Partner
Partner
Więcej

    Problemy w badaniach przesiewowych zaburzeń słuchu

    II KONFERENCJA Senat RP 2017. Badania przesiewowe nie są niczym nowym: w Europie zaczęto je prowadzić w latach 30. ubiegłego wieku, początkowo na niewielką skalę.

    W działalności dr. Piotra Skarżyńskiego i jego zespołu imponujące jest to, że zdołał przenieść polskie doświadczenia przesiewowych badań słuchu u dzieci do krajów na czterech kontynentach. Nauka odkrywa coraz dokładniejsze narzędzia wykrywania wad słuchu. Niewykluczone, że niedługo będziemy sekwencjonować genom w poszukiwaniu źródła takich zaburzeń. Wciąż jednak nie można zapomnieć o starej metodzie profilaktycznej – edukacji prozdrowotnej społeczeństwa.

    Pomimo sukcesów, wciąż widać pewne problemy, np. trzeba systemowo uregulować zasady dalszej diagnostyki i ewentualnego leczenia tych, u których w badaniach przesiewowych stwierdzono podstawę do dalszego działania. W kontekście badań przesiewowych w kierunku wykrycia zaburzeń słuchu rysują się trzy problemy:

    1. Dysproporcja wiedzy między wiedzą specjalistów i pacjentów. Specjalista wie, że badanie przesiewowe to nie test diagnostyczny; dla laika poddanie się takim badaniom oznacza diagnozę, często interpretowaną jako wyrok skazujący. Niewykluczone, że to właśnie jeden z powodów, dla których stosunkowo mała liczba osób poddaje się skriningowi; być może jest to też jeden z powodów występowania wysokiego odsetka odmów poddania dziecka badaniu w niektórych krajach.

    2. Niewielka świadomość społeczna w kwestii wagi zaburzeń słuchu w życiu człowieka – tak dziecka, jak i osoby dorosłej. Wciąż niewiele osób zdaje sobie sprawę, że niedosłuch i głuchota wpływają na wszystkie obszary rozwoju człowieka i wywierają dotkliwy wpływ na całokształt jego funkcjonowania, od zdrowia, poprzez rozwój intelektualny i kompetencje zawodowe i społeczne, po ryzyko wykluczenia społecznego. Bardzo potrzebna jest edukacja w tym względzie.

    3. Wartość badań przesiewowych, nie tylko u dzieci. Badań tych przecenić się nie da. Jest olbrzymia – i rosnąca – grupa społeczna, której program przesiewowych badań słuchu bardzo by się przydał: to osoby dorosłe, zbliżające się do starości. Skala występowania zaburzeń słuchu w tej grupie jest spora, istotne też są ich konsekwencje zdrowotne i społeczne.

    red. Justyna Wojteczek | PAP

    Więcej od autora

    Podobne artykuły

    ŚWIAT LEKARZA 3Dspot_img

    Najnowsze artykuły

    Dr hab. n. med. Andrzej Nowakowski: Rzadki przykład szczepionki, która chroni przed nowotworem

    Musi minąć co najmniej kilka dekad, aby ta olbrzymia skuteczność szczepień przeciw HPV przeło­żyła się na sytuację epidemiologiczną w całej popula­cji. Jeśli w 2023...

    Prof. dr hab. n. med. Piotr Rutkowski: Ta terapia przynosi bardzo szybką odpowiedź

    Jeszcze do bardzo czarniak był chorobą, która wiązała się z maka­brycznie złym rokowaniem. To się istotnie poprawiło w ostatnim cza­sie: pięcioletnie przeżycia 10 lat...

    Prof. dr hab. n. med. Jacek Sznurkowski: To nie jest jeden, tylko cztery raki endometrium

    Najważniejsze jest uświadomienie pacjentkom, że zanim zgodzą się na operację, lekarz powinien powiedzieć, z jakim rakiem mamy do czynienia. Nie ma jednego raka endometrium,...

    Chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata medycyny?

    Zaprenumeruj bezpłatnie ŚWIAT LEKARZA 3D