Partner
Partner
Więcej
  Partner
  Partner

  Pomoc dietetyka niezbędna przy nowej terapii przewlekłej choroby nerek

  Właściwa dieta i zastosowanie terapii ketoanalogowej są w stanie wspomóc funkcjonowanie nerek i dać siły do walki z przewlekłą chorobą. Aby została ona skutecznie przeprowadzona konieczna jest współpraca lekarza nefrologa i dietetyka. Ketoanalogi są  szansą na spowolnienie postępów choroby, która rozwija się często w sposób ukryty, jej objawy są niespecyficzne a tym samym diagnozowana jest zbyt późno,  co w efekcie nie daje zbyt wielu możliwości terapeutycznych.

  Nowy program lekowy adresowany jest do chorych jeszcze przed dializą i daje możliwość odroczenia jej w czasie oraz skutecznej terapii w domu. Wprowadzenie odpowiedniej diety wzbogaconej w ketoanalogi aminokwasów  wraz z  obniżonym spożyciem białka, niweluje nasilające się objawy mocznicy a  jednocześnie jest terapią bezpieczną, zapobiegającą  rozwojowi niedożywienia – częstego problemu osób w zaawansowanej fazie choroby.

  Terapia ketoanalogowa jest terapią polegającą na wzbogaceniu diety pacjenta aminokwasami egzogennymi, z racji tego, że w pewnym etapie przewlekłej choroby nerek, żeby ograniczyć produkcje endogennego mocznika zmniejszamy ilość białka, które pacjent spożywa z pożywieniem” – podkreśla prof. dr. hab. n. med. Beata Naumnik.

  Pacjent podczas leczenia, musi mieć możliwość konsultacji ze specjalistą —dietetykiem, który skoryguje błędy żywieniowe i określi nowy, dostosowany do możliwości i stanu pacjenta plan posiłków. Nie jest to proste zadanie i wymaga konsultacji  z naprawdę doświadczonym specjalistą  w tej dziedzinie. Wyniki badań [i] wskazują, że dla powodzenia całej terapii niezbędne jest zapewnienie skrupulatnej opieki ze strony dietetyka klinicznego.

  „W nowym programie lekowym dietetyk jest niezbędny do zespołu sprawującego opiekę nad pacjentem z PChN. Współpraca z dietetykiem gwarantuje lepszą koordynację opieki, dlatego nie możemy jej pomijać. Narodowy Fundusz Zdrowia niestety nie znalazł dodatkowych środków na wycenę usług dietetyka, co może oznaczać, że nowy program lekowy będzie funkcjonował jedynie na papierze. Pacjenci, którzy mogliby odnieść korzyści i zachować lepszą jakość życia na etapie leczenia zachowawczego będą czekali – starym trybem – na dializę, a z roku na rok pula pacjentów dializowanych powiększa się” – podkreśla prof. dr hab. med. Ryszard Gellert, konsultant krajowy w dziedzinie nefrologii.

  Koszt dializy jednego pacjenta to ok. 60 tys. rocznie, natomiast zatrzymanie pacjenta w fazie leczenia zachowawczego i wydatki na terapię nowym programem lekowym wahają się w granicach 10 tys. rocznie. Koszt dietetyka w tej sytuacji stanowiłby niewielką, ale bardzo ważna składową.

  Czy NFZ znajdzie środki na włączenie konsultacji dietetycznej jako elementu niezbędnego w leczeniu   pacjentów z niewydolnością nerek?

  W leczeniu PChN każdy ze specjalistów pełni odrębną funkcję w procesie leczenia pacjenta i każdy z nich jest niezbędny w długoletniej walce z chorobą. Jednocześnie ważna jest ich wzajemna dobra komunikacja i działanie w zespole. Taki  jest zamysł skoordynowanej opieki nefrologicznej- projektu wspieranego przez konsultanta krajowego w dziedzinie nefrologii.

  Jak podkreśla prof. dr hab. med. Ryszard Gellert warto zwrócić uwagę na fakt, że pacjent ma szansę na uratowanie własnych nerek z pomocą trzech specjalistów – nefrologa, dietetyka, psychologa. Nieocenione jest tez wsparcie i zrozumienie  ze strony najbliższego otoczenia i rodziny, bowiem osoba zmagająca się z chorobą przewleką, potrzebuje mnóstwo siły i motywacji, którą musi utrzymywać przez lata.


  [i] Raport z Ogólnopolskiego Badania Pacjentów Nefrologicznych, dostępny na stronie http://nadziejadlazdrowia.pl/?p=159

  Więcej od autora

  Podobne artykuły

  ŚWIAT LEKARZA 3Dspot_img

  Najnowsze artykuły

  Konkurs na rzecz poprawy jakości zdrowia kobiet

  Do 15 grudnia można nadsyłać projekty, których celem jest poprawa zdrowia i jakości życia kobiet. Konkurs organizuje firma Gedeon Richter we współpracy z Instytutem...

  Prof. Wierzba, dyrektor szpitala MSWiA: To nie miał być i nie będzie szpital dla VIP-ow

  To nigdy nie będzie szpital dla VIP-ów, przekształcenie CSK MSWiA w Państwowy Instytut Medyczny to szansa dla pacjentów i personelu.

  Gdy rock sięga granic muzyki, a onkologia granic medycyny, czyli XVI konferencja Polskiej Grupy Raka Płuca

  To największa naukowa konferencja onkologiczna w Polsce: onkolodzy kliniczni, pulmonolodzy, patomorfolodzy, radioterapeuci, diagności molekularni i laboratoryjni, radiolodzy podczas XVI Konferencji Polskiej Grupy Raka Płuca...

  Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata medycyny?

  Zaprenumeruj bezpłatnie ŚWIAT LEKARZA 3D