Partner
Partner
Więcej

  Głosuj na zdrowie!

  Na pytania sondy Świata Lekarza odpowiada,
  dr Jerzy Gryglewicz,
  ekspert rynku medycznego, Instytut Zarządzania w Ochronie Zdrowia, Uczelnia Łazarskiego

  Według raportu „Niedobór talentów w branży medycznej” Polskiej Federacji Szpitali i Manpower, obecnie 68 proc. szpitali poszukuje lekarzy, a 72 proc. pielęgniarek. Polska ma wyraźny niedobór kadr medycznych. Jak tę sytuację zmienić? Jak zwiększyć liczbę lekarzy w Polsce? Dać więcej pieniędzy, zniechęcać do wyjazdów i zachęcać do powrotów, sprowadzać z innych krajów, mówić o etyce i misji? Te pytania chcemy zadać w naszych debatach przedstawicielom partii politycznych. Co politykom i decydentom doradzają osoby zaangażowane w zmiany w polskim systemie ochrony zdrowia?

  Jerzy Gryglewicz
  Jerzy Gryglewicz

  Pytanie 1
  Czy niedobór lekarzy w Polsce to główny powód wciąż bardzo długiego oczekiwania do specjalistów (kolejki)?

  TAK. W ciągu ostatnich 5 lat o ok. 10 proc. zmniejszyła się liczba poradni specjalistycznych realizujących umowy z NFZ. Głównym powodem są niedobory lekarzy oraz niska wycena porad. Powoduje to, że lekarze wybierają pracę w gabinetach prywatnych lub dużych korporacjach medycznych.

  Pytanie 2
  Czy Polska powinna starać się pozyskiwać kadry medyczne z zagranicy, także z krajów spoza UE, np. z Ukrainy?

  NIE. Nie rozwiąże to problemu. Lekarze z innych krajów, w tym z Ukrainy, jako kierunek emigracji wybierają Wielką Brytanię, Niemcy, Holandię lub kraje skandynawskie. Niedobory kadr medycznych dotyczą praktycznie wszystkich państw.

  Pytanie 3
  Czy nasi lekarze kończący medycynę w Polsce, którzy wyjeżdżają do pracy za granicę, powinni być obciążani kosztami kształcenia (lub czy powinien być nimi obciążany np. szpital, który ich zatrudnia)?

  NIE. Nie należy dla studentów medycyny tworzyć innych regulacji niż np. dla studentów prawa. Jako państwo unijne Polska musi akceptować zasadę wolnego przepływu usług i pracowników.

  Pytanie 4
  Co robić, by zwiększyć liczbę lekarzy w Polsce?

  Należy zwiększyć nabór studentów na kierunki lekarskie, zachęcić finansowo lekarzy, którzy wykonują inną pracę, do powrotu do zawodu oraz wprowadzić system zachęt, np. preferencyjne kredyty dla młodych lekarzy.

  Pytanie 5
  Gdyby zaproponować jedną rzecz, którą warto zrobić, by zachęcić lekarzy, którzy wyjechali z Polski do powrotu, to byłoby to…?

  Poprawić warunki płacowe i zwiększyć nakłady na ochronę zdrowia ze środków publicznych, żeby zapewnić odpowiednią jakość opieki zdrowotnej w Polsce.

  Poprzedni artykuł
  Następny artykuł

  Więcej od autora

  Podobne artykuły

  ŚWIAT LEKARZA 3Dspot_img

  Najnowsze artykuły

  Diagnostyka to podstawa. Ale są też inne postulaty na 2023 rok w onkologii

  Diagnostyka odgrywa coraz większą rolę w leczeniu nowotworów, prognozowaniu przebiegu choroby, dobieraniu sposobu leczenia. W 2023 roku musimy poprawić standardy diagnostyki patomorfologicznej i molekularnej...

  Katarzyna Pinkosz ze Świata Lekarza z honorowym tytułem Mistrza Prasowego Przekazu. Za wysoki poziom merytoryczny

  W tegorocznym konkursie Dziennikarz Medyczny 2022 Katarzyna Pinkosz otrzymała Honorowy tytuł Mistrza Prasowego Przekazu – „za wysoki poziom merytoryczny, walory edukacyjne tekstów opartych na...

  Świat Lekarza z honorowym tytułem Wielkiego Edukatora. „Uczymy się od Mistrzów!”

  W uznaniu za wysokie walory edukacyjne artykułów przekazujących najnowszą wiedzę medyczną w sposób atrakcyjny i przystępny dla odbiorców Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia przyznało honorowy...

  Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata medycyny?

  Zaprenumeruj bezpłatnie ŚWIAT LEKARZA 3D