora

  Paweł Kruś
  Paweł Kruś
  Wydawca Świata Lekarza i specjalistycznych portali dla lekarzy. Organizator debat, konferencji i krajowych oraz międzynarodowych akcji profilaktycznych (m.in. badań poziomu hemoglobiny glikowanej i poziomu cholesterolu u dzieci). Przewodniczący Kapituły Nagrody Zaufania „Złoty OTIS”. Dziennikarz medyczny, laureat m.in. Nagrody dr. Władysława Biegańskiego, wyróżnienia Nagrody Św. Kamila i tytułu „Zasłużonemu - Polskie Towarzystwo Lekarskie” oraz medalu Stowarzyszenia Dziennikarzy Ukrainy i Ukraińskiego Stowarzyszenia Diabetyków.

  Podobne artykuły

  ŚWIAT LEKARZA 3Dspot_img

  Najnowsze artykuły

  Pierwsze Muzyczne Spotkania Mistrzów Medycyny: Uzyskaliśmy 6 600 zł na stypendia dla młodych naukowców!

  Podczas koncertu Muzyczne Spotkania Mistrzów Medycyny miała miejsce niezwykła aukcja na rzecz II stypendium naukowego Nagrody Zaufania Złoty OTIS. Gości oczarowały pięknie arie w...

  Szkoła, gmina, system – partnerstwo przeciw epidemii otyłości i cukrzycy

  Podczas konferencji prasowej, która odbyła się 22 czerwca br., zaprezentowany został raport Cities Changing Diabetes (CCD). To tzw. raport otwarcia programu w Polsce. Szkoła,...

  Koniec roku szkolnego. Zbadaj wzrok dziecka

  Końcówka czerwca to dla dzieci koniec roku szkolnego i długo wyczekiwany początek wakacji. Zanim jednak na dobre rozpoczniemy błogie lenistwo, warto sprawdzić kondycję wzroku...

  Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata medycyny?

  Zaprenumeruj bezpłatnie ŚWIAT LEKARZA 3D