Partner
Partner
Więcej
  Partner
  Partner

  Generał Haller upamiętniony w Londynie przez brytyjską Polonię i Fundację Centrum Leczenia Szpiczaka

  W kościele Najświętszej Marii Panny Matki Kościoła na Ealingu w Londynie w sobotę 1 października odbyły się uroczystości, podczas których odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą gen. Józefowi Hallerowi. Tablica to wspólna inicjatywa polskiej społeczności dzielnicy Ealing i Fundacji Centrum Leczenia Szpiczaka w Krakowie.

  Generał Józef Haller mieszkał w ostatnich latach w Londynie, w dzielnicy Ealing. To właśnie tu, na fasadzie budynku Windsor Hall przy Kościele Najświętszej Marii Panny Matki Kościoła, została odsłonięta tablica pamiątkowa poświęcona generałowi.
  Uroczystość została objęta Patronatem Narodowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Tablica upamiętniająca gen. Hallera, zaprojektowana przez Magdalenę Cisło, to wspólna inicjatywa polskiej społeczności dzielnicy Ealing i Fundacji Centrum Leczenia Szpiczaka w Krakowie, której prezesem jest prof. Artur Jurczyszyn.

  Fundacja Centrum Leczenia Szpiczaka działająca aktywnie od 14 lat, realizując swoje cele statutowe, postanowiła w 2022 roku upamiętnić i oddać honor wielkiemu Polakowi: Generałowi Józefowi Hallerowi. Generał Haller, obok Józefa Piłsudskiego, Jana Paderewskiego, Romana Dmowskiego, Wincentego Witosa i Wojciecha Korfantego należał do szlachetnego grona najznamienitszych postaci zasłużonych w zmaganiach o wolność i niepodległość naszej Ojczyzny. Warto podkreślić, iż Generał Józef Haller za swoje liczne i unikalne zasługi został uhonorowany miedzy innymi  orderami Orła Białego oraz Virtuti Militari. Ealing w Londynie to miejsce gdzie Generał mieszkał przez wiele lat i gdzie zmarł w 1960 roku. Prochy Generała od 1993 roku spoczywają w kościele św. Agnieszki w Krakowie. W dniu 1 października 2022 roku udało się stworzyć duchowy most Londyn-Kraków na chwałę i cześć Generała Józefa Hallera – mówi prof. Artur Jurczyszyn.

  W odsłonięciu tablicy uczestniczyli m.in. konsul generalny RP w Londynie Mateusz Stąsiek oraz burmistrz Ealingu Munir Ahmed.
  „Dzisiaj, w czasach wolnej Rzeczypospolitej, Armia Hallera jest wciąż wspaniałym przykładem wierności i oddania Ojczyźnie. Dzisiaj to Państwo – Polonia i Polacy na całym świecie – są współczesną armią Hallera, pielęgnują polskość, sławią dobre imię Polski i zjednują jej sojuszników. Odsłonięta tablica jest także tego symbolem – napisał w odczytanym liście Jan Dziedziczak, pełnomocnik rządu do spraw Polonii i Polaków za granicą.

  Gen. Józef Haller – dowódca Armii Polskiej we Francji w czasie I wojny światowej, nazywanej Błękitną Armią lub Armią Hallera, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej – trafił do Wielkiej Brytanii w czasie II wojny światowej. W latach 1940-43 był ministrem oświaty w działającym w Londynie polskim rządzie na uchodźstwie. Po wojnie pozostał w Londynie, gdzie zmarł w 1960 roku. Jego prochy sprowadzono w 1993 roku do Krakowa.

  blank
  Fot. Artur Jurczyszyn

  Źródło: PAP, dziennikpolski24.pl

  Więcej od autora

  Podobne artykuły

  ŚWIAT LEKARZA 3Dspot_img

  Najnowsze artykuły

  Polską pediatrię czekają rewolucyjne zmiany

  – To jeden z najważniejszych zespołów parlamentarnych i można się tylko dziwić, że nie było go wcześniej. Bardzo dobrze więc się stało, że powstał...

  Nowoczesna diabetologia szansą dla pacjenta z cukrzycą

  Ponad 300 uczestników, liczne warsztaty, ciekawe sesje, a przede wszystkim prezentacja nowoczesnych rozwiązań w leczeniu cukrzycy to główny cel jaki przyświecał kolejnej już piątej...

  Świąteczny koncert z aukcją

  „Spotykamy się, bo wierzymy w potencjał naukowy polskiej młodzieży medycznej. Wierzymy w nich. Nam też kiedyś ktoś uwierzył i podał rękę” – mówił Paweł...

  Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata medycyny?

  Zaprenumeruj bezpłatnie ŚWIAT LEKARZA 3D