DOŁĄCZ DO SUBSKRYBENTÓW

NEWSLETTERA

Laboratorium Novazym i Państwowy Instytut Medyczny MSWiA rozpoczęły badania. Testy już dostępne w Warszawie

 

blank
blank
blank

Z przyjemnością informujemy, że Laboratorium Novazym z Poznania i Państwowy Instytut Medyczny MSWiA w Warszawie podjęły współpracę i rozpoczęły badanie przesiewowe, w którym porównuje się skuteczność testu COLOTECT™ 1.0 z kolonoskopią. Badanie obejmuje 1000 pacjentów i jest prowadzone przez prof. dr hab. n. med. Grażynę Rydzewską z Kliniki Gastroenterologii Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA.

Naukowcy otrzymali zgodę Komisji Bioetyki i rozpoczęli pobieranie próbek do badań. COLOTECT™ 1.0 jest pierwszym nieinwazyjnym testem epigenetycznym, który wykrywa raka jelita grubego i jego fazy przednowotworowe na wczesnym etapie rozwoju, co może znacząco wpłynąć na skuteczność leczenia.

Laboratorium Novazym przeprowadza transfer całej linii do diagnostyki, który zakończy się pod koniec kwietnia 2024 roku. Wówczas Instytu MSWiA w Warszawie będzie mógł samodzielnie przeprowadzać diagnostykę.

COLOTECT™ 1.0 to pierwszy nieinwazyjny 3-markerowy test epigenetyczny, który pozwala na wykrycie nowotworów jelita grubego i okrężnicy już we wczesnym stadium ich rozwoju. Nie wymaga specjalnego przygotowania przez pacjenta, a prosta i intuicyjna procedura pozwala na pobranie próbki przez pacjenta w warunkach domowych. Jest to pierwsze badanie, które ze względu na wysoką czułość i specyficzność jest porównywalne do złotego standardu jakim jest badanie kolonoskopowe.

Udostępnienie takiego testu może znacząco przyczynić się do zwiększenia liczebności badań przesiewowych w kierunku raka jelita grubego, choroby odpowiedzialnej w Polsce za tysiące niepotrzebnych zgonów rocznie” stwierdziła prof. Rydzewska.

Jednocześnie Laboratorium Novazym informuje o podpisaniu umowy ze Szpitalem Medicover w Warszawie, gdzie już teraz pacjenci mają dostęp do testu COLOTECT™ 1.0. Specjaliści szpitala mogą skierować swoich pacjentów na badanie, a Laboratorium Novazym będzie odpowiedzialne za dostarczenie zestawów do pobrania próbek oraz przeprowadzenie badań na dostarczonych materiałach.

Laboratorium Novazym jest głównym partnerem na Polskę firmy BGI Genomics, producenta w.w. testu. COLOTECT™ 1.0 jest epigenetycznym testem diagnostycznym pozwalającym na wykrycie raka jelita grubego oraz jego faz przednowotworowych, czyli tzw. polipów gruczolakowatych. Badaną próbką, z której izoluje się DNA z komórek nabłonka jelita, jest kał. Test wykrywa wczesne zmiany w obrębie ludzkiego genomu prowadzące do progresji nowotworowej.

blank
blank
Świat Lekarza
Świat Lekarza
Świat Lekarza to opiniotwórcze pismo, portal i platforma medialna, skierowana do lekarzy, poruszająca tematykę systemu ochrony zdrowia oraz poszczególnych dziedzin medycyny, m.in. kardiologii, onkologii, pulmonologii, urologii, diabetologii, okulistyki, chorób rzadkich.

Więcej od autora

Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata medycyny?

Zaprenumeruj bezpłatnie ŚWIAT LEKARZA 3D