Partner
Partner
Więcej

  Głosuj na zdrowie!

  Na pytania sondy Świata Lekarza odpowiada
  prof. Wiesław Jędrzejczak,
  wieloletni konsultant krajowy w dziedzinie hematoonkologii

  Według raportu „Niedobór talentów w branży medycznej” Polskiej Federacji Szpitali i Manpower, obecnie 68 proc. szpitali poszukuje lekarzy, a 72 proc. pielęgniarek. Polska ma wyraźny niedobór kadr medycznych. Jak tę sytuację zmienić? Jak zwiększyć liczbę lekarzy w Polsce? Dać więcej pieniędzy, zniechęcać do wyjazdów i zachęcać do powrotów, sprowadzać z innych krajów, mówić o etyce i misji? Te pytania chcemy zadać w naszych debatach przedstawicielom partii politycznych. Co politykom i decydentom doradzają osoby zaangażowane w zmiany w polskim systemie ochrony zdrowia?

  blank

  prof. Wiesław Jędrzejczak
  (fot. archiwum prywatne)

  Pytanie 1
  Czy niedobór lekarzy w Polsce to główny powód wciąż bardzo długiego oczekiwania do specjalistów (kolejki)?

  TAK i NIE. Drugim powodem jest to, że NFZ wykupuje zbyt małą liczbę świadczeń ambulatoryjnych w tych jednostkach, które mogą wykonać ich więcej.

  Pytanie 2
  Czy Polska powinna starać się pozyskiwać kadry medyczne z zagranicy, także z krajów spoza UE, np. z Ukrainy?

  NIE. Ukraina też nie dysponuje nadmiarem lekarzy, a ze względu na barierę językową oraz złożoność systemu lekarzom innej narodowości (jeśli nie ukończyli studiów w Polsce) jest bardzo trudno podjąć pracę w Polsce.

  Pytanie 3
  Czy nasi lekarze kończący medycynę w Polsce, którzy wyjeżdżają do pracy za granicę, powinni być obciążani kosztami kształcenia (lub czy powinien być nimi obciążany np. szpital, który ich zatrudnia)?

  NIE. Prawo powinno być jednakowe dla wszystkich zawodów, a więc inne osoby wykształcone w Polsce też powinny płacić. Ale wtedy wszystkim, którzy nie będą wyjeżdżać z Polski, trzeba by dać gwarancję zatrudnienia.

  Pytanie 4
  Co robić, by zwiększyć liczbę lekarzy w Polsce?

  Nie ma drogi na skróty. Zwiększenie liczby niedokształconych lekarzy nie tylko nie rozwiąże problemu, ale go nasili. Kompetentni lekarze będą się musieli oprócz chorób zmagać z błędami swoich niedouczonych kolegów. Choremu zależy na tym, aby mu pomóc a nie na tym, aby doktor pokiwał głową. Zły lekarz to nie jest wartość dodana, tylko wartość odjęta: to dodatkowe cierpienie chorych, dodatkowe wydatki dla systemu i dodatkowa praca dla i tak przeciążonych dobrych lekarzy.

  Pytanie 5
  Gdyby zaproponować jedną rzecz, którą warto zrobić, by zachęcić lekarzy, którzy wyjechali z Polski do powrotu, to byłoby to…?

  Zrobić polski system bardziej przyjaznym dla ludzi (lekarze wbrew pozorom też należą do tego gatunku).

  Więcej od autora

  Podobne artykuły

  ŚWIAT LEKARZA 3Dspot_img

  Najnowsze artykuły

  Diagnostyka to podstawa. Ale są też inne postulaty na 2023 rok w onkologii

  Diagnostyka odgrywa coraz większą rolę w leczeniu nowotworów, prognozowaniu przebiegu choroby, dobieraniu sposobu leczenia. W 2023 roku musimy poprawić standardy diagnostyki patomorfologicznej i molekularnej...

  Katarzyna Pinkosz ze Świata Lekarza z honorowym tytułem Mistrza Prasowego Przekazu. Za wysoki poziom merytoryczny

  W tegorocznym konkursie Dziennikarz Medyczny 2022 Katarzyna Pinkosz otrzymała Honorowy tytuł Mistrza Prasowego Przekazu – „za wysoki poziom merytoryczny, walory edukacyjne tekstów opartych na...

  Świat Lekarza z honorowym tytułem Wielkiego Edukatora. „Uczymy się od Mistrzów!”

  W uznaniu za wysokie walory edukacyjne artykułów przekazujących najnowszą wiedzę medyczną w sposób atrakcyjny i przystępny dla odbiorców Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia przyznało honorowy...

  Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata medycyny?

  Zaprenumeruj bezpłatnie ŚWIAT LEKARZA 3D