DOŁĄCZ DO SUBSKRYBENTÓW

NEWSLETTERA

Bezpieczeństwo lekowe i opieka farmaceutyczna

Podziel się treścią:

 

Podczas posiedzenia 3 sierpnia 2021, Komisja Zdrowia Senatu RP dyskutowała nad bezpieczeństwem lekowym Polski w świetle nowelizacji ustawy refundacyjnej oraz możliwościach wdrożenia opieki farmaceutycznej w aptekach.

Obrady prowadziła Pani Senator Beata Małecka-Libera, przewodnicząca Komisji Zdrowia Senatu, wspierana przez Senator Prof. Alicję Chybicką.

Głos zabrali m.in. Irena Rej, Prezes Izby Gospodarczej Farmacja Polska, Krzysztof Kopeć, prezes PZPPF, Bogna Cichowska-Duma, dyrektor organizacji Infarma, Stanisław Maćkowiak Przewodniczący Federacji Pacjentów Polskich, Michał Byliniak ? wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej.

W pierwszej części spotkania wypowiadał się podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Maciej Miłkowski, który poinformował, że do końca sierpnia b.r. będą trwały konsultacje rządowe projektu dużej nowelizacji ustawy refundacyjnej, która do parlamentu ma trafić na początku 2022 r. Nastąpi to po konsultacjach ze środowiskami m.in. farmaceutów, firm farmaceutycznych i pacjentów. Ustawa zakłada wprowadzenie zmian takich jak m.in. podniesienie opłaty zryczałtowanej za leki z 3,20 do 5,60 zł oraz powiązanie tej opłaty z wysokością płacy minimalnej, wydłużenie decyzji refundacyjnej w zakresie instrumentów dzielenia ryzyka na okres 10 lat oraz publikacja list leków refundowanych co trzy miesiące.

? Planujemy pozostawienie całkowitego budżetu na poziomie 17% planu finansowego Narodowego Funduszu Zdrowia ? mówił M. Miłkowski. Dodał także, że jest otwarty na dialog ze wszystkimi zainteresowanymi stronami na temat zmian w ustawie refundacyjnej. Z kolei organizacje skupiające farmaceutów oraz firmy farmaceutyczne zwrócili uwagę na zagrożenia, jakie nowe rozwiązania mogą przynieść dla polskiego rynku farmaceutycznego. Ponadto prezes Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego Krzysztof Kopeć podkreślił, że bezpieczeństwo lekowe państwa jest integralną częścią całego jego bezpieczeństwa, szczególnie w obliczu czwartej fali pandemii COVID-19. Na zakończenie tej części posiedzenia przewodnicząca Komisji Zdrowia Beata Małecka-Libera, że Komisja będzie monitorować prace nad nowelizacją ustawy refundacyjnej. Ponadto podkreśliła też, że dla pacjentów i dla producentów leków najważniejsza jest stabilność i przewidywalność, dlatego według niej niezbędne jest opracowanie strategii bezpieczeństwa lekowego i strategii zdrowia publicznego.

W drugiej części spotkania omawiano możliwość wdrożenia opieki farmaceutycznej w aptekach. Zauważono, że dzięki wprowadzonym zmianom w prawie już teraz w aptekach kwalifikuje się i szczepi przeciw COVID-19, a można by także wykonywać np. szczepienia przeciw grypie. Podkreślono, że właśnie w aptekach farmaceuci mogliby diagnozować schorzenia o prostych dolegliwościach, co znacznie odciążyłoby lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. ? Mamy taki moment zwrotny i chciałbym, abyśmy go wykorzystali. Doświadczenia krajów, które mają bardzo rozwinięte usługi apteczne, pokazują, że czasami impulsem do ich stworzenia był kryzys zdrowotny np. pandemiczny. (?) Mamy dzisiaj gotową infrastrukturę, żeby wprowadzać kolejne usługi. Następną usługą powinny być szczepienia przeciw grypie, brakuje tylko odpowiedniego rozporządzenia ? mówił Marcin Piskorski ze Związku Pracodawców Aptecznych ?PharmaNET?. Dodał również, że łatwe do wprowadzenia byłoby np. realizowanie programów profilaktycznych, badania kontrolne, szczepienia, doradztwo w zapobieganiu uzależnieniom, doradztwo żywieniowe, dowóz leków do domu itp. Wtórował temu Michał Byliniak, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej, który również zauważył, że farmaceuci mogliby wykonywać szczepienia przeciwko grypie czy też diagnozować proste dolegliwości. Wśród świadczonych przez apteki usług według Stanisława Maćkowiaka z Federacji Pacjentów Polskich mogłoby się znaleźć np. dowożenie leków do domu pacjentom z niepełnosprawnościami. Z kolei podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Maciej Miłkowski oznajmił, że resort planuje wdrożyć roczny program pilotażowy dotyczący opieki farmaceutów nad pacjentami, którzy zażywają zbyt wiele leków przepisywanych przez różnych lekarzy.

Na zakończenie spotkania przewodnicząca komisji Beata Małecka-Libera podsumowała, że wdrożenie opieki farmaceutycznej odciążyłoby lekarzy w kwestii profilaktyki czy promocji zdrowia. Senator Alicja Chybicka dodała, że farmaceuci mogliby również wspomóc lekarzy w szpitalach, co także znacznie by ich odciążyło.

Autor: Sonia Młodzianowska

Obejrzyj zapis wideo z posiedzenia: 
https://av8.senat.pl/KZ601

Prześlij komentarz jeśli uczestniczyłeś w spotkaniu fizycznie lub online: [email protected]

Komentarze:

Paweł Kruś, wydawca Świata Lekarza: Komisja Zdrowia Senatu, dzięki energii Senator Beaty Małeckiej-Libery, odzyskuje po pandemicznej przerwie wiodące miejsce w dyskusji nad sprawami zdrowia w Polsce. Od kilkunastu lat dziennikarze Świata Lekarza bywali w Senacie regularnie i jako pierwsi dostrzegli potencjał intelektualny tego miejsca. Po najważniejszych, międzynarodowych konferencjach, wydawaliśmy numery specjalne, wspomnę ?Senat, Świat i Polska?, z wiarą w kontynuację debat na tym poziomie.

Wierzę, że tegoroczne ?nowe otwarcie? Pani Senator Beaty Małeckiej ? Libery w bliskiej przyszłości zaowocuje wydarzeniami, które zmienią polską ochronę zdrowia i otworzą ją na nowy sposób myślenia i działania. W Senacie poprzednich kadencji udało się to osiągnąć. Teraz po przerwie pandemicznej i nowych, wspólnych doświadczeniach, jeszcze bardziej niż kiedykolwiek środowisko ochrony zdrowia potrzebuje Senatu do bezstronnych podsumowań i definiowania przyszłości polskiej medycyny. Bez polityki.

Na posiedzeniu 3 sierpnia, obydwa tematy wiodące: bezpieczeństwa lekowego Polski i opieki farmaceutycznej zostały naszkicowane. Pierwszy jest nową potrzebą państwową i wymaga rozwinięcia, drugi musi nareszcie zacząć funkcjonować, bo kilkanaście ubiegłych lat poświęconych dyskusjom, stanowczo wystarczy. Obydwa tematy wymagają konkretnej konkluzji, o co najtrudniej.

Czy zdefiniujemy ją w Komisji Zdrowia Senatu?

Paweł Kruś

Świat Lekarza
Świat Lekarza
Świat Lekarza to opiniotwórcze pismo, portal i platforma medialna, skierowana do lekarzy, poruszająca tematykę systemu ochrony zdrowia oraz poszczególnych dziedzin medycyny, m.in. kardiologii, onkologii, pulmonologii, urologii, diabetologii, okulistyki, chorób rzadkich.

Więcej od autora

Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata medycyny?

Zaprenumeruj bezpłatnie ŚWIAT LEKARZA 3D