Redakcję tworzy małe grono dziennikarzy, ale mamy wielu współpracowników, przyjaciół i partnerów, którzy są naszymi dobrymi duszami i pomagają nam w przygotowywaniu magazynu. – Cieszę się, że „Świat Lekarza” nie tylko relacjonuje postępy w medycynie, ale też wprowadza nowe tematy i działania do ochrony zdrowia – mówi Paweł Kruś, wydawca. – Mamy bardzo twórczy Zespół Redakcyjny i komfort, że wszystkie nasze pomysły oceniają prof. Waldemar Wierzba lub prof. Aleksander Sieroń. Jesteśmy grupą ludzi, którzy robili i robią to, czego od zawsze „zrobić się nie da”. Jestem w niej i mam satysfakcję.
PROF. DR HAB. N. MED. WALDEMAR WIERZBA – REDAKTOR NACZELNY „ŚWIATA LEKARZA”

Prof. Wierzba jest absolwentem dwóch uczelni: Wydziału Elektroniki Politechniki Warszawskiej oraz Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Warszawie. W 1995 r. uzyskał tytuł naukowy doktora nauk medycznych, a w 2019 r. w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi stopień doktora habilitowanego, w 2021 r. został profesorem zwyczajnym nauk medycznych. W latach 1993- 2019 prof. Wierzba pełnił wiele funkcji w sektorze ochrony zdrowia. Tworzył m.in. Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, Biuro Rozliczeń Międzynarodowych oraz Agencję Oceny Technologii Medycznych, której był pierwszym prezesem. Kierował zespołem ponad 400 ekspertów opracowujących koszyk świadczeń gwarantowanych. Od lutego 2018 r. do listopada 2019 r. pełnił funkcję dyrektora Departamentu Zdrowia MSWiA. Od 2019 r. dyrektor CSK MSWiA w Warszawie. Jest rektorem Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi. Opublikował (jako autor i współautor) ponad 160 publikacji naukowych i popularnonaukowych w dziedzinie medycyny i nauk o zdrowiu.
Od pierwszego numeru pełni funkcję redaktora naczelnego magazynu ,,Świat Lekarza”. Swoją wiedzą dzieli się z Redakcją, pozwala nam na niesforne myśli, jeśli widzi w nich pozytywny potencjał.
W wolnych chwilach zajmuje się swoimi kolekcjami znaczków, monet i map przedwojennych. Lubi lekkoatletykę i… motoryzację. W czasie urlopów zwiedza świat.
PROF. ALEKSANDER SIEROŃ – PRZEWODNICZĄCY RADY NAUKOWEJ

W 1970 r. ukończył studia na Wydziale Elektrycznym Politechniki Śląskiej i podjął pracę jako asystent w Katedrze Biofizyki Śląskiej Akademii Medycznej. Podjął również studia medyczne, interesował go bowiem wpływ pola magnetycznego na organizm człowieka. Dyplom lekarza uzyskał w 1977 r. Jest specjalistą z zakresu chorób wewnętrznych, kardiologii, angiologii, hipertensjologii oraz balneologii i medycyny fizykalnej. Jako pierwszy w Polsce i jeden z pierwszych w świecie stworzył podwaliny naukowe pod zastosowanie zmiennych pól magnetycznych w medycynie. Jego wynalazki znalazły zastosowanie m.in. w leczeniu bólu, przyspieszeniu gojenia ran i złamań. Urządzenie do magnetoterapii, którego współtwórcą jest prof. Sieroń, używane jest w szpitalach niemal na całym świecie. Urządzenie do leczenia trudnych ran, w tym stopy cukrzycowej, za pomocą tlenu o podwyższonym ciśnieniu oraz ozonu, uznano w 2014 r. za najlepszy europejski wynalazek na brukselskich targach „Brussels Innova”. Prof. Sieroń zajmuje się również metodami diagnostyki i terapii fotodynamicznej za pomocą światła o określonej długości fali, pomocnymi w chorobach nowotworowych oraz przewlekłych stanach zapalnych. W Śląskim Uniwersytecie Medycznym stworzył Ośrodek Diagnostyki i Terapii Laserowej Nowotworów. Aktualnie jest profesorem badawczym Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie i jego Prorektorem ds. Medycyny i Nauk o Zdrowiu. Jest dwukrotnie Doktorem Honoris Causa (Ukraina i Polska) oraz Profesorem Honorowym Politechniki Śląskiej. Drugą kadencję jest Krajowym Konsultantem w Dziedzinie Angiologii. Jest prorektorem Wydziału Medycyny i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie.
Był „końskim” kaskaderem i dublerem na planie filmowym.
Inspiruje naszą Redakcję do ciągłych zmian, tępi bezlitośnie rutynę, jeśli w nią popadamy. Jego nocne rozmowy z Wydawcą na ulicy Jesiennej w Katowicach zawsze są zapowiedzią nowych wyzwań intelektualnych, które opiszemy na łamach. Pasjonat konkretnych wypowiedzi.
PROF. JERZY WOY-WOJCIECHOWSKI, UCZESTNIK RADY NAUKOWEJ

Prof. Jerzy Woy-Wojciechowski jest lekarzem, specjalistą ortopedii, traumatologii i med. nuklearnej. Jako pierwszy w kraju stosował izotopy w badaniach kości, za co go nagrodzono (A. Jurzykowski Prize, NY 1996 USA). Jest autorem 130 prac naukowych i ponad 750 publikacji o zdrowym stylu życia (książka „Poczytanki zdrowotne”, Radio ZET, „Świat Lekarza” i inne). Był prezesem Towarzystwa Lekarskiego Warszawskiego (10 lat) i 30 lat pełnił społecznie funkcję prezesa ZG PTL (od 2015 r. jest Prezesem Honorowym). Z jego inicjatywy Jan Paweł II został Honorowym Członkiem PTL. Jest współtwórcą odrodzonych izb lekarskich w Polsce. Przyczynił się do utworzenia „Domu Lekarza Seniora” dla około 120 lekarzy emerytów. Przez 5 lat przewodniczył Komitetowi UNICEF i od wielu lat jest prezesem Rady Fundacji im. J. hr. Potockiego (opłaca udział w kongresach onkologii i ftyzjatrii). Jest autorem nagrodzonej książki „Którędy do medycyny”, a także „Opowieści lekarza”, „Śpiewający konsyliarze”, „Jan Paweł II i medycyna”, „Misjonarze zdrowa”, „Q pamięci”, „Moje Towarzystwo” Skomponował ponad 200 piosenek, w tym „Goniąc Kormorany” dla P. Szczepanika, a także piosenki dla I. Santor, M. Rodowicz i pieśń dla Josė Carrerasa, nagraną na CD z Filharmonikami Wiedeńskimi. Jest kompozytorem „Hymnu Lekarzy”. Otrzymał także nagrodę z rąk JE Kardynała Karola Wojtyły za pieśń́ „Wśród licznych dróg człowieczych”. Jest Kawalerem Maltańskim. Uhonorowany m.in. Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą OOP oraz najwyższym medalem PTL – Gloria Medicinae.
JOANNA SIERPIŃSKA – PREZES ZARZĄDU

Absolwentka historii na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Po studiach wyemigrowała i wróciła do Polski w 1992 r. Od tego czasu zawodowo związana z mediami i prasą. Od 2003 r. pełni funkcję prezesa zarządu Media TV Plus. Reprezentuje wydawnictwo na zewnątrz, prowadząc sprawy firmy, dba o ciągły rozwój i nadzoruje finanse.
Jej pasją jest zielarstwo i ogrodnictwo permakulturowe. Pisze ikony.
ANNA ROGALA, Z-CA RED. NACZELNEGO MAGAZYNU „ŚWIAT LEKARZA”

Dziennikarka, redaktorka, której pasją jest tworzenie magazynu. „Światem Lekarza” zajmuje się od pierwszego numeru.
– Ania pisze każde wydanie jak partyturę symfonii – mówi Paweł Kruś. – Rzadko coś zmieniam, bo w jej kompozycji po prostu słychać muzykę. Mistrzyni układania finałów, tego cudownego wyciszenia emocji tętniących w środku każdego numeru i mocnych uwertur. Autorka ostatnich stylizacji okładek – zaskakujących jak choćby murale antysmogowe.
Od ponad 20 lat związana z szeroko pojętą tematyką medyczną. Autorka artykułów i wywiadów z ekspertami z różnych dziedzin medycyny. Zaangażowana w szereg akcji dotyczących profilaktyki organizowanych przez Instytut Nagrody Zaufania „Złoty OTIS”.
Koordynuje pracę redakcji, zajmuje się bieżącymi numerami magazynów, czuwa nad całym procesem wydawniczym i terminowością wykonywania zadań.
Stosuje się do zasad zdrowego stylu życia, dba o dietę i codziennie spaceruje. W wolnych chwilach m.in. czyta biografie.
KATARZYNA PINKOSZ – Z-CA REDAKTORA NACZELNEGO

Absolwentka polonistyki i podyplomowych studiów Żywienie i Zdrowie. W „Świecie Lekarza” jest zastępcą redaktora naczelnego i redaktor prowadzącą „Świat Lekarza 3D”, przeprowadza wywiady, pisze na tematy związane z ochroną zdrowia, prowadzi debaty redakcyjne.
Jej artkuły na tematy medyczne ukazywały się również m.in. we „Wprost”, „Do Rzeczy”, „Gościu Niedzielnym”, „Mamo, to Ja”, „Tygodniku Solidarność”. Za pracę dziennikarską otrzymała m.in. Srebrny Krzyż Zasługi, Kryształowe Pióro, Złoty OTIS, Nagrodę św. Kamila, Sowę Onkologiczną, tytuły Dziennikarza Medycznego Roku, wyróżnienie Sukces Roku w Ochronie Zdrowia.
Jest autorką i współautorką książek, m.in. „Covidowe twarze szpiczaka”, „Pół wieku diabetologii polskiej. Rozmowy z Mistrzami”, ,,Jak Motyl. Odczarować mity. Lekarze i pacjentki o życiu z rakiem jajnika”, „Wybudzenia. Powrót do życia. Polskie historie”, „O dwóch takich. Teraz Andy”.
Na co dzień propaguje zdrowy styl życia i odżywiania; pasjonuje się historią i medycyną, a w wolnych chwilach wędruje po górach.
Niezwykła wrażliwość red. Pinkosz sprawia, że szacunkiem darzy ją całe środowisko ochrony zdrowia, a bohaterowie jej wywiadów najczęściej odkrywają swoje ludzkie, publicznie nieznane, strony. W sposób niepowtarzalny, bardzo subtelny prowadzi debaty i konferencje. Jak ona to robi, że wszyscy jej słuchamy?
BOŻENA STASIAK

Absolwentka lingwistyki stosowanej i dziennikarstwa podyplomowego na Uniwersytecie Warszawskim oraz Germanistik-Journalistik na Uniwersytecie w Lipsku. Od ponad 25 lat zajmuje się problemami medycyny i szeroko rozumianego zdrowia, także seksualnego. Kilkanaście lat prowadziła kolumnę „Intymności” w „Super Expressie”. Jej teksty ukazywały się m.in. w „Gazecie Farmaceutycznej”, „Wprost”, „Do Rzeczy”, w „Tele Tygodniu”, gdzie prowadziła „Encyklopedię Zdrowia”. Od ośmiu lat współpracuje z miesięcznikiem „Świat Lekarza”.
Jest autorką bądź współautorką poradników medycznych, m.in. „Jak skutecznie rzucić palenie” oraz autorką książek, m.in.: „Listy intymne. Zwierzenia Polaków”, „Bitwa z rakiem. Terapie i anyterapie”, „Dobranoc. Przewodnik po zdrowym śnie”, oraz współautorką książki „Cukrzyca. Wszystko, co musisz wiedzieć, żeby planować zdrowe życie”.
Otrzymała wiele nagród i wyróżnień w konkursach organizowanych m.in. przez Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia, konkursie Kryształowe Pióro, Złoty Otis oraz w konkursie Liderzy Medycyny – kategoria media.
W wolnych chwilach zajmuje się ogrodem, czyta książki związane z medycyną. Kocha Grecję i kuchnię śródziemnomorską: gotuje i wymyśla nowe potrawy.
– Nie ma dla niej zamkniętych drzwi i niewykonalnych projektów – uważa Paweł Kruś.
MARIUSZ SŁOMKA, DYREKTOR DS. WYDAWNICZYCH

Od 16 lat związany z branżą medyczną i farmaceutyczną. Współtwórca magazynu „Świat Lekarza” oraz internetowego wydania „Świata Lekarza 3D”, które powstało na początku pandemii w 2020 r. Współorganizator wielu debat redakcjach i Gali Nagrody Zaufania Złoty Otis.
Tworzy plany finansowe, opracowuje i aktualizuje strategię rozwoju wydawnictwa. Bierze udział w spotkaniach z kluczowymi partnerami biznesowymi i przeprowadza negocjacje.
Uprawia kolarstwo szosowe. Relaksuje się podczas wędkowania w pięknych zakątkach Polski. Lubi gotować i smakować swoje potrawy.
ANDRZEJ DZIURDZIKOWSKI

Polonista z Uniwersytetu Warszawskiego. Pracował jako redaktor i wydawca w wielu czasopismach (m.in. „Express Wieczorny”, „Komputer Świat”. Newsweek”, „Polska Times”), pisał scenariusze serialu „Na Wspólnej”, współtworzył portal ncez.pl Instytutu Żywności i Żywienia. Zawsze interesowało go, jak działają różne urządzenia, więc w artykułach zajmował się popularyzacją nauki i techniki. Stąd już tylko krok do ciekawości, jak działa organizm człowieka i jak go leczyć.
RYSZARD STERCZYŃSKI

Pochodzi z Poznania, jest absolwentem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Wiele lat pracował w „Sztandarze Młodych”, następnie w „Ekspresie Wieczornym”, „Życiu z kropką” i miesięcznikach poświęconych zdrowiu. Jako redaktor naczelny miesięcznika „Żyjmy dłużej” w 2013 r. został laureatem nagrody Sukces Roku w Ochronie Zdrowia w kategorii Media.
Autor i współautor książek „Alfabet Zdrowia” i „Nowy Alfabet Zdrowia”. Pomysłodawca nagrody „Ziołowy Oskar”, przyznawanej preparatom naturalnym w latach 1992-2003.
Obecnie jako wolny strzelec współpracuje z wieloma periodykami medycznymi. Wraz z żoną Haliną prowadzi blog o zdrowiu: wszyscyzdrowi.pl
Lubi robić zdjęcia i jeździć na rowerze.
SONIA MŁODZIANOWSKA

Dziennikarka, absolwentka dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Publikowała w wielu czasopismach i serwisach internetowych, najczęściej o tematyce zdrowotnej. Jej artykuły można znaleźć m.in. w „Świecie Lekarza”, „Gazecie Wyborczej” oraz na portalu Zdrowie i medycyna „Wprost”. Należy do Stowarzyszenia Dziennikarze dla Zdrowia i jest laureatką konkursu „Dziennikarz Medyczny Roku 2021”, gdzie zdobyła II nagrodę w kategorii Prasa. Ze względu na osobistą historię chętnie podejmuje działania wśród chorych dotkniętych skoliozą. Prywatnie uwielbia czerpać z życia garściami – chętnie podróżuje, lubi las i góry, jest fanką jedzenia i ma szczęście do ludzi.
GRAŻYNA BOCZKOWSKA

Jest odpowiedzialna za korektę. Zwraca uwagę m.in. na interpunkcję, bo – jak wiadomo – jeden mały przecinek może zrobić ogromną różnicę, a medycyna wymaga precyzji. Historia sztuki i gra w snookera to jej dwie największe pasje.
ANNA STĘPNIAK – DYREKTOR ARTYSTYCZNY

Grafik, plastyk. Absolwentka Wydziału Artystycznego UMCS, dyplom z sitodruku na wydziale grafiki oraz Liceum Plastycznego – specjalizacja formy użytkowe – zabawkarstwo.
Projektowaniem graficznym zajmuje się od ponad 25 lat. Autorka wielu okładek do muzyki, filmów i książek. Twórca layoutów czasopism, periodyków i materiałów reklamowych. Współtworzyła czasopisma takie jak „Twoja Komórka”, „TelePRO” oraz wiele czasopism o tematyce medycznej: „Świat Lekarza”, „Na Zdrowie”, „Manager Apteki” oraz „Świat Zdrowia”, „Błękitna Wstążeczka”, „Amoena Life”.
Laureatka Konkursu Wydawnictwa Epideixis na wykonanie ilustracji do pomocy dydaktycznej „PALETA”. Udział w kilku wystawach zbiorowych. I tylko jedna wystawa indywidualna rysunku i grafiki, ale – jak twierdzi – kto wie, co się jeszcze może wydarzyć.
W redakcji „Świata Lekarza” od pierwszego numeru. Wiele wyzwań. I wiele satysfakcji z ich realizacji.
Nie lubi stagnacji. Pasja? Ogród. Kwiaty. Dwa psy i trzy koty.
TOMASZ ADAMASZEK – FOTOGRAF

Rocznik 1976. Jak sam mówi – w wieku 8 lat odkrył magiczny świat obrazu dzięki filmowi „Lecą żurawie” Michaiła Kałatozowa. Ta fascynacja pozostała mu do dziś. Obserwator świata zza wizjera aparatu. Kinomaniak, fan jazzu i muzyki klasycznej. Obecnie realizuje się jako tata 3-latka. – Gdyby malował, byłby porównywalnym z Witkacym, portrecistą emocji – uważa Paweł Kruś.
MACIEJ PINKOSZ

Absolwent inżynierii środowiska Politechniki Warszawskiej, od 5 lat zajmuje się stronami internetowymi: światlekarza.pl i zlotyotis.pl, ponadto prowadzi media społecznościowe „Świata Lekarza” (Facebook, Twitter, LinkedIn). Pomaga w tworzeniu wydania Świata Lekarza 3D oraz zajmuje się wysyłką poprzez news-letter.
Pomimo wykształcenia inżynierskiego, interesuje się również tematami medycznymi. Spośród zagadnień poruszanych w „Świecie Lekarza” najbardziej interesują go artykuły związane z systemem ochrony zdrowia i farmakoekonomią.
Jego hobby to piłka nożna, książki podróżnicze, a także ekonomia. W czasie urlopów uwielbia zdobywać szczyty polskich gór.
PAWEŁ KRUŚ – WYDAWCA

Absolwent Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Twórca tytułów prasowych (m.in. „Świat Lekarza”, „Na zdrowie”, „Manager Apteki”, „Zdrowie pod Ręką”), a także scenariuszy filmowych, kampanii reklamowych i PR. Stworzył Nagrodę Zaufania Złoty OTIS, która w 2023 r. będzie obchodziła 20-lecie.
Pochodzi z rodziny lekarskiej – matka Anna Korczak-Kruś była pediatrą, ojciec prof. Stefan Kruś – patomorfologiem i humanistą, wuj, ksiądz Jan Twardowski, był poetą. W życiu Pawła Krusia elementy medyczne dopełnia wyobraźnia i wrażliwość humanistyczna. Zapewne to decyduje o oryginalności tworzonych przez niego projektów.
Twórca i organizator społecznych akcji profilaktycznych, m.in. „Uwaga nerki!”, „Cukrzyca. Wygrajmy razem!”, „Sprawdź cholesterol u dziecka!”, zmieniających polską i ukraińską ochronę zdrowia.
Uhonorowany m.in. Nagrodą im. Dr. Władysława Biegańskiego i Srebrnym Krzyżem Zasługi, wyróżnieniami „Lider Roku 2012 w Ochronie Zdrowia” i Nagrody św. Kamila, odznaczony medalami: Stowarzyszenia Dziennikarzy Ukrainy, Ukraińskiego Stowarzyszenia Diabetyków; Zasłużonemu Polskie Towarzystwo Lekarskie. Jego hobby to muzyka i pisma mistyczne oraz medyczne i muzyka św. Hildegardy z Bingen, i historia średniowiecza. Czyta głównie literaturę faktu, poszukuje zabytków romańskich w całej Europie, ostatnio odkrył freski w Lubiechowej. Pasjonat malarstwa, sztuki eksperymentalnej XX wieku i współczesnych ikon.