DOŁĄCZ DO SUBSKRYBENTÓW

NEWSLETTERA

Błąd medyczny: wykład, który inspiruje

 

Najnowsze informacje o XXI Gali Nagród Złoty OTIS
blank

Prof. Aleksander Sieroń zdiagnozował przyczyny błędów medycznych. Pasjonujący wykład wywołał dyskusję: czy można ich liczbę zminimalizować? Pomogą Nowe Terapie.

Błędy są rzeczą ludzką, niestety ich naprawa często przekracza ludzkie
możliwości ? mówił prof. Aleksander Sieroń, zwracając uwagę na to, że pomyłki trudno wyeliminować, ponieważ mają wiele przyczyn. Mogą być spowodowane błędami systemu (zbyt mała liczba lekarzy), człowieka (wynikające z przepracowania, stresu, nadmiaru pracy), ale również niedoborem informacji, np. na temat najnowszych metod leczenia.

Odpowiedzialność za leczenie

Dr Stanisław Karczewski, wicemarszałek Senatu, potwierdził, że tylko lekarz, który nie praktykuje, nigdy nie popełnia błędu. ? Na ten temat będzie się coraz więcej mówić w Polsce, m.in. dlatego, że coraz więcej będzie prawników, którzy zwrócą uwagę na nasze błędy, tak jak w USA, gdzie jest to temat niezwykłe żywy ? zaznaczył. Zdaniem dr. Krzysztofa Ostrowskiego, przewodniczącego Parlamentarnego Zespołu Praw Pacjentów Sejmu poprzedniej kadencji, choć nie ma lekarza, który nigdy się nie pomylił, to penalizacja działań lekarza popełniającego błąd nie jest właściwą drogą, a to w tę stronę zmierza nasze prawo. ? Może to spowodować, że wielu lekarzy będzie obawiać się podejmowania decyzji ? mówił. Prof. Edward Franek zwrócił uwagę, że już dziś często młodzi lekarze obawiają się podejmowania decyzji i brania odpowiedzialności za leczenie. Jest też coraz większa ilość informacji, którą lekarz musi przyswoić. ? Coraz więcej lekarzy nie jest w stanie opanować najnowszej wiedzy, która jest niezbędna, by dobrze pracować.

Czy wspomaganie procesu diagnozy i leczenia komputerem, techniką sztucznej inteligencji ma przyszłość? ? zastanawiał się prof. Franek. Dr Tomasz Latos, przewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia, zaznaczył, że często dopiero po pewnym czasie lekarz przekonuje się, że można było postąpić inaczej: lepiej zdiagnozować, podjąć inną próbę leczenia. Niestety, takich sytuacji nie da się uniknąć. ? Są nieuniknione, jednak postęp w medycynie dokonuje się w dużej mierze dzięki błędom, na których uczą się lekarze ? podkreślił Zbigniew Król, pełnomocnik ministra zdrowia ds.
Narodowego Planu na Rzecz Chorób Rzadkich.

AI i bazy danych

Uczestnicy spotkania zgadzali się, że nowoczesne technologie, sztuczna inteligencja, coraz większe bazy danych i rejestry spowodują, że lekarzowi łatwiej będzie podejmować decyzję. ? Wykład prof. Sieronia utwierdził moją opinię, że podjęliśmy dobrą decyzję: nasz szpital będzie współpracował z Pomorskim Uniwersytetem Medycznym oraz uniwersytetami w Wilnie i Roztocku; chcemy m.in. rozwijać big data w obszarze diagnostyki nowotworów ? zaznaczył prof. Waldemar Wierzba, dyrektor CSK MSWiA w Warszawie (i redaktor naczelny ?Świata Lekarza?). Jerzy Żurek, dyrektor Instytutu Łączności, i Agnieszka Krauzowicz z Ministerstwa Cyfryzacji zwracali uwagę, że część pacjentów obawia się sieci 5G, uważając, że może niekorzystnie wpłynąć na zdrowie. ? Jest dokładnie odwrotnie: to m.in. dzięki sieci 5G przepływ informacji będzie jeszcze szybszy, co pozwoli też na szybszy rozwój nowych technologii, metod diagnozowania i leczenia ? odpowiedział prof. Sieroń. O niebezpieczeństwie zdawania się tylko na nowe techniki mówił prof. Piotr Hoffman. ? Młodzi lekarze często wolą zlecać badania dodatkowe, niż wykonać samodzielnie badania pacjenta. Technika i sztuczna inteligencja nie zastąpią lekarza. Zawsze najważniejszy jest człowiek i jego wiedza ? zaznaczył. Dr Janusz Meder podkreślił, że ważna jest komunikacja zarówno między lekarzami różnych specjalności, jak i między lekarzem a pacjentem. ? Cieszę się, że w onkologii wraca się do konsyliów lekarskich: tego uczył nas, wtedy młodych lekarzy, mój mistrz, prof. Tadeusz Koszarowski ? mówił.

Nowe terapie

Nie zawsze lekarze mają wystarczające informacje na temat nowych terapii, szczególnie jeśli dotyczą innej niż ich specjalności. I tu jest właśnie miejsce ?Nowych Terapii?. ? Gdy prof. Sieroń zaprosił mnie na wykład na temat błędów medycznych, który trwał 15 minut, a jechałem na niego w jedną stronę ponad cztery godziny, zastanawiałem się, czego Profesor ode mnie oczekiwał, zapraszając ? mówi red. Paweł Kruś, wydawca ?Świata lekarza. Nowe Terapie”. ? Analizowałem punkt po punkcie jego wykład i doszedłem do wniosku, że jeśli chodzi przyczyny błędów medycznych, to najistotniejsza jest informacja i rola mediów. Wtedy powstał pomysł stworzenia ?Nowych Terapii?. Gdy słyszę pytanie: ?Jak wpadłem na pomysł nowego pisma??, odpowiadam: ?Słuchałem mądrych wykładów?.

blank
Świat Lekarza
Świat Lekarza
Świat Lekarza to opiniotwórcze pismo, portal i platforma medialna, skierowana do lekarzy, poruszająca tematykę systemu ochrony zdrowia oraz poszczególnych dziedzin medycyny, m.in. kardiologii, onkologii, pulmonologii, urologii, diabetologii, okulistyki, chorób rzadkich.

Więcej od autora

Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata medycyny?

Zaprenumeruj bezpłatnie ŚWIAT LEKARZA 3D