Partner
Partner
Więcej

  Generał Haller upamiętniony w Londynie przez brytyjską Polonię i Fundację Centrum Leczenia Szpiczaka

  W kościele Najświętszej Marii Panny Matki Kościoła na Ealingu w Londynie w sobotę 1 października odbyły się uroczystości, podczas których odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą gen. Józefowi Hallerowi. Tablica to wspólna inicjatywa polskiej społeczności dzielnicy Ealing i Fundacji Centrum Leczenia Szpiczaka w Krakowie.

  Generał Józef Haller mieszkał w ostatnich latach w Londynie, w dzielnicy Ealing. To właśnie tu, na fasadzie budynku Windsor Hall przy Kościele Najświętszej Marii Panny Matki Kościoła, została odsłonięta tablica pamiątkowa poświęcona generałowi.
  Uroczystość została objęta Patronatem Narodowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Tablica upamiętniająca gen. Hallera, zaprojektowana przez Magdalenę Cisło, to wspólna inicjatywa polskiej społeczności dzielnicy Ealing i Fundacji Centrum Leczenia Szpiczaka w Krakowie, której prezesem jest prof. Artur Jurczyszyn.

  – Fundacja Centrum Leczenia Szpiczaka działająca aktywnie od 14 lat, realizując swoje cele statutowe, postanowiła w 2022 roku upamiętnić i oddać honor wielkiemu Polakowi: Generałowi Józefowi Hallerowi. Generał Haller, obok Józefa Piłsudskiego, Jana Paderewskiego, Romana Dmowskiego, Wincentego Witosa i Wojciecha Korfantego należał do szlachetnego grona najznamienitszych postaci zasłużonych w zmaganiach o wolność i niepodległość naszej Ojczyzny. Warto podkreślić, iż Generał Józef Haller za swoje liczne i unikalne zasługi został uhonorowany miedzy innymi  orderami Orła Białego oraz Virtuti Militari. Ealing w Londynie to miejsce gdzie Generał mieszkał przez wiele lat i gdzie zmarł w 1960 roku. Prochy Generała od 1993 roku spoczywają w kościele św. Agnieszki w Krakowie. W dniu 1 października 2022 roku udało się stworzyć duchowy most Londyn-Kraków na chwałę i cześć Generała Józefa Hallera ? mówi prof. Artur Jurczyszyn.

  W odsłonięciu tablicy uczestniczyli m.in. konsul generalny RP w Londynie Mateusz Stąsiek oraz burmistrz Ealingu Munir Ahmed.
  ?Dzisiaj, w czasach wolnej Rzeczypospolitej, Armia Hallera jest wciąż wspaniałym przykładem wierności i oddania Ojczyźnie. Dzisiaj to Państwo – Polonia i Polacy na całym świecie – są współczesną armią Hallera, pielęgnują polskość, sławią dobre imię Polski i zjednują jej sojuszników. Odsłonięta tablica jest także tego symbolem – napisał w odczytanym liście Jan Dziedziczak, pełnomocnik rządu do spraw Polonii i Polaków za granicą.

  Gen. Józef Haller – dowódca Armii Polskiej we Francji w czasie I wojny światowej, nazywanej Błękitną Armią lub Armią Hallera, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej – trafił do Wielkiej Brytanii w czasie II wojny światowej. W latach 1940-43 był ministrem oświaty w działającym w Londynie polskim rządzie na uchodźstwie. Po wojnie pozostał w Londynie, gdzie zmarł w 1960 roku. Jego prochy sprowadzono w 1993 roku do Krakowa.

  blank
  Fot. Artur Jurczyszyn

  Źródło: PAP, dziennikpolski24.pl

  Więcej od autora

  Podobne artykuły

  ŚWIAT LEKARZA 3Dspot_img

  Najnowsze artykuły

  Prof. Adam Maciejczyk: Pierwsze efekty sieci będą widoczne po kilku tygodniach

  Głównym celem Krajowej Sieci Onkologicznej jest zapewnienie pacjentom dostępu do kompleksowej, profesjonalnej diagnostyki i terapii onkologicznej, niezależnie od miejsca zamieszkania. W analizie satysfakcji pacjentów...

  Prof. Piotr Rutkowski: Inhibitory BRAF i MEK –opcja skuteczna i bezpieczna

  W leczeniu czerniaka mamy do czynienia z dwoma przełomami. Pierwszy to immunoterapia, drugi – leczenie ukierunkowane molekularnie: to połączenie leku działającego na białko BRAF...

  Dr hab. n. med. Jakub Żołnierek: Raka nerki potrafimy dziś leczyć dużo skuteczniej

  Większość przypadków raków nerki jest wykrywanych na wczesnym etapie – to osoby, u których guzy w nerce wykryto przypadkowo, przy okazji np. badań USG...

  Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata medycyny?

  Zaprenumeruj bezpłatnie ŚWIAT LEKARZA 3D