Partner
Partner
Więcej

  Mechaniczny lekarz, czyli smart devices i robotyka w medycynie

  Widok z 32. piętra na Warszawę, rozmowy biznesowe oraz kompleksowa wiedza na temat rozwijania urządzeń medycznych. 7. czerwca, w Golden Floor Tower odbyła się już III edycja konferencji MEDmeetsTECH: urządzenia medyczne, robotyka i smart devices.

  MEDmeetsTECH jest platformą łączącą świat medycyny, nauki, biznesu i nowych technologii umożliwiającą dialog i nawiązywanie współpracy.

  Program konferencji skonstruowano tak, by poruszyć kwestie związane z urządzeniami medycznymi od etapu projektowania, przez badania kliniczne, po rejestrację i wdrożenie na rynek. Uczestnicy dyskutowali o projektowaniu urządzeń przyjaznych odbiorcom, znaczeniu badań klinicznych i certyfikacji. Przedstawione zostały innowacyjne startupy, jak Remmed Vision, który wykorzystuje wirtualną rzeczywistość i grywalizację do leczenia zeza u dzieci. Zaprezentowano urządzenia do nowoczesnej edukacji kadry medycznej jak Laparo czy Medical SimulationTechnologies.

  MEDmeetsTECH jako pierwsza poruszyła też problem projektowania rozwiązań w medycynie w oderwaniu od ich ostatecznych odbiorców, czyli pacjentów. ? Zaprosiliśmy na scenę pana Zbyszka, który po poważnym wypadku na motorze porusza się na wózku. Opowiedział on o problemach, z jakimi się borykał od momentu trafienia do szpitala. Problem z transportem między łóżkami w szpitalu, bóle fantomowe czy brak osiągalnych cenowo protez to tylko jedne z nich. Zaprosiliśmy uczestników, aby w interdyscyplinarny gronie postarali się zaproponować rozwiązania tych problemów. Dyskusję moderował lekarz dr Bartosz Kudliński ? mówi Justyna Skowyra, pomysłodawczyni MEDmeetsTECH.

  ? Pomiędzy uczestnikami wywiązała się bardzo intensywna dyskusja. Zaproponowano między innymi wykorzystanie metody luster leczenia bólu fantomowego, polegającej na oglądaniu odbicia brakującej kończyny w celu złagodzenia bólu. U pacjentów nie mających obydwu kończyn, można by zaimplementować okulary z wzbogaconą rzeczywistością (ang. augmented reality), by ?oszukać mózg? ? komentuje Janusz Kowalski, współtwórca MEDmeetsTECH. ? Dla wielu osób ta dyskusja była pewnego rodzaju otrzeźwieniem ze stanu nadmiernej ekscytacji ?robienia startupów?. Powstał też pomysł stworzenia platformy generującej realne problemy pacjentów, które mogą być rozwiązane przez naukowców i przedsiębiorców.

  Organizatorzy zapraszają już na kolejną edycję 24 listopada w Poznaniu. Tematem przewodnim mają być aplikacje medyczne. Tuż po konferencji, odbędzie się wydarzenie towarzyszące, czyli trzydniowy Startup Weekend o tematyce MedTech, będący miejscem dla początkujących przedsiębiorców do kształtowania swoich koncepcji biznesowych.

  ?Świat Lekarza? był patronem medialnym tego wydarzenia.

  Więcej od autora

  Podobne artykuły

  ŚWIAT LEKARZA 3Dspot_img

  Najnowsze artykuły

  Prof. Adam Maciejczyk: Pierwsze efekty sieci będą widoczne po kilku tygodniach

  Głównym celem Krajowej Sieci Onkologicznej jest zapewnienie pacjentom dostępu do kompleksowej, profesjonalnej diagnostyki i terapii onkologicznej, niezależnie od miejsca zamieszkania. W analizie satysfakcji pacjentów...

  Prof. Piotr Rutkowski: Inhibitory BRAF i MEK –opcja skuteczna i bezpieczna

  W leczeniu czerniaka mamy do czynienia z dwoma przełomami. Pierwszy to immunoterapia, drugi – leczenie ukierunkowane molekularnie: to połączenie leku działającego na białko BRAF...

  Dr hab. n. med. Jakub Żołnierek: Raka nerki potrafimy dziś leczyć dużo skuteczniej

  Większość przypadków raków nerki jest wykrywanych na wczesnym etapie – to osoby, u których guzy w nerce wykryto przypadkowo, przy okazji np. badań USG...

  Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata medycyny?

  Zaprenumeruj bezpłatnie ŚWIAT LEKARZA 3D