Partner
Partner
Więcej

    Prof. Marek Rudnicki Doktorem Honoris Causa Śląskiego Uniwersytetu Medycznego: Ta nagroda jest dla Was

    24 maja 2022 roku profesor Marek Rudnicki odebrał Doktorat Honoris Causa Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Nietuzinkowy Człowiek, który w czasach próby, wykazał się szlachetnością i odwagą.

    Prof. Tomasz Szczepański, Rektor SUM: „Prof. Marek Rudnicki to nie tylko wybitny lekarzchirurg, ale też nauczyciel i mentor wielu Pokoleń Lekarzy. Przyznajemy ten tytuł także nietuzinkowemu Człowiekowi, który w czasach próby, w latach 80. ubiegłego wieku, jako jeden z założycieli „Solidarności” w Śląskiej Akademii Medycznej, wykazał się szlachetnością i odwagą.

    Nie bacząc na osobiste konsekwencje, jako lekarz ówczesnego Centralnego Szpitala Klinicznego w Katowicach – Ligocie, pomagał rannym górnikom z kopalni Wujek, a następnie jako działacz podziemnej opozycji walczył o Niepodległą Rzeczypospolitą.

    Dziś, prof. Rudnicki buduje mosty współpracy i porozumienia, by dzielić się swym bogatym doświadczeniem życiowym i naukowym, bo od czasu wyjazdu do Stanów Zjednoczonych stał się liderem Medycznej i Patriotycznej Polonii. Służył swoją wiedzą ucząc studentów w najlepszych amerykańskich uniwersytetach. Nigdy nie zapomniał o Polsce.

    Latami budował właśnie te intelektualne mosty pomiędzy Polską i USA, a jego działania przynosiły konkretne rezultaty.”

    blank
    , Prof. Marek Rudnicki: Jako promotor wprowadzania quality care byłem przekonany, że musi być możliwe zbudowanie  systemu, który zabezpieczy pacjenta przed mylnie amputowaną zdrową nogą, czy usunięciem zdrowej części mózgu.

    Paweł Kruś, gość wydarzenia: Przy okazji wykładu o cudach w medycynie, w 2015 roku, Profesor opowiadał mi o swoim życiu. Szczególnie zapadł mi w pamięci fragment o ratowaniu rannych z kopalni „Wujek”. Profesor przyjmował ich mimo zakazu, błyskawicznie opatrywał i ukrywał na terenie szpitala lub organizował potajemny wywóz do prywatnych mieszkań. Wszyscy, co pamiętają tamtą zimę i szarostalowe mundury ZOMO, rozumieją jakie to było bohaterstwo. Komuna wystawiła za nie słony rachunek ­- pozbawiony pracy i możliwości aktywności naukowej, prof. Rudnicki wyjechał do Ameryki – z głodu, uciekając przed wykluczeniem siebie i całej rodziny z życia społecznego, żeby ratować życie.

    Wszedł do elit amerykańskiej medycyny, do grona tych, którzy wyznaczają jej kierunki na przyszłość.

    Profesor miał szczęście, pojawił się w momencie rewolucji laparoskopowej, wkrótce stał się jej wirtuozem i propagatorem.

    blank
    Prof. Marek Rudnicki: „Kiedy słyszę z ust przyjaciół o moich zasługach, bronię się, wracając myślą do tych długich, a dobrych dla mnie okresów, kiedy sam na sam z moim sumieniem rozpamiętywałem moje niedostatki”.

    Prof. Marek Rudnicki: „Nowe techniki wizualizacji pozwoliły nie tylko na wejrzenie do jam ciała ale również na leczenie i operacje, które do tej pory były dostępne jedynie przez bezpośrednie oglądanie lub dotyk. Medycyna stała się przewidywalna i precyzyjna.

    Jako promotor wprowadzania quality care byłem przekonany, że musi być możliwe zbudowanie  systemu, który zabezpieczy pacjenta przed mylnie amputowaną zdrową nogą, czy usunięciem zdrowej części mózgu.

    Zadawałem pytanie: Czy społeczeństwa naszych czasów zakceptowałyby niepełna gwarancję zabezpieczenia przed przypadkowym użyciem broni atomowej?

    Wiemy o tysiącach rakiet, ale jak do tej pory nie wystrzelono pomyłkowo ani jednej.  Jest wiec możliwe takie ustawienie systemu, ze nie będzie niepożądanych efektów. 

    W dobie obecnej jesteśmy w stanie wdrożyć takie mechanizmy kontroli, ze osiągniemy 100% pewności zabezpieczenia przez następstwami błędnych decyzji, m.in. powikłaniami, a koszt leczenia jedynie czterech powikłań możliwych do uniknięcia, to rocznie ponad 20 miliardów dolarów, tylko w USA.” 

    Paweł Kruś: Profesor wymienił podczas wykładu Ludzi, którzy tworzyli historię jego życia.

    Im zadedykował swoją Nagrodę.

    Znalazłem się w tym gronie, na szczęście w anegdocie: „Widzę tutaj również red. Pawła Krusia, który przed kilkoma laty prosił mnie, chirurga, o wykład na temat cudów w medycynie.  Panie Redaktorze – cud to jest dzisiaj, gdy stoję tu przed Państwem w roli naznaczonej mi przez Senat i Pana Rektora.” 

    Prof. Marek Rudnicki: „I teraz, kiedy słyszę z ust przyjaciół o moich zasługach, bronię się wracając myślą do tych długich, a dobrych dla mnie okresów, kiedy sam na sam z moim sumieniem rozpamiętywałem moje niedostatki”.

    Prof. Marek Rudnicki: Jesteśmy w stanie wdrożyć takie mechanizmy kontroli, ze osiągniemy 100% pewności zabezpieczenia przez następstwami błędnych decyzji, m.in. powikłaniami.

    Zanotował: Paweł Kruś

    Więcej od autora

    Paweł Kruś
    Paweł Kruś
    Wydawca Świata Lekarza i specjalistycznych portali dla lekarzy. Organizator debat, konferencji i krajowych oraz międzynarodowych akcji profilaktycznych (m.in. badań poziomu hemoglobiny glikowanej i poziomu cholesterolu u dzieci). Przewodniczący Kapituły Nagrody Zaufania „Złoty OTIS”. Dziennikarz medyczny, laureat m.in. Nagrody dr. Władysława Biegańskiego, wyróżnienia Nagrody Św. Kamila i tytułu „Zasłużonemu - Polskie Towarzystwo Lekarskie” oraz medalu Stowarzyszenia Dziennikarzy Ukrainy i Ukraińskiego Stowarzyszenia Diabetyków.

    Podobne artykuły

    ŚWIAT LEKARZA 3Dspot_img

    Najnowsze artykuły

    Dr hab. n. med. Andrzej Nowakowski: Rzadki przykład szczepionki, która chroni przed nowotworem

    Musi minąć co najmniej kilka dekad, aby ta olbrzymia skuteczność szczepień przeciw HPV przeło­żyła się na sytuację epidemiologiczną w całej popula­cji. Jeśli w 2023...

    Prof. dr hab. n. med. Piotr Rutkowski: Ta terapia przynosi bardzo szybką odpowiedź

    Jeszcze do bardzo czarniak był chorobą, która wiązała się z maka­brycznie złym rokowaniem. To się istotnie poprawiło w ostatnim cza­sie: pięcioletnie przeżycia 10 lat...

    Prof. dr hab. n. med. Jacek Sznurkowski: To nie jest jeden, tylko cztery raki endometrium

    Najważniejsze jest uświadomienie pacjentkom, że zanim zgodzą się na operację, lekarz powinien powiedzieć, z jakim rakiem mamy do czynienia. Nie ma jednego raka endometrium,...

    Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata medycyny?

    Zaprenumeruj bezpłatnie ŚWIAT LEKARZA 3D