DOŁĄCZ DO SUBSKRYBENTÓW

NEWSLETTERA

Podwójny przeszczep u jednego pacjenta w Instytucie Kardiologii

 

Najnowsze informacje o XXI Gali Nagród Złoty OTIS
blank

W Instytucie Kardiologii w Warszawie-Aninie przeprowadzono transplantację serca i nerki u 38-letniego pacjenta z przewlekłą, schyłkową niewydolnością serca i nerek. Operacja przeszczepienia nerki została wykonana w dziesiątej dobie po transplantacji serca.

Uruchomienie w Instytucie Kardiologii programu jednoczesnej transplantacji serca i nerki jest szansą dla pacjentów ze schyłkową niewydolnością serca, którzy z powodu schyłkowej niewydolności nerek nie mogli być zakwalifikowani do przeszczepienia serca, jak również dla tych, którym z powodu niewydolności serca nie wykonywano transplantacji nerek.

Transplantację serca wykonał zespół kardiochirurgów z Instytutu Kardiologii w Warszawie-Aninie, pod kierunkiem prof. Mariusza Kuśmierczyka, a  nerki ? chirurdzy z Kliniki Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej WUM Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus w Warszawie, pod kierunkiem dr. hab. n. med. Macieja Kosieradzkiego. Wsparcie specjalistów nefrologów zapewniła Klinika Immunologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych WUM pod kierunkiem prof. Leszka Pączka.

? Jest to ważny moment w rozwoju programu transplantacji w Instytucie Kardiologii, który wprowadzony został przez profesora Zbigniewa Religę w 2001 r. Przeprowadzone w Instytucie pierwsze przeszczepienie serca i nerki u jednego pacjenta jest szansą dla szczególnej grupy chorych z niewydolnością dwóch narządów, dla której dotychczas nie było żadnej opcji terapeutycznej. Jest to również kolejny krok w rozwoju możliwości transplantacyjnych Instytutu. Planujemy rozbudować część Instytutu przeznaczoną do leczenia chorych z niewydolnością serca, wymagających mechanicznego wspomagania krążenia czy transplantacji. Umowa na finansowanie tej inwestycji została podpisana w Ministerstwie Zdrowia półtora tygodnia temu ? powiedział podczas konferencji prasowej dr hab. n. med. Tomasz Hryniewiecki, prof. nadzw. IK; dyrektor Instytutu Kardiologii w Warszawie-Aninie.

Operacja jednoczesnej transplantacji serca i nerki była drugą tego typu operacją w Polsce. Pierwsze i jedyne dotychczas jednoczesne przeszczepienie serca i nerki zostało wykonane w 2002 r. w Śląskim Centrum Chorób Serca.

Program transplantacji serca w Instytucie Kardiologii w Warszawie-Aninie został wprowadzony przez Prof. Zbigniewa Religę w 2001 r. Od tego czasu w Instytucie przeprowadzono 472 operacje przeszczepienia serca. W ostatnim roku wykonano przeszczepienia serca u 44 chorych.

blank

blank
Świat Lekarza
Świat Lekarza
Świat Lekarza to opiniotwórcze pismo, portal i platforma medialna, skierowana do lekarzy, poruszająca tematykę systemu ochrony zdrowia oraz poszczególnych dziedzin medycyny, m.in. kardiologii, onkologii, pulmonologii, urologii, diabetologii, okulistyki, chorób rzadkich.

Więcej od autora

Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata medycyny?

Zaprenumeruj bezpłatnie ŚWIAT LEKARZA 3D